Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старинни обичаи оживяват в Северозапада

Снимка: chiprovtsi.bg

Провеждането на обичая „Гонене на змей“ ще бъде възстановено в община Георги Дамяново, област Монтана. В Ружинци ще възродят римския празник Флоралия, а в Чупрене ще припомнят как се вие уруглица – сватбарско знаме, използвано до 90-те години на миналия век. Идеята е на „Местна инициативна група - Западна Стара планина - Копрен-Миджур-Чипровци-Чупрене-Георги Дамяново - Ружинци", която изпълнява проект за съхраняване и популяризиране на местни обичаи и традиции, обясни председателят на организацията Мария Тодорова:


"Много интересно ще бъде на територията на община Ружинци, където ще се проведе празникът Флоралия, който е древноримски обичай. Ще бъде проведен през пролетта на тази година, за което ние се подготвяме... Целта е със средствата по проекта да се възстанови и представи обичаят в оригиналния му късноантичан вид и по този начин да се представи част от живота на местното население в района на община Ружинци. На 7 май е Флоралия, след това ще гоним змей в община Георги Дамяново и на 11 юни ще завършим в община Чупрене, когато е Торлашикият фобклорен събор. Тогава ще вием уруглица - сватбен обичай в деня преди сватбата, малко позбаравен, затова решихме да възстановим този обичай."


Читалищните дейци от община Георги Дамяново вече се подготвят да възродят местния обичай "Гонене на змей". Традицията по провеждането му е прекъсната преди десетилетия, обясни секретарят на читалището в Георги Дамяново Миляна Каменова:


"Този обред се практикува най-вече тук, в Северозападна България. Той се е извършвал през горещите летни месеци. При по-продължителна суша хората са вярвали, че като се прави заедно с другия обичай - "Пеперуда", тогава ще завали дъжд. Хората вярвали, че в това село се е заселил змей горянни, именно той е обектът на тези обредни действия. Смятали, че той има връзка с мома от селото, затова обичаят се извършва и през деня, и през нощта, като през деня е подготовката, а самите действия - през нощта. Народното вярване е, че змеят е залюбил тук тази девойка и затова трябва да бъде изгонен."


Събитията, които Местната инициативна група Западна Стара планина подкрепя, започват на 29 април с Фестивала на Чипровския килим. Неговата цел е да популяризира килима като част от нематериалното културно наследтство на ЮНЕСКО. Тази година за това ще спомогнат новите инсталации, на които ще бъдат експонирани килимите. Ще има и видеостена, за да могат посетителите на фестивала да научат повече за Чипровци и местната килимарска традиция.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17