Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Берковица почита паметта на Йордан Радичков

Снимка: Музеен комплекс - Берковица



Фотодокументална изложба "Памет за Радичков" ще бъде показана в Берковица по повод 19 години от смъртта на българския писател, драматург и сценарист. Изложбата включва материали от държавен архив – Монтана и ще бъде открита днес, 19 януари, от 16 часа в Къща музей "Иван Вазов" в града. Магьосникът на словото ни напусна на 21 януари 2004 година. Десетки училища, площади и улици са именувани на него. Изваяни са паметници, бюстове и барелефи, каза Калинка Петрова, уредник в музея:


"Съвременният български писател Йордан Радичков е роден през 1929 г. в малкото монтанско селце Калиманица. Той оставя богато творчество, предимно разкази и пиеси, публикувани от стотина издателства в чужбина. Всичките разкази са пропити с мъдрост, споделя самият Радичков. Неговите герои са различни: хора, птици, дървета, цветя, които гледат на света с детски очи. Кариерата  му започва през 1959 г. със сборника разкази, озаглавен "Сърцето бие за хората". Известни са и следните сборници - "Ние, врабчетата", "Козя брада", "Свирепо настроение“, "Суматоха", "Януари". Негови пиеси са представяни в Австрия, Германия, Русия, Швейцария, САЩ, Дания. Номиниран е два пъти за Нобеловата награда в раздел "Литература", макар че и до днес България не е удостоена с нея."


Йордан Радичков е носител на множество европейски отличия и награди, между които в Италия и Швеция, Франция. През 1993 г. Радичков е включен в списъка на Международния съвет за детската книга. В края на 2003 г. му връчват и българската държавна награда, орден "Паисий Хилендарски”. Има връх, кръстен на негово име в Антарктика, допълва още Калинка Петрова.


"Ще завърша със силните думи на Йордан Радичков, казани за този красив и невероятен Северозапад: "Аз мисля, че моят роден край е уникален, а хората не знаят за него и аз съм длъжен чрез средствата на прозата да мога да разкажа повече за този край. За да могат повече хора да научат за него. Дълбоко в себе си съм убеден, че когато ние се обръщаме, когато записваме нещо на книга, по този начин ние му даваме безсмъртие."


Екипът на Държавен архив – Монтана събира цялата информация, фотографира обектите и ги подрежда в изложба, състояща се от десет табла, на които посетителите ще имат възможност да видят различните обекти, свързани с почитта към гениалния творец.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00