С колективна награда, купа и сертификати, са отличени група учители и ученици от СУ „Иван Вазов” в Мездра, които участваха в конкурс, организиран от "HISTOLAB", лаборатория за транснационално историческо образование и сътрудничество. Това е съвместен проект на Европейския съюз и Съвета на Европа, целящ да обедини иновативни идеи за историческото образование. Наградата насърчава учениците да споделят своите интереси и идеи и да изразят как искат да учат историята.
Учениците от СУ “Иван Вазов” участваха в 2 направления: рисуване и представяне на иновативна практика – онлайн компютърна игра по история.
За идеята и нейното осъществяване разказва Данаил Димитров – учител по история и цивилизация:
"Всичко започна с по-големите ученици, с които решихме да направим онлайн игра, която да ни позволи да направим тестовете по история не така скучни... Целта беше да се изпитваме, забавлявайки се. Играта е уникална с това, че в реално време може да запише постиженията на ученика и запазва този резултат... Това беше породено от конкурса, обявен от Съвета на Европа с цел да се отличат неща, които обогатяват часовете по история в цяла Европа. Всичко това стана с помощта на нашия координатор Василка Коловска, тук включваме и рисунки и се радвам, че трудът ни беше оценен... Това беше лично признание за нас."
Как се включват в онлайн компютърната игра по история „Из дебрите на историята“ и какви нови факти научават разказват Ралица Йолова и Зорница Цонкова от 8 клас, а за своите рисунки говорят четвъртокласничките Цветелина Цолова и Беатрис Андреева:
"Играта е в сайта на училището... Играе се с лаптоп и компютър. Трябва да помогнеш на Иван Асен II да си върне престола от Борил... Играта има за цел да научим повече факти по история...
Имаше въпроси от типа - старото име на Варна, старите имена, гербовете на българската държава... Въпросите са подредени по трудност, имаш три живота... Играта е много забавна, научаваш много нови неща...
За рисунката ми хрумна, че вместо война хората могат да направят детска площадка като пързалки и виенско колело... На моята рисунка нарисувах Шипка, златната топка на Христо Стоичков..."
Мездренските учители и ученици са поканени да присъстват на европейските дни на иновациите в обучението по история в Брюксел на 10 март, на които те ще получат наградата за колективния си труд. Те ще имат възможност да представят иновативните практики за провеждане на часовете по история пред присъстващите на конференцията.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..