Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Академия ще обучава безплатно ИТ специалисти за Централна Северна и Северозападна България

Автор:
Снимка: академия GrowIT

Второто издание на безплатната академия за обучение на специалисти в сферата на информационните технологии започва в Плевен на 1 март 2023 г. GrowIT ще продължи да обучава десетки участници, с минимален или без никакъв опит в областта. Целта на академията в дългосрочен план е да превърне Централна Северна и Северозападна България в новия софтуерен хъб у нас, като създаде над 300 нови работни места в следващите пет години. Повече подробности разказа организаторът на академията Теодор Тодоров:


"Имам голямо желание Централна Северна и Северозападна България да се развие и да не е навсякъде свързана с най-бедния регион в Европа и всъщност, тъй като съм родом от Плевен, реших Плевен да е първият град, в който започваме такава инициатива. Става дума за поредица от академии, които развиват хора в областта на информационните технологии. Става дума за програмисти, за хора, които заемат други роли в индустрията на информационните технологии, като в Плевен вече имахме една академия за програмисти, сега започваме следващо издание за продуктови мениджъри. Планът е, ако това нещо се докаже успешно в Плевен, да продължим с Монтана, Видин, Лом - различни градове, които са част от региона, върху който съм фокусиран... Академията е хибридна - част от нея е онлайн, друга част е присъствена, защото нали разбирате, че е необходимо да се правят упражнения, а не само да се преподава материал... Ние сме отворени за кандидати от всяко място от Северозападна и Централна Северна България, като кандидатите трябва да знаят, че веднъж седмично ще трябва да пътуват до Плевен, за да участват в упражненията пълноценно... Ние се фокусираме върху преподаване на материал от дадената тема - когато става дума за програмиране, преподаваме езици за програмиране, които са фокус за въпросната група, въпросното издание на академията. След като преподадем някакъв материал в едната от лекциите в дадена седмица, следващата седмица извършваме упражнения, които са свързани с този материал, като в края на академията всички участници създават проект, който е част от процеса на завършване на академията. Ние се опитваме да създадем и малки екипи в участниците, така че някои от проектите те правят заедно, което им създава възможност за работа в екип, което смятаме че е важно за изграждането им като професионалисти." 


Лектори във второто издание на GrowIT ще бъдат специалисти с дългогодишен опит в областта, които ще споделят своите теоретични знания и практически умения. Четиримата експерти, в лицето на бизнес анализаторите Цветина Кирева и Десислава Солакова, дизайнерът Даниела Тодорова, както и основателят на академията - Теодор Тодоров, ще засегнат теми като: "Жизнен цикъл на разработка на софтуер (SDLC)", "Идентифициране и управление на заинтересованите страни”, “Класифициране на изискванията" и други. 


Крайният срок за записване е 10 февруари 2023 г. на  https://www.growit.clearware.eu.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Данъци и обществена полза - вечният въпрос

Във Видин май се задават по-солени местни данъци . На обществено обсъждане представиха предложение имотният данък за хората да скочи от 1,6 на 2,2 промила - тоест да стане колкото този за фирмите. Говори се и за промени в данъците за колите, така че ако Общинският съвет каже „да“, видинчани ги чакат нови правила съвсем скоро. Заложено е и..

публикувано на 24.11.25 в 17:05

платена публикация
Готово е научното съдържание за нова постоянна експозиция в музей "Конака"

Изготвена е документацията за постоянна експозиция на музей "Конака" във Видин. Предстои да бъде внесена за съгласуване в Министерството на културата, откъдето е основното финансиране. Документацията, подготвена от екипа на Регионален исторически музей - Видин, е от близо хиляда страници, каза ръководителят на проекта Ваня Ставрева...

публикувано на 24.11.25 в 16:39

Тайната на успешния разговор с дете – правилният момент

Поставяме фокус върху една от най-деликатните теми в общуването между родители и деца – моментът . Онзи малък, почти невидим детайл, който решава дали разговорът ще бъде чут… или ще се превърне в спор, обида, затваряне на вратата . Всички сме били там: опитваме се да обясним нещо важно, но детето е уморено, разстроено или просто не е „в този..

публикувано на 24.11.25 в 16:30

100 години Народно читалище „Просвета 1925“ в Мездра – сърцето на културния живот

Тази година Народно читалище "Просвета 1925" в Мездра отбелязва впечатляващ юбилей – 100 години от своето създаване. За едно читалище това са години история, култура и общност, в които поколения жители на града са се срещали, учили и творили заедно. През всичкото това време "Просвета" е било място, където хората са се вдъхновявали, развивали са..

публикувано на 24.11.25 в 16:15

Подарък от сърце: Как да станем таен Дядо Коледа на дете в нужда

В Северозападна България отново за пета поредна година се случва една от онези прояви, които напомнят защо Коледа е време за добрина. Инициативата "Таен Дядо Коледа" вече е позната на много хора във Враца и региона - кауза, родена от сърцето на един учител. Тази година в списъка на доброто са включени 370 деца - всички от социално слаби..

публикувано на 24.11.25 в 15:30

"Мизерни заплати и липса на уважение" – служители от Видинската статистика на протест

Служителите на Отдел "Статистически изследвания"- Видин се включиха в протестна акция преди дни. Повод за недоволството са ниските възнаграждения в системата, както и нарастващото напрежение и негативните нагласи към държавните служители, заети с ключови функции. Това каза за Радио Видин Цветан Цветков, началник на отдел "Статистически..

публикувано на 24.11.25 в 15:15

Безумният богаташ

Девета Неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че нашата грижа не трябва да бъде да събираме богатства на земята, чрез които да живеем доволно и охолно, и далеч от Твореца, а преди всичко да се развиваме, да изграждаме себе си, да печелим, разбира се, но чрез всичко да обикваме небесното и..

публикувано на 23.11.25 в 08:00