Българска платформа към Европейско женско лоби в последния ден на 48-то Народно събрание (НС) отправи отворено писмо до политически партии и коалиции и персонално до депутати. Поводът е убийството на 62-годишна жена във Враца, а писмото е адресирано до всички, които на 27 януари не приеха предложението за Закон за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие. Според Илиана Балабанова, председател и създател на Българска платформа към Европейско женско лоби, това убийство е можело да бъде предотвратено, ако на 27 януари от трибуната на 48-то НС е имало изразена ясна позиция срещу домашното насилие.
"На първо място, най-важното е държавата да поеме отговорност и поемайки отговорност, това означава, че трябва да изпраща ясни послания против домашното насилие, да изпраща такива ясни послания и от най-високо място на политическата трибуна на нашата държава, в които да е ясно, че ако някой посегне, без значение мъж срещу жена или жена срещу мъж в условията на партньорство и в условията на домашно съжителство, то това ще бъде наказуемо. В никакъв случай обаче 27 януари, датата, на която се разглеждаше в пленарна зала този законопроект, не отправи такива послания, точно обратното. За съжаление, Българска платформа към Европейско лоби отчита, че отдадени на своите политически кариери, това сме написали в писмото, в името на бъдещите политически избори - национални и местни, няколко политически партии се заиграха и забравиха, че тяхното основно задължение е да опазят живота на всеки един български гражданин. Неприемайки закона и отправяйки грешни послания, отправяйки послания сякаш в защита на онези, които насилват своя партньор, те всъщност създадоха условия ние всички да продължаваме да смятаме, че домашното насилие е частен, а не обществен проблем. Всъщност той е обществен проблем, защото по едно изследване на Европейския институт за равнопоставеност на половете, се оказа, че цената на домашното насилие за България, за миналата година, е 5 700 000 евро. Тук се включват абсолютно всички разходи, които са например разходи по правораздавателни органи, разходи по отношение на здравните услуги и грижи, които се предоставят на жертвите, разходи по отношение на отсъствие от работното място и така нататък."
По данни на Националния статистически институт от ноември миналата година, които Българската платформа към Европейско женско лоби цитира, близо 12% от жените в България са преживели поне един случай на физическо или сексуално насилие. Всяка трета жена на възраст между 18 и 29 години е била насилвана от настоящ или бивш партньор. В същото време в България няма достатъчно услуги, които да помагат на пострадали от домашно насилие, както и места, където да бъдат временно подслонени. Една трета от българите живеят в условия, при които ежедневно са застрашени от насилие, което се толерира мълчаливо, а понякога и гласно, казва Илиана Балабанова.
"Фактът, че няма статистика официална, означава, че няма проблем, а всъщност проблем има, защото статистиката, неофициалната, от неправителствените организации сочи, че всяка трета жена в България е била жертва на домашно насилие. 95% от убитите жени в България са убити от мъже и 44% от тях са убити от настоящ или бивш партньор... Благодарение на Европейския съюз, който проведе едно изследване във всички страни членки, най-сетне имаме някаква официална статистика, която беше предоставена от Националния статистически институт. Данните, които са посочени, са изключително тревожни, особено, когато става дума за млади жени. Излиза, че 36,3% или всяка трета жена на възраст между 18 и 29 години в България е била насилвана от настоящ или бивш партньор. Фактът, че младите жени са изложени на толкова голям риск от интимен партньор, е изключително тревожен. Това, което народните представители не приеха на 27-ми януари, беше именно е това- необходимостта от официална статистика. Законопроектът предвижда такава, законопроектът също поставя акцент върху превенцията срещу насилието изключително и по отношение на децата, включително и работа с извършителя с цел преодоляване на агресивното поведение, защото в момента, освен че жертвана няма къде да отиде и да се подслони, извършителят след раздяла с жертвата преминава в друга връзка и агресивното поведение продължава, тоест ние имаме още потенциална жертва. В този законопроект, който не се прие, също се предвиждаше едно улесняване на жертвите на насилие при достъпа им до правосъдие. Когато входират молбите си в районния съд, могат да го направят по мястото на извършване на насилието, а не както е сага - по адресната регистрация на жертвата."
Насилието, основано на пола, е само едно от направленията, по които Българска платформа към Европейско женско лоби работи, обяснява Илиана Балабанова. Платформата е коалиция от неправителствени организации, които работят на местно и национално ниво. Застъпва се за интересите на всички жени, независимо от тяхната раса, етнически произход, здравословно състояние, сексуална ориентация, възраст, религия или убеждения, или други различия. Платформата работи като коректив на държавата в сферата на равнопоставеността, включително и срещу джендър стереотипите и сексизма, които са в основата на неравнопоставеността и предпоставят насилието над жените.
За местните избори от платформата подготвят кампания, която да насърчи повече жени да се кандидатират. България е една от страните, които нямат законодателство в тази област, както не съществуват и вътрешни правила, на която и да е политическа партия, за поощряване на участието на жените, обяснява Илиана Балабанова. Според статистиката жените са половината от населението на страната, а в Народното събрание те са едва 25 %.
Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ . На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..
Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца. Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му Глория Костадинова -..
Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....
През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..
Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..
За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..