На територията на природен парк "Врачански Балкан" са пуснати в специално съоръжение 30 елена лопатари. Инициативата е на Национално –ловно рибарско сдружение "Съюз на ловците и риболовците в България" и има за цел да се осигури естествена хранителна база за лешоядите, чрез създаване на основни стада, доотглеждане, адаптация и разселване в природата на елени лопатари. Национално –ловно рибарско сдружение "Съюз на ловците и риболовците в България" (НЛРС – СЛРБ) кандидатства с проектно предложение по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“. Проектното предложение бе одобрено и през февруари 2020 г. Съюзът на ловците и риболовците в България подписа договора за безвъзмездна финансова помощ като бенефициент на проекта.
"Площта на цялото съоръжението е около 30 ха, като то е проектирано по такъв начин, че позволява доставяне и аклиматизиране на животните в него, след което поетапно част от тях или всичките на даден етап ще бъдат разселени извън съоръжението. Лопатарът е избран, защото той е един доста пластичен представител на семейство "Еленови", бързо се приспособява към средата, което е много важно в случая и това е една от основните причини да се спрем на него. Елените са доставени от Полша. Доставчикът е с дългогодишен опит в сферата на отглеждане на дивеч и доставянето със специализиран транспорт на живи животни", каза Ива Петрова – експерт към НЛРС – СЛРБ и ръководител на проекта.
Елените са с различна възрастова структура, за да се гарантира устойчивост на популацията и да има възпроизводство. За елените се полагат ежедневни грижи по подхранване, прави се ежедневен обход на съоръжението. Осигурени са фуражи за подхранване на елените - царевица, овес, люцерново сено, сол, както и специализирано оборудване за наблюдение за проследяване процесите по развитие на елените. Мониторингът ще се прави от експерт, с който Съюзът има сключен договор. Помощ оказват и местните ловци. Освобождаването на елените ще става поетапно. След като приключи проектът ограда ще остане за трайно ползване от ловците.
"Еленът лопатар е реаклиматизиран вид за България, като най-голямата популация в страната ни е в Източни Родопи. Но през последните години се работи много с вида и се разселват животни. На много места има вече стабилни популации, които обитават незаградени територии. Целта на съоръжението, изпълнено по проекта, е да аклиматизира животните, те да свикнат с местообитанието, след което да бъдат разселени в откритите площи", допълни Ива Петрова.
Освен осигуряване на естествена хранителна база на лешоядите, се изграждат площадки за подхранване, предвидено е изолиране на опасни електропреносни стълбове, изграждане на изкуствени гнезда за подобряване условията на гнездене на лешоядите.
"В краткосрочен план се очаква да се гарантира на първо място опазването на черните лешояди, които се срещат в България, а в по-дългосрочен план очакванията са свързани със стабилизиране и увеличаване на числеността му", каза още Ива Петрова.
Проектът "Подобряване природозащитното състояние на черния лешояд, чрез изпълнение на мерки от Плана за действие за вида" се финансира от Оперативна програма "Околна среда 2014-2020 г.", съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд на Европейския съюз. По проекта е предвидено в четири Защитени зони (ЗЗ) по Директивата на Европейския съвет относно опазване на дивите птици да се изградят съоръжения за доотглеждане и разселване на елени лопатари. Една от тези зони е Защитена зона "Врачански Балкан", в чийто териториален обхват е изградено съоръжението "Мътница".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
"Неделник" отново е тук. Очакват ни прекрасни гледки с осмото издание на туристическото предизвикателство "Пъстрина Run" . В най-големия лозов масив във Видинско отбелязаха Трифон Зарезан . Традиционното зарязване на лозята се състоя в землищата между селата Гомотарци и Кошава. За поредна година самодейците от Народно..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница. Днешната неделя е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...