Българска платформа към Европейско женско лоби в последния ден на 48-то Народно събрание (НС) отправи отворено писмо до политически партии и коалиции и персонално до депутати. Поводът е убийството на 62-годишна жена във Враца, а писмото е адресирано до всички, които на 27 януари не приеха предложението за Закон за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие. Според Илиана Балабанова, председател и създател на Българска платформа към Европейско женско лоби, това убийство е можело да бъде предотвратено, ако на 27 януари от трибуната на 48-то НС е имало изразена ясна позиция срещу домашното насилие.
"На първо място, най-важното е държавата да поеме отговорност и поемайки отговорност, това означава, че трябва да изпраща ясни послания против домашното насилие, да изпраща такива ясни послания и от най-високо място на политическата трибуна на нашата държава, в които да е ясно, че ако някой посегне, без значение мъж срещу жена или жена срещу мъж в условията на партньорство и в условията на домашно съжителство, то това ще бъде наказуемо. В никакъв случай обаче 27 януари, датата, на която се разглеждаше в пленарна зала този законопроект, не отправи такива послания, точно обратното. За съжаление, Българска платформа към Европейско лоби отчита, че отдадени на своите политически кариери, това сме написали в писмото, в името на бъдещите политически избори - национални и местни, няколко политически партии се заиграха и забравиха, че тяхното основно задължение е да опазят живота на всеки един български гражданин. Неприемайки закона и отправяйки грешни послания, отправяйки послания сякаш в защита на онези, които насилват своя партньор, те всъщност създадоха условия ние всички да продължаваме да смятаме, че домашното насилие е частен, а не обществен проблем. Всъщност той е обществен проблем, защото по едно изследване на Европейския институт за равнопоставеност на половете, се оказа, че цената на домашното насилие за България, за миналата година, е 5 700 000 евро. Тук се включват абсолютно всички разходи, които са например разходи по правораздавателни органи, разходи по отношение на здравните услуги и грижи, които се предоставят на жертвите, разходи по отношение на отсъствие от работното място и така нататък."
По данни на Националния статистически институт от ноември миналата година, които Българската платформа към Европейско женско лоби цитира, близо 12% от жените в България са преживели поне един случай на физическо или сексуално насилие. Всяка трета жена на възраст между 18 и 29 години е била насилвана от настоящ или бивш партньор. В същото време в България няма достатъчно услуги, които да помагат на пострадали от домашно насилие, както и места, където да бъдат временно подслонени. Една трета от българите живеят в условия, при които ежедневно са застрашени от насилие, което се толерира мълчаливо, а понякога и гласно, казва Илиана Балабанова.
"Фактът, че няма статистика официална, означава, че няма проблем, а всъщност проблем има, защото статистиката, неофициалната, от неправителствените организации сочи, че всяка трета жена в България е била жертва на домашно насилие. 95% от убитите жени в България са убити от мъже и 44% от тях са убити от настоящ или бивш партньор... Благодарение на Европейския съюз, който проведе едно изследване във всички страни членки, най-сетне имаме някаква официална статистика, която беше предоставена от Националния статистически институт. Данните, които са посочени, са изключително тревожни, особено, когато става дума за млади жени. Излиза, че 36,3% или всяка трета жена на възраст между 18 и 29 години в България е била насилвана от настоящ или бивш партньор. Фактът, че младите жени са изложени на толкова голям риск от интимен партньор, е изключително тревожен. Това, което народните представители не приеха на 27-ми януари, беше именно е това- необходимостта от официална статистика. Законопроектът предвижда такава, законопроектът също поставя акцент върху превенцията срещу насилието изключително и по отношение на децата, включително и работа с извършителя с цел преодоляване на агресивното поведение, защото в момента, освен че жертвана няма къде да отиде и да се подслони, извършителят след раздяла с жертвата преминава в друга връзка и агресивното поведение продължава, тоест ние имаме още потенциална жертва. В този законопроект, който не се прие, също се предвиждаше едно улесняване на жертвите на насилие при достъпа им до правосъдие. Когато входират молбите си в районния съд, могат да го направят по мястото на извършване на насилието, а не както е сага - по адресната регистрация на жертвата."
Насилието, основано на пола, е само едно от направленията, по които Българска платформа към Европейско женско лоби работи, обяснява Илиана Балабанова. Платформата е коалиция от неправителствени организации, които работят на местно и национално ниво. Застъпва се за интересите на всички жени, независимо от тяхната раса, етнически произход, здравословно състояние, сексуална ориентация, възраст, религия или убеждения, или други различия. Платформата работи като коректив на държавата в сферата на равнопоставеността, включително и срещу джендър стереотипите и сексизма, които са в основата на неравнопоставеността и предпоставят насилието над жените.
За местните избори от платформата подготвят кампания, която да насърчи повече жени да се кандидатират. България е една от страните, които нямат законодателство в тази област, както не съществуват и вътрешни правила, на която и да е политическа партия, за поощряване на участието на жените, обяснява Илиана Балабанова. Според статистиката жените са половината от населението на страната, а в Народното събрание те са едва 25 %.
Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. "А съвременната..
Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..
Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите: "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..
Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..
Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..
Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..
По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..