Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Димитър Куманов: В България няма сериозен анализ за сигурността на сградите при земетресение

Снимка: Здравко Петров

Инж. Димитър Куманов, който е строителен инженер-конструктор и има богат опит от оценяването на повредени сгради, е доброволец при обследването след пернишкото земетресение, а също така и на това в Дурас- Албания, на 26 ноември 2019 година.


Той е категоричен, че в България не е правен анализ за сигурността на сградите при евентуално подобно бедствие:


"В нашия регион, ние също трябва да се подготвяме, тъй като България също е в силна сеизмична зона. Конкретно, земетреснието в Турция е прекалено далеч, за да окаже влияние върху сеизмичната активност у нас, но това не значи, че в България утре няма да удари земетресение. Това никой не знае. То обаче ще си бъде по неговите си собствени причини, а не защото в Турция е имало такова силно земетресение...“


Инж. Куманов е категоричен, че България не е подготвена за действие при евентуално силно земетресение:


"Защото съм бил свидетел, първо в Перник, на несъществуващата организация за реакция при такива земетресения. Освен това факт е, че населението изобщо не е обучено как да действа в подобни ситуации- хората изобщо не знаят какво да правят при земетресение. Освен това ние нямаме подготвени екипи от доброволци, които да оценяват щетите по сградите след силни земетресения с разрушения и жертви. Имаме доброволци за спасяване на хора, но не и ткива, които да оценят щетите. Ето защо, другата супер важна дейност, която трябва да започне веднага, е да се оценява сигурността на сградите в условията на непрекъснати вторични трусове. Ние нямаме никаква подготовка по този въпрос...


Това, което е важно сега е, че държавните органи трябва да се събудят от летаргията, в която са изпаднали и да започнат действия за изготвяне на цялостна национална стратегия за реакция след силни земетресения...


По думите му, масово при новото строителство има много пропуски и компромиси със сигурността. 


Още за това кои сгради са опасни и съвети за поведение при земетресение- в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28