Изборът на вида пломба е предимно решение на зъболекаря, но пациентът също може да изрази своето желание. Това обясни в "Час при зъболекаря" д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина от Видин. Тя поясни, че пломбите, които се поставят са два вида - бели, които са фотополимерни или химиополимерни, в зависимост от начина на втърдяване, и класическата амалгамена пломба.
"Масово в момента се слагат бели фотополимерни пломби. Изборът на фотополимера е просто много по-лесният начин за адаптиране, бързото втвърдяване, има своите предимства. Масово се слагат белите пломби, те са доста по-естетични. И двата вида имат своите предимства. Амалгамените са доста издръжливи, всички знаем. Единственото, което аз мога да кажа за техен основен недостатък, е неестетичният им цвят, защото са сиви, впоследствие се оцветяват още повече и стават още по-тъмно сиви. Но пък са доста издръжливи във времето. Фотополимерите не могат да се похвалят с такава издръжливост, като цяло. При тях има една особеност, че трябва да бъдат поставени много добре. Трябва да се изолира напълно слюнката от устата, което невинаги е възможно и оттам се получава проблемът, че падат. Има пациенти, които имат много обилно слюноотделяне, по принцип условие за поставяне на белите пломби е да се използва системата кофердам за изолация, а не всички колеги я използват, защото за нея трябват четири ръце най-малко – зъболекар и асистент."
Още за пломбите може да чуете във видеото.
Светлозара Златанова е от Видин, завършила е ГПЧЕ "Йордан Радичков". Сега е студент и изучава реклама. Докато е ученик, участва в конкурс "Млад иноватор" през 2022 година. Идеята била да се създаде иновативен проект, който да е в помощ на околната среда. Като част от отбор "The Evergreens" създават робот, който може да почиства река Дунав. Не..
По долното течение на река Дунав - на границата между България и Румъния - плуват последните размножаващи се в естествена среда популации на есетрови риби в Европейския съюз. Оцелели в продължение на 200 милиона години, днес сме на път да ги загубим. С кампанията си "Абонирай се за природата" WWF разказва за тяхното неясно бъдеще. От шестте..
На 13 декември /петък/ Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" и Регионална библиотека "Христо Ботев"- Враца ще проведат "Нощ на прилепите". Инициативата ще започне от 15.00 часа в Тийн зоната на библиотеката и ще продължи до 16.30 часа. Събитието ще се проведе за 14-а поредна година. Прилепите са характерен вид за "Врачански..
Осветен, ръчно изрисуван надпис с името на Синаговци посреща жители и гости на населеното място. Изображението краси центъра на видинското село от миналата година, но за да добие завършен вид цялата стена, на която е стенописът, отскоро е осветена от водоустойчиви прожектори. Те са закупени от местен жител и са свързани чрез електрическо табло с..
Конкурсът "Мис и Мистър Северозападна България " ще се проведе на 13 декември във Видин. Това е 19-ото поред издание и в него ще участват общо 20 момичета и момчета от Видин, Враца, Монтана, Плевен, Белоградчик, Лом, Белоградчик, Мизия, Берковица и Бяла Слатина. Повече за конкурса разказва организаторът Ивайло Йосифов: "Конкурсът ще бъде..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да..
Шофьори сигнализираха за лошо състояние на пътя Козлодуй - Лом (републикански път II-11). Според водачите, с които разговаряхме, най-лошо е положението между Ковачица и Козлодуй. Допълват, че заради множеството дупки в участъка през последната седмица ежедневно е имало аварирали автомобили, със спукани гуми и повредени джанти. Людмила Лазарова..