Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ново увеличение на минималната заплата предлагат от КНСБ

И от началото на тази година, сме свидетели на редица политически процеси, които поставят под съмнение лесното излизане от настоящата финансова, икономическа, а в последно време и здравна кризаПоследната макроикономическа прогноза на БНБ за 2023 година предвижда нулев икономически растеж. Това означава, че ни чака трудна, както за бизнеса, така и за обикновения потребител, година. На този фон не бива да забравяме и инфлацията, която постави на преден план доста проблеми за решаване, коментира за Радио ВИДИН Радостина Ивчева от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ:


"Забелязваме, че през изминалата година инфлацията расте във всеки месец между17-18 и над 18 %, което автоматично води до много големи проблеми с покупателната възможност. Да, номиналните работни заплати растат, но съотнесена към инфлацията, реалната покупателна възможност на българина спада. Виждаме, че това се случва през всеки месец от изминалата година.


Като цяло, средната работна заплата за България по данни от ноември 2022 година е 1787 лева. За Видин тя е 1245 лева, което е едно от най-ниските средни заплащания за страната.


От друга страна, минималната работна заплата на фона на минималните работни заплати в Европейския съюз е в пъти по-ниска и дори увеличението ѝ до 780 лева, не би довело до много голяма промяна в покупателната способност.


Затова ние се обявяваме за още едно увеличение на минималната работна заплата в средата на годината до поне 850 лева. Също така настояваме и за необлагаем минимум, равен на размера на минималната работна заплата, което смятаме, че ще подпомогне покупателната способност на българските граждани...“  


Средната работна заплата във Враца е 1696 лева, а в Монтана – 1340 лева. За сравнение- в София тя е 2423 лева, а във Варна – 1625 лева.  


България не може, а и не бива да е страната с най-ниски доходи в ЕС. Вече има някакво осъзнаване за това, че не можем да продължаваме да сме държавата с най-ниските заплати, с най-ниските данъци и оттам, най-ниските пенсии. Да се надяваме, че политическата криза е към края си, защото много спешно трябва да се случат доста промени, които да помогнат на българина да се чувства на място в България, а не да търси препитанието си в чужбина, както вече избраха между 2.5 и 3 милиона българи, допълни Радостина Ивчева:


"Страната ни страда от много голяма трудова миграция. Изследване на "Алфа Рисърч" показва, че 11 области в страната са донори на работна сила за държави от ЕС. Около 5 на сто от населението във Видин, Враца, Габрово, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Разград, Сливен, Смолян, Търговище и Хасково заминава зад граница. Това, на фона и на ниската раждаемост, води до проблеми на пазара на труда...


Със сигурност ни е нужна много по-добра социална политика. Нужна ни е подоходна политика, която повсеместно да доведе до нарастване на доходите, не само на минималната работна заплата. От ключова важност в момента е да бъде приет бюджет за 2023 година, тъй като удължаването на бюджета от миналата година на фона на инфлацията, която имаме, е неефективно и има редица сектори, които остават недофинансирани...


Всичко това води до натрупване на напрежение в населението, което е разбираемо."


България е в тежки кризи, особено видими през последните две години. Освен здравна, имаме и криза на осигуряването, която сега пенсионерите усещат най-осезаемо, защото те очакваха някакъв сериозен скок на техните доходи, което не се случи.


"Ние винаги сме се застъпвали за по-засилена социална политика на населението и нуждаещите се групи от него. Работим също и за изясняване на понятието "енергийна бедност“, за да могат хората по-лесно да се възползват от програмите, насочени към тях.“

Цялото интервю с Радостина Ивчева- в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10