Литературен клуб "Христо Ботев" Мездра организира творческа вечер под наслов "Писателски литературни юбилеи на 2023 г." Проявата е посветена на 175-годишнината от рождението на Христо Ботев (1848-1876), 160-годишнината от рождението на Алеко Константинов (1863-1897) и 100-годишнината от рождението на Ивайло Петров (1923-2005), каза за Радио ВИДИН Светла Дамяновска главен експерт "Културно наследство и религиозни дейности" в Община Мездра и председател на литературния клуб.
"Ние имаме тази традиция, да отбелязваме годишнините на наши големи класици на литературата. В същото време е отворено събитието, отворено е за зрели хора от града, които имат интерес и вкус към литературата. Поне два три пъти в годината правим подобни прояви. Като събираме юбилеите на няколко автора в една творческа вечер... Ще си припомним всъщност живота и делото на тези наши големи автори, като според мен акцента е по-правилно в литературен клуб да бъде върху творчеството, но не можем и без семейството, в което се е родил, как се е формирал като личност и възгледи, за да достигнем и до тези произведения, които той ни е завещал. Интересното е, че напоследък имаме млади хора, които са на гимназиална възраст и които с интерес присъстват и взимат участие. За мен е радостно, че клубът се подмладява и тези различни творчески начинания явно са полезни за младите хора, щом те идват с удоволствие и участват в работата на клуба."
Членове на клуба са подготвили за представяне на всеки един от авторите кратки биографични справки и откъси от любими произведения. Творческата вечер е днес от 17:30 часа в библиотеката на НЧ "Просвета 1925" Мездра.
Един от най-ярките съвременни мултиинструменталисти на руската сцена е Валери Степанов. Син на известен барабанист в Далечния изток, от малък започва да усвоява различни инструменти. На шестгодишна възраст стартира с пиано, три години по-късно вече композира, на 15 г. усвоява барабаните, а след това китарата, бас китарата и вокала. Феноменално дете..
Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..
Темата с нерегламентираните сметища и замърсяването на терени влезе в Общинския съвет на Видин. След официално питане, входено в Община Видин в началото на април, на поредното заседание на местния парламент на 8 май, общинският съветник от "Справедливост за Видин" Димитър Велков припомни от трибуната, че все още очаква отговор. Повод за питането..
Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..
Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...
155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..
Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...