Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

А сега накъде?

Снимка: БГНЕС

За пети пореден път в последните две години ще гласуваме за състав на Народно събрание. 48-ият парламент не успя да състави редовно правителство и партиите отново са в предизборен режим. С какви амбиции и послания тръгват към предстоящите предсрочни избори основните политически сили?
       

Лидерът на БСП Корнелия Нинова направи последен опит за съставяне на редовно правителство в рамките на 48-ото Народно събрание. На инициираната от нея лидерска среща в парламента обаче се явиха само председателите на 4 от 7-те парламентарно представени политически сили. След дискусията с тях Нинова обяви, че ще върне мандата за съставяне на правителство и го направи днес.

Пред президента Румен Радев Корнелия Нинова коментира, че са направили всичко възможно, което се очаква от тях, търсили са диалог и съгласие по четири приоритета, които да обединят политическите сили, но не са успели да убедят колегите си в нуждата от редовен кабинет.

Тя посочи, че очаква трудна предизборна кампания:

"Ние сме готови за изборите, но виждаме у хората умора от избори, апатия към политическия живот, за нас това е основният опонент в една политическа кампания и цел да убедим хората да гласуват, защото така ще се реши тяхното бъдеще. Ще изчакаме изборите и ще решим с кои ще си партнираме."

Политическата криза коментира и народният представител от Видин от ГЕРБ-СДС Росица Кирова:

„Разочарованието от политическата система в българските граждани е ясно- ние отиваме за пети път на избори, което определено не е приятно за никого. Но докато българските граждани не си дадат сметка, че те са отговорни за всичко, което се случва в българския парламент, няма как да има промяна. Имам лошото усещане, че ние още не сме осъзнали своята роля като общество за това кой ни управлява и как. Все още погледът ни е отправен към онези, които ни засипват с красиви обещания. Резултатът от всичките тези прекрасни обещания виждаме днес. Така, както избираме, така живеем. Това, което лично мен ме впечатли през последната седмица е лидерската среща в Народното събрание за третия мандат, защото имаше възможност с третия мандат да има правителство, което да бъде базирано на програмно или експертно ниво. Ние имаме ясни и конкретни задачи, които трябва да изпълним като общество, най-малкото за да може да се възползваме от средствата от Европейския съюз, които зависят от определени закони. На тази среща отказаха да отидат и представителите на Демократична България, и представителите на Продължаваме промяната, които са двете основни политически сили, които са с ясно изразени евроатлантически разбирания. Предполагам, че те ясно си дават сметка колко е важно дали България ще бъде приета навреме в Шенген и дали ще усвоим парите по Плана за възстановяване, колко е важно да функционира българският парламент. Не го направиха по свои различни причини, които те изтъкнаха. Асен Василев в кулоарите на парламента отговори така: „Бойко Борисов не пожела да се срещне с нас, а отиде да се срещне с Корнелия Нинова.“ В свое друго изказване същият този човек заяви, че няма как да отидат на лидерска среща, защото там е Бойко Борисов. Един подобен вид поведение е изключително смешен и много тъжен, защото лидерите на политическите партии, независимо от своите различия, трябва да имат силата и куража да провеждат разговори в името на гражданите на тази държава, за която всички ние казваме, че ни е грижа. В противен случай попадаме в една спирала на егото. Такова поведение се забелязва в детските градини, но не е нормално поведение на хора, които претендират да са лидери в обществото... На предстоящите избори българинът трябва да избира между възможността държавата да продължи в една безкрайна политическа спирала и да върви от избори в избори и възможността да стабилизира управление, което да има ясна цел, ясни приоритети и да постигне ясни резултати за държавата. Да се обединим в управление, което да изпълни основни цели, които българското общество си поставя, по разумен начин или да продължим да се противопоставяме един на друг в политическата спирала на следващи избори.“

Очакванията си за поредните предсрочни избори посочи и областният координатор на ГЕРБ във Видин Александър Матеев:

„Миналата седмица ние получихме отговор на въпроса, който в последните няколко месеца денонощно се задаваше в публичното пространство- ще има ли редовно правителство... В крайна сметка разбрахме, че редовно правителство няма да има и отиваме на предсрочни избори. ГЕРБ направиха абсолютно всичко, даже и невъзможното, да предложат решение в 48-ото Народно събрание да има редовен кабинет. Разбира се, нямаше как да подкрепим втория мандат, защото тук сме съгласни с президента, че Продължаваме промяната са шарлатани. Казахме, че ще подкрепим трети мандат, ако отиде в Демократична България. Нямахме претенции към премиер, министри и т.н. Но какво се случи- няколко дена по-късно президентът Радев даде третия мандат не на Демократична България, а на БСП. Мисля, че на президента не му е неприятно да има такива нови предсрочни избори и да управлява еднолично. На въпросната лидерска среща всички се съгласиха, че моделът „Радев“ е абсолютно неприемливо да продължава да съществува. За ГЕРБ моделът „Радев“ е модел на беззаконие, на популизъм и още- този модел докара държавата до тотален хаос във всяка една сфера. Заради това ние ще положим максимални усилия да подобрим резултата си на тези предсрочни избори, така че да дадем по-голям шанс на следващото Народно събрание да състави редовен кабинет.“

„Нашият план за предстоящите избори е да имаме общи листи с Демократична България в цялата страна, смятаме да разширим съюза и с допълнителни национални и регионални формации.“ Това посочи пред БНР Даниел Лорер, който е депутат от „Продължаваме промяната“:

„Отчитам като най-голям наш неуспех в този парламент невъзможността ни да достигнем до избирателите на ГЕРБ, защото сред тях има изключително много хора, които наистина милеят за България. Не можахме да достигнем до тях и да ги накараме да поискат промяната, да поискат тази промяна да се случва по-бързо за България. Това вероятно е заради насаждания дълги години страх. Виждаме, че този страх ни се внушава постоянно за какво ли не- че ще ни спрат руския газ и няма да намерим друг, че Русия сега ще ни обяви война, че зимата ще бъде много тежка, че ще има страховита инфлация и няма да се справим, че токът ще свърши... Нищо от това не се случи, но страх се всява. Сега в българския политически живот стана много ясно- номер едно е „Промяната“ и Демократична България, номер две са ГЕРБ, БСП и ДПС. В следващите избори аз силно се надявам, че всички избиратели, които гласуваха и за „Промяната“, и за Демократична България, но и много от онези, които не гласуваха, ще видят надеждата в силите, които наистина искаме да тласнем България по-бързо в една европейска посока, така че да станем богати и тук да има справедливост, каквато виждаме в Западна Европа. Това ще бъде платформата и надеждата, която искаме хората да имат. Надявам се следващите избори да го покажат в резултатите. Аз се питам, ако ГЕРБ, БСП и ДПС вече заявено се харесват достатъчно, за да работят заедно, защо искат да причинят на страната още едни избори, които са и скъпо, и дълго упражнение, а не започнат да си работят заедно още от сега. На мен ми се струва, че за тях са важни местните избори, защото всеки знае, че на местните избори се решават от истинската сила и финансиране на партиите, така че може би до местните избори ще крият появилите се взаимни симпатии. За нас работата и с ГЕРБ, и с ДПС минава през необходимостта и двете партии да заемат ясно позиция по отношение на всички случаи за корупция, които са се случвали през годините...“

Народният представител от Демократична България, избран от Видин, Любен Иванов също коментира политическата криза и защо неговата парламентарна група отказа да разговаря с БСП за съставяне на правителство:

„Нашата политическа сила е отговорна към съставяне на правителство. С действията си и по първия мандат, и след връчването на втория мандат ние изразихме готовност за коопериране. Връчването на мандата на БСП обаче е отказ на президента да търси решаване на проблемите в обществото. Това, което той показа всъщност е, че иска да се запази моделът на прокурорската република. Истинският „мандатоносител“ е Гешев, защото не се даде възможност за съставяне на истинско правителство, което да извърши съответните реформи в съдебната система, да се предвиди контролът над главния прокурор и така да се „рестартира“ обществото. Това, което всъщност направи президентът с връчването на мандата на БСП е, че забави влизането на България в „Шенген“, в еврозоната и усвояването на парите по Плана за възстановяване и устойчивост.“

Политическа партия „Възраждане“ е единствената в парламента, която настояваше през цялото време, докато се водеха преговори за правителство, че трябва отново да се проведат предсрочни избори. Лидерът ѝ Костадин Костадинов също отказа поканата да участва в лидерската среща, инициирана от последния мандатоносител- БСП.

„Не отидохме на лидерската среща, защото беше безсмислена. Има такива срещи всяка сряда, председателски съвет се наричат, и на тях обикновено нищо не се случва. Както видяхте, и на тази лидерска среща нищо не се случи. Няма какво да си говорим с Бойко Борисов, той е част от миналото на България. Единственото нещо, което Борисов може да направи, е да спре веднъж завинаги да занимава българското общество със себе си. Нашите избиратели не са ни изпратили тук, за да разговаряме с хора, които считаме, че са част от проблема, а не част от решението. Нашите избиратели няма да одобрят момента, в който ние сядаме на масата с хора, които те смятат за виновни, затова, че България умира... Борим се да управляваме самостоятелно, както трябва да прави всяка една политическа сила. Това зависи само и единствено от българските граждани. Те, със своя вот, ще определят дали ще има управление на България от една политическа сила, коя ще е тя или ще има коалиционно управление. Най-хубавото нещо на демокрацията е, че има избори. Непрекъснато обаче в последните няколко месеца ни се внушава как изборите са нещо лошо, което едва ли не може да доведе до апокалипсис държавата. Това означава, че имаме функционален проблем в съществуването на българската държава“, коментира Костадинов Костадинов.

Предстои държавният глава Румен Радев да разпусне 48-ото Народно събрание и да насрочи дата за парламентарни избори в края на март или началото на април.

Повече- в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинският музей представя нови издания

Две нови издания на Регионален исторически музей - Видин ще бъдат показани за първи път на започващото днес в София Международно туристическо изложение "Ваканция и Спа Експо". "Спомени от стария Видин" е книжка с кратки текстове, снимки и гравюри на града. От нея читателите ще могат да научат както за миналото на Видин, така и за бележити негови..

публикувано на 13.03.24 в 09:52

Прекъснат ток възпрепятства подготовката за изборния ден в община Ружинци

Работи се по отстраняването на аварията, която остави част от община Ружинци без ток.  От няколко часа в част от Ружинци, Дражинци, Бело поле, Роглец, Черно поле, Плешивец и Гюргич е прекъснато електроподаването. "Прекъсва захранването в района между Дражинци и Черно поле, локализиран е районът, търси се къде точно се намира повредата, за да бъде..

обновено на 01.04.23 в 15:01

500 полицаи и пожарникари охраняват изборите във Враца

Изборите в област Враца ще бъдат охранявани от 500 полицаи и пожарникари.  Още днес ще бъдат предприети допълнителни мерки, с които да бъдат ограничени последствията от евентуални бомбени заплахи, съобщи началникът на "Охранителна полиция" в областта Иван Коцев. "Допълнително, което ще направим, е тези хора, които ще охраняват нощта, когато..

публикувано на 01.04.23 в 13:25

ЦИК с указания за сгъването на хартиената бюлетина

Гласуващите с хартиена бюлетина да я сгъват два пъти, а за да бъде валидна тя - трябва да има два печата на гърба. Това препоръчително указание направи днес Централната избирателна комисия, разяснявайки к ак да се сгъват хартиените и машинните бюлетини преди да бъдат пуснати в прозрачните урни, за да се запази тайната на вота в утрешния изборен ден...

публикувано на 01.04.23 в 13:07

Предават хартиените бюлетини на СИК-овете днес

Днес Секционните избирателни комисии в област Видин ще получат хартиените бюлетини. Първите бюлетини - 50 000 на брой, пристигнаха в крайдунавския град на 23 март, след което бяха приети за съхрание. Втората част от ценните книжа беше доставена на 27 март. Охранявани са денонощно от полицията. "Идват оттук с Общините и наши представители,..

публикувано на 01.04.23 в 07:50

Над 152 хиляди са гласоподавателите в област Враца

Районната избирателна комисия е готова да посрещне изборите за парламент. В неделя ще се гласува в 325 секционни избирателни комисии в област Враца. Освен стационарните СИК, има 9 допълнителни секции и 25 подвижни – това стана ясно от брифинг на областния управител Георги Митов, в който участваха и представители на РИК – Враца. Машинно ще се гласува в..

публикувано на 31.03.23 в 18:27

"Галъп": Победителят в изборите се решава в последния момент. Интрига и за другите места

Ако изборите бяха в последната десетдневка на март, резултатът щеше да е следният: ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС щяха да имат сходна подкрепа с 26,9% и 26,5%, ДПС и "Възраждане" биха оспорвали третото място, съответно с 13,3% и 13%. На пето място е БСП със 7,2%. В борба за шанс за достигане на бариерата "в пакет" са "Български възход" с 3,5% и "Левицата" с 3,3%...

публикувано на 30.03.23 в 14:34