Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Видин е против минералните води да бъдат приравнени към подземните (видео)

Снимка: Радио ВИДИН

Специалисти от общинската администрация във Видин разясниха пред жители на село Сланотрън (вижте видеото по-долу) докъде са стигнали с възстановяването на минералните извори от находищата "Видин", "Сланотрън" и "Градец", които се намират на територията на общината.


"За каузата и за минералните води зная много отдавна, може би отпреди 20 години. И зная колко лековити и колко полезни са и какво е значело за нашия регион... Към момента настина проектите за сондажите в трите находища, които са признати, които са влезнали в регистрите на Министерството на околната среда под номера като общинска публична собственост, със съответните заповеди за утвърдени експлоатационни ресурси и със съответните балнеологични оценки, независимо, че те са първоначални, ни дават съответните права да бъде издадено на Общината, като собственик, разрешително за водовземане за минерални води чрез нови съоръжения... Ние ги искаме с точно определена цел- за балнеолечебни нужди, защото те са специфични и за тях трябва специфичен подход при извличането им и след това за ползването", каза Виолета Георгиева, еколог в Общината.


Въпреки усилията на общинската администрация все още няма разрешително за водовземане.

"Нека да видим сондажа, нека да видим водата. Първият и основен въпрос, който сигурно ще стои пред общинското ръководство, дори пред държавата е направа на пречиствателна станция за тия минерални води, защото са много агресивни... Управата сега е поела инициативата да сондират, да направят сондажите. Нека намерят водата, защото по-възрастните от мен хора казват, че водата не стои тук... Никога на умира надеждата... Може би ще има някакъв успех. Аз съм оптимист и чакам с нетърпение това да се случи...", заявиха жители на селото пред Анжела Каменова.


Иницииране на взаимодействие между изпълнителната, законодателната и местната власт в страната,  по-тясно сътрудничество между неправителствения сектор и министерствата на туризма, здравеопазването, околната среда и на икономиката- това беше целта на проведена кръгла маса в Народното събрание за минералните води. На форума бяха обсъдени възможностите за разкриване, стопанисване, контрол и развитие на минералните води в България.


Народният представител от Видин Росица Кирова предложи на срещата да бъде създадена електронна карта на минералните извори, въз основа на която да се направи държавна стратегия за развитието им. Според нея в полза на цялото общество е да се използва ресурсът на лечебните минерални води, защото това би могло да помогне за повишаване на качеството на живот и икономическия растеж, за привличането на туристи, както и за създаването на заетост, особено в слаборазвити региони.


"България разполага с над 240 находища на минерална вода и техните ресурси са оценени на повече от 5600 литра в секунда. Съставът и качеството на тези води варират в голяма степен. Техните температурни диапазони са между 20 и 100 градуса. Това е съществен ресурс, чиято употреба би могла да спомогне за повишаване качеството на живот и икономическия растеж както на регионите, така и на страната", каза на форума Росица Кирова.


Минералните води в България не са разработени достатъчно. Това посочи Цветелина Лукарска- председател на Националната камара на минералните води в България:


"Всяка една минерална вода в България може да лекува ред болести. Това, което е слабо засегнато в момента, не е разработено, не се практикува достатъчно с пълния си потенциал... Предложение на госпожа Кирова за изработване на 3D карта вече е факт. Ние вече започнахме и работим. Вече е факт разработването на енциклопедия на минералния ресурс на Република България..."


Всеки един регион ще бъде описан със своите минерални ресурси. Работи се и електронен вариант за улеснение на всички лекари в страната, за да могат директно да уведомяват пациента коя вода е необходима за неговото възстановяване, допълни Цветелина Лукарска.


"По последни данни на Геологическият институт при БАН (Българска академия на науките- бел.ред.) 70 процента от минералните води в страната не се използват. Основната употреба на вода е за балнеологията. Също така се използва за бутилиране на минерална вода. През последните 25 години се изградиха над 40 съвременни предприятия за бутилиране на минерална вода. По-малко от 3 процента се използва за отопление, основно за земеделието", заяви на форума доцент Мирослав Кръстанов от Геологически институт при БАН.


Цялата тема може да чуете в звуковия файл.


Видео от срещата в село Сланотрън:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Предизвикателствата при изграждането на система за възобновяема енергия до 30 kW

Въпреки че процедурата за производството на възобновяема енергия до 20 kW за собствено потребление е улеснена, има редица условия, които гражданите трябва да имат предвид при планирането. Процедурата за инсталации до 30 kW, също представлява интерес за еднофамилни, многофамилни сгради и малки обекти, особено с възможността за изкупуване на..

публикувано на 20.06.24 в 15:57

Врачанска двойка ще се венчае по стар български обичай

Млада двойка от Враца ще се венчае по стара българска традиция, пресъздавайки автентичната Северняшка сватба. Теодора Тодорова и Михаел Йорданов ще си кажат заветното "да" на 30 юни във Врачанския Балкан. Самата сватба ще е част от програмата на Националния фолклорен събор "Леденика" и ще се проведе в едноименната местност. Бъдещите младоженци са..

публикувано на 20.06.24 в 15:50

Група по колоездене е сформирана в училището в село Ковачица

Група по колоездене е сформирана в Основно училище "Св. св. Кирил и Методий" в село Ковачица , община Лом. Огнян Владимиров е ръководител на групата, учител по физическо възпитание и информационни технологии.  Групата по интереси се казва "Колоездене за бъдещето" и се реализира в периода от февруари до средата на юни.  "В групата по списък..

публикувано на 20.06.24 в 15:45

Нови патрулки срещу нарушителите на пътя в Северозапада

Нови полицейски автомобили влизат в борбата срещу пътните нарушители у нас. Някои от патрулките вече са на терен в областите от Северозапада - Видин, Враца и Монтана, други предстои да бъдат доставени. Автомобилите са закупени със средства от фонда за пътна безопасност към МВР. Някои са оборудвани с ПОС терминали, което позволява на..

публикувано на 20.06.24 в 14:00

Изкуството на Яна: Страстта, която оживява в ръчно рисувани изделия

Наскоро ви разказахме за едно семейство, което прави най-различни ръчно изработени изделия. Срещнахме ви с Диана Минкова , която изработва шевици, които вкарва като елемент в различни накити и не само, но на нейния щанд могат да се открият и творбите на нейната по-голяма дъщеря Яна, която всъщност е човекът, който подтиква майка си, по-малката..

публикувано на 20.06.24 в 12:00

Деца подариха кукерски маски на читалището в Горни Вадин

Кукерски маски, изработени от учениците от VI-и "б" клас от ОУ "Христо Ботев" в Козлодуй, получи като дарение читалището във врачанското село Горни Вадин. Това е поредното дарение за културната институция, каза за Радио ВИДИН секретар-библиотекарят Мая Димитрова . Тя   допълни, че с получените изработки на децата обогатяват и допълват..

публикувано на 20.06.24 в 10:30

В "Музикална зона" на 20 юни 2024 слушаме "Андрюс систърс"

Те са три сестри от Минесота – Лавърн, Максийн и Пати. Вокалното трио е създаено през 30-те години на миналото столетие, като първоначално стилът му е повлиян от диксиленда, но най-голяма популярност придобива в суинг ерата и буги – вуги епохата. Тригласът на сестрите "Андрюс" се превръща в тяхна запазена марка за поколения наред - многократно..

публикувано на 20.06.24 в 09:00