Единайсет области у нас са най-големите "донори" на работна сила за чужди държави, основно от Европейския съюз. Над 5 на сто от населението на Видин, Враца, Габрово, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Разград, Сливен, Смолян, Търговище и Хасково е заминало зад граница през последните 10 години. Предпочитаните държави за полагане на труд през последните пет години са основно държави от Европейския съюз. Водещи са Германия, Испания, Италия, Нидерландия, Гърция, Белгия, Австрия, Франция и Чехия. Това показват данните от проучване, осъществено за Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". Основната причина българските граждани да търсят работа в чужбина, според изследването, е заплащането. Близо 96 на сто от трудовите емигранти очакват по-високи заплати от тези в страната ни и се надяват да натрупат спестявания, които ще им помогнат в бъдеще. Данните показват, че тази мотивация не зависи от образование, материално положение и населено място.
Попитахме видинчани защо българите все по-често търсят трудова реализация извън България:
"Няма работа тука, там има. Тук не можеш да изкараш 2 лева. Беше номер едно нашият град, стана най-бедният, последната спирка на гарата - последните сме станали ние тук. Там ни осигуряват осигуровките, осигуряват ни работа... А тук, ако нямаш осигуровки, после в болницата не те приемат в България, а в чужбина не те питат за осигуровки, не те питат за пари, не те питат за нищо - веднага те приемат... А тук, в България, пари ти искат в болниците и осигуровки да имаш, а ако нямаш осигуровки и нямаш пари си седиш вън... Демокрацията. Строят се смени икономически, а не политически и се разсипа икономиката, сега и онова, което сме имали, го няма. Явно има някаква ниша за работа и хората ходят... За по-голяма заплата. Привлича ги уреден живот и по-големи заплати. Имам дъщеря в Италия. Тя е завършила висше образование тук, обаче не можа да си намери работа. С мъжа си отиде, внучката от 4 годинки - сега тази година завършва 13 клас. Чисти, ходи да чисти, а зетят работи в едно предприятие - добре са, финансово са добре."
В чужбина работят хора на всякаква възраст – от 18 до 55 години. Преобладават обаче активните българи над 30 години, сочат данните на Инспекцията по труда. От гледна точка на пола мъжете преобладават в съотношение 53% към 47%, но делът на жените постепенно нараства с повишаване на възрастта, като при възрастовата група 46 - 55 години те вече доминират.
Николай Хараламбов от Видин работи в сектора на туризма в Ирландия. Преди това той беше част от екипа на Радио ВИДИН. Попитахме го защо е избрал тази работа:
"Предполагам, както и повечето ни съграждани са предпочели - за пари. Основно това е причината, честно казано... Стандартът на живот тук е много по-висок, парите са съвсем други и в годината мога да си позволя поне 4-5 почивки, съвсем спокойно."
Николай Хараламбов казва, че един ден, когато се пенсионира, с удоволствие ще се върне в България, защото е страхотно място за живеене като природни дадености и климат, но по думите му политически и икономически ситуацията тук е трудна за описване.
Данните от изследването сочат още, че през последните години делът на хората, които заминават зад граница, намалява. Като част от причините за това се посочват наложените ограничения заради коронавируса и рецесията в Европа в резултат на пандемията и на войната в Украйна.
Днес се проведе туристическата надпревара Вещица Рън , организирана BG Events & Guiding. Осветиха новоизградения храм "Свети Николай Чудотворец" в мездренското село Ослен Криводол . Виртуоза - гъдулар от Враца Любомир Гешковски е новият художествен ръководител на Ансамбъл „Вратица“ към читалище „Развитие“ в града. На 16 декември..
Четиринадесета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че трябва да пристъпваме винаги с постоянство към Него, особено когато Му се молим и просим да удовлетвори нашите нужди. "А когато Той се приближаваше до Иерихон, един слепец седеше край пътя и просеше; и като чу да минава край него народ,..
Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца. Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..
Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..
Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..
Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него. Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..
Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..