По данни на Световната здравна организация раковите заболявания продължават да бъдат едно от водещите предизвикателства, и то не само чисто медицински, а въобще обществени. Това каза вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова по повод Световния ден за борба с рака - 4 февруари, и цитира данни на организацията за заболеваемостта през 2020 година:
„Броят на новите случаи е бил 19,3 млн. в света, а почти 10 млн. души са загубили живота си. По принцип, когато говорим за рак, трябва да знаем, че става дума поне за 200 различни вида ракови заболявания. Най-честите сред тях са ракът на гърдата, на дебелото черво, на простата, а най-честите причинители на смърт са на белия дроб, на дебелото и правото черво, на стомаха и гърдата. Годишно се регистрират и около 300 000 - 400 000 случая при деца.“
Проф. Александрова обаче подчерта, че тази статистика не означава, че трябва да приемаме рака като присъда, тъй като постиженията в борбата с онкологичните заболявания стават все по-значими:
„Много неща се направиха, много неща научихме през последните десетилетия и като че ли скоростта, с която нашето пътуване се случва, скоростта, с която биват разгадавани тайните на раковите заболявания, въпреки че още нямаме отговор на всички въпроси, скоростта, с която идват пробивите в диагностиката, профилактиката и лечението, се ускорява.“
Целта е раковите заболявания да се превърнат в едни контролирани заболявания, а най-добрият ни съветник е добрата информираност. Само избягването на рисковите фактори може да предотврати развитието на около половината от раковите заболявания:
"Между 30 и 50% от раковите заболявания могат да бъдат предотвратени чрез избягване на рисковите фактори и чрез прилагане на стратегиите за превенция. Употребата на тютюневи изделия, консумацията на алкохол, недостатъчната физическа активност, ниският прием на плодове и зеленчуци и замърсвяването на въздуха. През 2018 година 13% от диагностицираните ракови заболявания в света са се дължали на инфекциозни агенти. Това са основно хеликобактер пилори, знаем, че той може да повиши риска от рак на стомаха. Това е човешкият папилома вирус, който е свързан с рак на шийката на матката, основно, но, разбира се, и с други тумори, и хепатит В и хепатит С вирусите. Знаем, че в някои случаи те могат да доведат до хроничен хепатит, и той пък повишава риска от рак на черния дроб. Знаем, че ваксината срещу хепатит В е част от задължителния ваксинационен календар, а пък срещу човешкия папиломен вирус разполагаме с ваксина и от 23 януари разполагаме дори и с 9-валентната ваксина. Това са едни средства, които са много важни и могат да ни помогнат да избегнем тези видове и, разбира се, трябва да се пазим от излишно излагане на ултравиолетови лъчи и съответно да използваме слънцезащитни мерки.“
Проф. Александрова проследи и сериозния пробив в последните 30 години в терапията на някои онкологични заболявания.
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..
Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове. Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..
Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..
Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...
Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито. "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..
Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..