Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са последиците за околната среда от разлив на амоняк

Снимка: "Пирот плюс"

Амонякът е опасен и токсичен замърсител на природата. Във всяка една индустриална дейност не може да се изключи разлив на този вид вещество. Това може да стане и в най-развитите страни. Когато това се случи, трябва да се вземат мерки за неговото обезвреждане и неутрализиране. Не се ли направи това, последиците са ужасни, каза Георги Иванов- дългогодишен учител по химия във Видин.


"Най-общо: отравяне. Това е физиологичното действие на амоняка. Той е отровител. Като отровител, естествено, че убива здрави клетки в организма, причинява болести, а може при високи дози и смърт. Защото всеки отровител си има летална доза, смъртна доза. Стигне ли се това ниво на токсичност, там вече леталният край е неизбежен", каза Георги Иванов.


Химикът коментира какви мерки могат да се вземат след разлив на амоняк, какъвто имаше наскоро при инцидента в Сърбия.


"Ако няма лабораторни условия, в природата амонякът може да се окисли от атмосферния кислород и това е добре известно. Само че без катализатор вече във времето, процесът може да се проточи твърде дълго. Може да бъде за месеци, дори за цяла година. Само че, за една година, какво става с тревата, с насекоми, да не говоря за по-едри твари? Рибите във водата- смърт, разбира се, обръщат се по корем. За рибите трудно ще се намери да се обработи водата, така че рибите да останат незасегнати. Ето, аз дадох един пример- хлорната вар, с нея пръскаме, но във водоем не върви там с това нещо да се пръска“ обясни Георги Иванов.


Третирането на открито на амоняка става с обикновени окислители като хлорната вар. По-опасен е, когато е разтвор. В такова състояние водата го задържа.


"Водата е непредсказуема в прехода си. От едно място къде ще излезе никой не може да каже. Още колко време ще действа този амоняк там, трудно ми е да кажа. Но, трябва да сме сигурни, че местните еколози ще взимат проби и това ще го правят с течение на времето. Не е трудно да се вземе проба от дълбочина и можем да въздъхнем с облекчение, когато последната проба, когато се вземе и се подложи на химичен анализ, не показва съдържание на амоняк."


Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Равноапостолните жени – мироносици

Третата неделя след Пасха - на светите мироносици , която отбелязваме днес, Църквата възпоменава великата вяра на жените, наречени Мироносици, тяхното безстрашие и възнаграждаването им първи да чуят вестта за Възкресението на Иисус Христос. "В Христа Иисуса жените са равни на мъжете. През Първата световна война, когато мъжете бяха..

публикувано на 19.05.24 в 08:00

Обелязваме Деня на българския спорт

Днес на 17 май отбелязваме Деня на българския спорт и професионален празник на работещите в сферата на спорта. Денят е обявен с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 г. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите..

публикувано на 17.05.24 в 17:06

Ново училище отваря врати във Видин наесен

Откриването му е съвместна инициатива на Видинската света митрополия и Фондация "Частно начално училище Митрополит Неофит Видински". Целта е прилагането на държавните образователни стандарти да става в среда, която цени човешката личност и съдейства  за въплъщаването в живота на децата и учениците на  непреходни християнски добродетели,..

обновено на 17.05.24 в 16:15
Семейството на Валя Иванова с осиновени и временно приютени кученца.

Кучешка идилия: Домът на Валя е изпълнен с лаещи радости

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви запознаем с едно семейство, за което кучетата не са просто домашни любимци, а нещо много повече.  Срещаме се с Валя Иванова, която е родом от Кула, но от няколко години живее със семейството си в София. Ще започнем с лошото, че за да стигнем към хубавото. Първото куче на Валя и съпругът ѝ бива..

публикувано на 17.05.24 в 12:04

Търси се "Най-чисто населено място” в община Берковица

Всичките 19 села в общината участват в конкурса. Приключило е почистването, а от тази седмица комисия ще оценява как са се справили хората от населените места. "Конкурсът се провежда по инициатива на кмета на община Берковица. Такъв конкурс е провеждан през 2018 и 2019 година. Идеята е да оценим най-чисто населено място на територията на  община..

публикувано на 16.05.24 в 17:16

Долна Кремена посреща "Кремена Рок фест 2024"

Пънк-рок групата SVETLIO & THE LEGENDS ще бъде специален гост и хедлайнер на четвъртото издание на фестивала "Кремена Рок фест 2024", което ще се проведе на 18 май. В съботната вечер от 19.00 часа, мездренското село Долна Кремена отново ще се превърне в столица на рок музиката за Северозападна България. В импровизиран купон, в частен имот на..

публикувано на 16.05.24 в 17:00

Три черни лешоядчета се излюпиха във "Врачански Балкан"

Първото черно лешоядче в природен парк "Врачански Балкан" се излюпи преди Великденските празници.  Увеличи се броят се гнездящите двойки черни лешояди в природен парк "Врачански балкан". Трета поредна година една от двойките, която гнезди в Западна Стара планина, има малко. Тази година има двойки, които гнездят на територията на парка. В момента две..

публикувано на 16.05.24 в 16:50