Възстановяването през 2021 г. пренареди класацията на областните икономики, сочи анализ на Института по пазарна икономика (ИПИ). Област Видин, която в продължение на десетилетие беше най-слабо развитата област според размер на брутен вътрешен продукт на човек от населението вече изпреварва Хасково, Силистра, Сливен и Перник. Според видинчани, промени в начина им на живот няма.
"Ние сме от Кула. В Кула животът се е променил към по-лошо, не към по-добро. Няма работа, това е основният проблем за младите хора. Ние сме там, но мъжът ми работи в чужбина… Не много да кажа, че съм го усетил, по-скоро всичко расте нагоре като цени, но има някаква промяна към по-добро, може би. Дано да не сме пак на последно място в цяла Европа... Лошо е положението, ние сме последни в Европа, което не трябва да е така. Трябва да се променят нещата, но засега не го усещаме… По никакъв начин не се е подобрил, даже става по-зле. Не знам коя статистика сте чули и сте чели, но на мен ми се струва, че Видин е на последно място… Шегаджии. Аз тези неща ги следя донякъде и все пак във Видин какво работи. А щом няма производство, няма как да има по-добър стандарт, според мен. Обективно казано, така е…"
По данни на Националния статистически институт за 2021 година брутният вътрешен продукт на глава от населението за страната е 20 хиляди лева, а за Видин - 11 400. Въпреки че област Видин вече не е най-бедната в страната, икономическата ситуация остава тежка по думите на Валери Василев, който се занимава с търговия на отоплителни и строителни материали.
"През последните няколко години не се забелязва изобщо някаква инвестиция да навлиза в района. От разговори с колегите в бранша и в другите направления, вадя заключение, че ситуацията е тежка."
Нови работни места се откриват, но те са за хора с ниска квалификация, а повишението на месечните възнаграждения е изядено от инфлацията.
"Заплатите може да се качили с някакъв минимален процент- 10,20 %, но на фона на това, което се случи на пазара, те са станали наполовина."
Според Валери Василев тласък на местната икономика може да даде реконструкцията на пътя Видин- София, но там има забавяне.
"Това, което можеше да ни даде някакво развитие, вместо да продължи с бързи темпове, то беше спряно - знаете ситуацията с пътя до столицата."
Кметът на Видин Цветан Ценков споделя това мнение и посочва стратегическото разположение, което обаче не се използва пълноценно заради неизградената инфраструктура. Делът на първокласните пътища и качеството на пътната настилка са значително по-ниски от средните за страната.
"Това е коридор номер 4, който изостава с 20 години за строителството на моста. През него минават 2000 тира на денонощие от Турция. Не отиват към Сърбия - минават от тук."
През май се очаква отварянето на нов завод. Кметът на Видин се надява, че с развитие на индустриалната зона и привличане на чуждестранни инвеститори ще се промени ситуацията дългосрочно.
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..
Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..