86-годишната Латинка Цветанова е физиотерапевт с близо 60-годишен стаж. Тя работи на три места, за да помага и издържа внука си след смъртта на майка му. Латинка започва работа едновременно в монтанската болница „Св. Георги“, в местната поликлиника и във филиала на Спешна помощ в Чипровци.
След като историята на жената достига до медиите, в социалните мрежи последва вълна от коментари както на съжаление, така и на възмущение. Публикациите за нея будят състрадание у много хора, но мнозина изразиха и негодувание от това, че тя работи в здравния сектор на такава възраст. Според мениджъра на монтанската болница Владимир Минчев, хората роптаят неоснователно.
"Това са хора, които не са се сблъсквали с нея, най-малкото. Защото тя съвсем не е най-възрастният лекар при нас. При нас началник на отделението по кардиология е проф. Младен Григоров, който е на 86 години и смея да твърдя, че и той, както и тя са с всичкия си, както се казва. Професор Григоров е доайенът на кардиологията в България. Всички учебници по кардиология, по които днес се обучават студентите по кардиология са негови. Както той, така и тя, си вършат нещата както трябва и въпреки възрастта си... Самият факт, че д-р Цветкова работи във филиала на Спешна помощ, това трябва да е красноречиво колко тя все още може да дава адекватно лечение, защото при бързата помощ, знаете, там нямате право на грешка... Аз категорично заявявам, че няма и не би следвало да има съмнения относно нейните качества като лекар."
Д-р Цветанова, както посочва Владимир Минчев, е съвестен лекар. Същата оценка за себе си дава и самата тя. В дългогодишната си практика има натрупани много спомени, повечето от които приятни. Казва, че се възмущава от хорските коментари и негодувание. Не иска да я приемат като просяк, защото не е такъв. Себе си описва като борбена жена, която прави необходимото, за да осигури добро бъдеще на внука си.
"Не искам и една стотинка, аз не съм просякиня и не съм и помисляла някой да ми дава нещо. Аз споделих на една визитация в болницата, че съобщиха за двама лекари - единствените в България, които са на по 80 години и още работят. Аз само казах, че съм на 86, пък за мен никога не е писано нищо. Това е цялата работа. И сега стана голяма работа. Не искам нищо, детето ми не страда. Но аз работя на три места, наистина. Но мога ли да не работя, като майка му почина преди две години и той е единствено дете? Има баща, те не са имали граждански брак с майка му, той си е в София, ние сме си в Монтана. Аз си издържам детето, то не страда за нищо. Има си всичко... Аз не страдам от това, че го гледам. Изкарвам достатъчно пари, на него му отпуснаха и пенсия. Нито е гладно, нито е жадно"- разказа за Радио ВИДИН Латинка Цветанова.
Тя казва, че ще работи докато може. Защото това я поддържа жива. А на критиката отговаря шеговито.
"Аз обичам хората, обичам и болните. Никога не съм се отнесла лошо с болен, загрижена съм. Ако се съмнявах в моята работа, да съм напуснала."
Д-р Цветанова разказва още, че работата си работи с удоволствие, въпреки че понякога е натоварено. Единственото, което ѝ липсва е не почивка, а повече време с внука ѝ.
Повече по темата може да чуете в звуковия файл.
Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев. Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..
След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..
Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове. Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..
Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..