"Появява се една доста интересна книга през 2005 година, в която трима учени описват три фактора, които стоят в основата на щастието. Това са обстоятелствата, както казват те, или околната среда, това е нашата умишлена дейност или нещата, които правим, и третото нещо, разбира се, това е нещото, което ни е зададено по принцип, тоест това е генетиката. И дори един от авторите прави опит да даде цифров израз и според нея 50% на практика имат генетична основа. Всичко това обаче са догадки и продължава да бъде така до 2016 година, когато в списание "Нейчър дженетикс" излиза една публикация. Всъщност това е най-голямото публикувано до момента проучване, в което са обобщени данните за 298 000 души. Проучването е ръководено от двама холандски професори, но в него влизат повече от 180 изследователи, в 145 изследователски центъра, в 17 държави. Всъщност това е най-мащабното проучване и то наистина показва, че има генетични варианти. Значи те идентифицират поне три генетични варианта, които са свързани с нашето субективно усещане, че сме щастливи. Те обаче разкриват и още нещо и това са гени, които са свързани с депресията, с депресивните симптоми, 11 гени, които пък имат връзка с невротичните състояния. Така че това е най-голямото проучване, което показва, че генетиката има отношение, но не трябва да я абсолютизираме."
Учените продължават да търсят отговори за връзката между генетиката и щастието и в резултат на работата им процентът на генетичната компонентна е значително понижен, обясни проф. Александрова:
"Това прочуване в „Нейчър дженетикс“ показва, че може би около 1% би могло да бъде обяснено с всички тези генетични варианти нашето различно усещане. Изобщо не бива да забравяме, че ДНК, която е много важна, знаем, че това е Книгата на живота и всеки един от нас се ражда с тази книга, но по никакъв начин не бива да възприемаме това като присъда, а следващото ниво е т. нар. епигенетика, тоест това дали това, което е записано в Книгата на живота, ще бъде прочетено, кога и как. Така че много неща са в нашите ръце и ние в голяма степен сме отговорни за нашето щастие, за това как възприемаме нещата от живота, за това доколко успяваме да оценим малките неща, които ни се случват и които всъщност на практика ни правят щастливи."
Учените търсят причините не само на щастието, но и на на точно противоположното състояние- на депресията. В световен мащаб от това състояние страдат най-малко 350 милиона души, смята се, че това ще бъде едно от заболяванията на бъдещето, ние вече го виждаме и в нашето настояще, каза още биологът. По думите ѝ учените продължават да търсят причините, за да могат да бъдат намерени и отправните точки, които да помогнат както за профилактиката, така и за лечението на депресията.
Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев. Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..
След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..
Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове. Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..
Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..