86-годишната Латинка Цветанова е физиотерапевт с близо 60-годишен стаж. Тя работи на три места, за да помага и издържа внука си след смъртта на майка му. Латинка започва работа едновременно в монтанската болница „Св. Георги“, в местната поликлиника и във филиала на Спешна помощ в Чипровци.
След като историята на жената достига до медиите, в социалните мрежи последва вълна от коментари както на съжаление, така и на възмущение. Публикациите за нея будят състрадание у много хора, но мнозина изразиха и негодувание от това, че тя работи в здравния сектор на такава възраст. Според мениджъра на монтанската болница Владимир Минчев, хората роптаят неоснователно.
"Това са хора, които не са се сблъсквали с нея, най-малкото. Защото тя съвсем не е най-възрастният лекар при нас. При нас началник на отделението по кардиология е проф. Младен Григоров, който е на 86 години и смея да твърдя, че и той, както и тя са с всичкия си, както се казва. Професор Григоров е доайенът на кардиологията в България. Всички учебници по кардиология, по които днес се обучават студентите по кардиология са негови. Както той, така и тя, си вършат нещата както трябва и въпреки възрастта си... Самият факт, че д-р Цветкова работи във филиала на Спешна помощ, това трябва да е красноречиво колко тя все още може да дава адекватно лечение, защото при бързата помощ, знаете, там нямате право на грешка... Аз категорично заявявам, че няма и не би следвало да има съмнения относно нейните качества като лекар."
Д-р Цветанова, както посочва Владимир Минчев, е съвестен лекар. Същата оценка за себе си дава и самата тя. В дългогодишната си практика има натрупани много спомени, повечето от които приятни. Казва, че се възмущава от хорските коментари и негодувание. Не иска да я приемат като просяк, защото не е такъв. Себе си описва като борбена жена, която прави необходимото, за да осигури добро бъдеще на внука си.
"Не искам и една стотинка, аз не съм просякиня и не съм и помисляла някой да ми дава нещо. Аз споделих на една визитация в болницата, че съобщиха за двама лекари - единствените в България, които са на по 80 години и още работят. Аз само казах, че съм на 86, пък за мен никога не е писано нищо. Това е цялата работа. И сега стана голяма работа. Не искам нищо, детето ми не страда. Но аз работя на три места, наистина. Но мога ли да не работя, като майка му почина преди две години и той е единствено дете? Има баща, те не са имали граждански брак с майка му, той си е в София, ние сме си в Монтана. Аз си издържам детето, то не страда за нищо. Има си всичко... Аз не страдам от това, че го гледам. Изкарвам достатъчно пари, на него му отпуснаха и пенсия. Нито е гладно, нито е жадно"- разказа за Радио ВИДИН Латинка Цветанова.
Тя казва, че ще работи докато може. Защото това я поддържа жива. А на критиката отговаря шеговито.
"Аз обичам хората, обичам и болните. Никога не съм се отнесла лошо с болен, загрижена съм. Ако се съмнявах в моята работа, да съм напуснала."
Д-р Цветанова разказва още, че работата си работи с удоволствие, въпреки че понякога е натоварено. Единственото, което ѝ липсва е не почивка, а повече време с внука ѝ.
Повече по темата може да чуете в звуковия файл.
Пролет е. Майска. Малко непостоянна, но си е пролет. Радвайте и се. Всичко е цъфнало и вече и плодове има. Радост от живота. Това трябва да усещате. В „Неделник“ първо ще посетим един античен и пролетен празник в село Дреновец в община Ружинци, където за трети път се провежда възстановка на римския пролетен празник посветен на богиня..
Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..
В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..
В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..
9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..
Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..
Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..