Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Педагози във Видин се учат как да контролират професионалния стрес

Контрол на Професионалния стрес
Снимка: личен архив




Педагозите от СУ "Петко Рачов Славейков“ във Видин участваха в обучение на тема "Контрол на професионалния стрес“. Участниците определиха чрез специален тест как приемат случващото се около тях и как да подобрят реакцията си в стресова ситуация. Инициативата за обучението е на училищния психолог Стела Дечева


"В днешно време стресът е навсякъде около нас и колкото по-добре успяваме да обработваме стреса и да се справяме с него, толкова по-ефективни сме на работното място. Това оказва влияние естествено след това на поколението, което е след нас. Ако има стресирани учители, ще има и стресирани деца...Добре е ние да сме по-заземените, така да го кажа, за да може да ги заземяваме и тях."


Преди Стела Дечева да направи обучението на своите колеги, тя минава лично през него


"Там представиха и тази тема. Тогава ми хрумна, че всъщност това не е само за психолога, като психолог и какви насоки за работа, как да работи в стресираща среда, а и бих могла да предам тези знания на учителите, за да може да, както казах, да се справяме с работния процес."


Според думите на училищния психолог, учителите са получили отговор на много въпроси касаещи стреса на работното място. 


"В началото запознах колегите с разликата между добрия и лошия стрес. Защото няма само лош стрес, има и добър стрес - това е този стрес, който ни развива. Обяснихме какво се случва, ако стресът спре да се обработва. Ако се натрупа, ако стане постоянен стрес или т. нар. "хроничен стрес" до какво води - до нищо хубаво."


На обучението бе засегната и темата за синдрома на професионално прегаряне т. нар. "бърнаут" - състояние на "изчерпване на енергията при професионалистите в сферата на социалната помощ, когато те се чувстват претоварени от проблемите на хората, с които работят".


Изнесена бе информация, че 80% от заболяванията, диагностицирани в медицински заведения, са причинени от стрес или са влошени вследствие на преживян стрес. Такива заболявания са: постоянни простуди, грип, бронхит, алергии, рак, диабет, астма, кожни болести, болка в гърба и във врата, болки в корема и много други.


"Когато отидете на лекар, примерно с високо кръвно, първият въпрос е "къде работите". Изобщо не е тайна, че на голяма част от заболяванията в основата им е стресът, дори и честите хронични настинки, алергии - това е в основата на стреса."


Десислава Крумова е един от педагозите, които са присъствали на обучението за контрол на професионалния стрес. Тя е преподавател по български език и литература от 10 години и казва, че както във всяка професия, така и в учителската, има много стрес и определя обучението като много полезно:


"Вероятно повечето колеги в началото бяха с нагласата "О, сега в края на деня...". Всички сме с много часове, всички сме безкрайно уморени. Истината е, че беше изключително вдъхновяващо и зареждащо... Това обучение си дойде тамън на място. Защото отговори на всички ония въпроси, които всеки от нас има, но ги избутва някъде там. Освен чисто теоретичната част, която не беше натоварваща, а напротив, колегата я поднесе много забавно, ние направихме и един тест, с който всеки от нас успя да си отговори на това, дали когато има стрес и има проблем, търси разрешението и причината все у някой отвън или вътре в себе си и смятам, че всеки един от нас отговори за себе си на много въпроси и съответно си зададе други, за които не му е идвало на ум, но те му отключват други неща."


Това е нещо, което ни помага и има смисъл, казва още Десислава Крумова:


"Аз съм категорична, че това е необходимо, че това ще става все по-необходимо. Мисля, че колегите на места сами са се уверили в това нещо, защото такъв тип обучения ни помагат някак да си подредим приоритетите, а всички ние имаме нужда от това. Много ни е динамично ежедневието, много стресирано... защото животът ни е такъв. Такъв тип обучения те не дават рецепти, те не ни учат на някакви правила, а ни помагат."


Училищният психолог Стела Дечева възнамерява да прави още подобни обучения. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Връща ли Община Видин незаконно събраната през 2022 година такса за битови отпадъци?

Преди две години Общинският съвет във Видин реши да повиши значително таксата за битови отпадъци - с близо 400% в селата от общината и почти двойно за някои квартали в града. Любен Иванов, който бе областен управител по това време, обжалва решението като незаконосъобразно пред Административния съд. Съдебната сага обаче се проточи, а междувременно..

публикувано на 28.03.24 в 17:35

Ненчо Нешев - за детството, любовта, професионалния път и Видин

Видинчанинът Ненчо Нешев, който е ангажиран с обществена дейност гостува днес в рубриката "На раздумка с Яна Маринова".  Той е завършил лозаро-винарски техникум в Плевен. Още докато учи се ориентира към винопроизводството, с което се е занимавал известно време. Това не е единствената професия на Ненчо Нешев. Той завършва висше образование в..

публикувано на 28.03.24 в 16:55

Почистват видинското село Антимово

Акцията е планувана още на първото събрание с населението на селото. Решихме на два- три месеца да се събираме, поставяме си задачи и съответно всеки да каже какво е вършил, каза кметът Пламен Станев: "Бяхме го запланували по- миналата седмица това мероприятие, обаче за съжаление времето не ни позволи, защото заваля. Надяваме се сега, понеже..

публикувано на 28.03.24 в 16:49

В Чипровци представят изложба, посветена на 400-годишнината на местно училище

Изложба , посветена на 400-годишнината от създаването на Основно училище "Петър Парчевич" в град Чипровци , ще бъде открита на 29 март . Експозицията "400 години огънят на знанието" ще бъде подредена в Историческия музей в града. В нея ще бъдат показани творби на двама артисти - Владислав Чавдаров , който живее в близкото до Чипровци село..

публикувано на 28.03.24 в 14:40

Възраждат затворено от години училище във врачанско село

Затвореното от години училище във врачанското село Паволче да стане трансграничен център за обучение по туризъм. Предложението е на Община Враца по програма за Трансгранично сътрудничество между България и Сърбия 2021-2027, с партньор гр. Ниш. Училището е построено през 40-те години на миналия век с доброволен труд на местните жители, но не..

публикувано на 28.03.24 в 14:30

Сайт информира за процеса по въвеждане на еврото в България

Министерство на финансите и БНБ стартираха и нформационен сайт , посветен на въвеждането на еврото у нас. Целта на електронната страница еврото.бг е да бъде полезен и сигурен източник на точна, навременна и актуална информация, да събере на едно място всички важни новини, решения и събития, свързани с въвеждането на единната европейска валута в..

публикувано на 28.03.24 в 14:00
Константин Костов

В "Музикална зона" на 28 март 2024 слушаме Биг бенда на БНР с "Картини от една изложба"

Едноименното произведение на Модест Мусоргски е пречупено през погледа на композитора - аранжор Константин Костов . Изпълнението е на Биг бенда на БНР, под диригентството на Антони Дончев. Отделните части като заглавия са почти идентични, но идеите придобиват нов смисъл благодарение на джаза. Класиката се трансформира в напълно нова посока, като за..

публикувано на 28.03.24 в 09:00