Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кубо - работилницата, която дава живот на старите вещи

2
Снимка: Николай Наумов



Всеки от нас има забравени стари вещи, които понякога стоят с години на тавана или в мазето. За нас те са ненужни, но се оказва, че за други може да са богатство. 


За видинчаните Николай Наумов и Емил Емилов това са истински съкровища, на които дават нов живот. Работилницата им се намира във видинското село Кутово. Първоначално това е бил празен гараж, като те не разполагали с почти нищо. Но с течение на времето се сдобили с инструменти и машини.


"Всъщност идеята се зароди една вечер, покрай една наша приятелка, която изработва продукти от цимент. И тя в момента има опция да бъде на няколко базара, които са в София и в Пловдив, и искаше да ѝ направим няколко продукта, които да може да ги представи на нейния щанд. А пък от друга страна, ние много искахме да се занимаваме с неща, които са свързани с ръчна изработка, без значение, ако имаш под ръка дърво, метал, пластмаса или нещо, което е изхвърлено, можеш да го рециклираш и да направиш много интересен продукт от него", споделя Николай.

Първите им изделия са лампи.


"Нарязахме една греда на кубчета, пробихме няколко отвора в кубчето и след това купихме фасунги, лампи, кабелчета, с които вече да окабелим цялата лампа и от там започна всичко", допълва още Ники. 


Емил, който е завършил "Електроника", поставя кабелите:


"С това съм се занимавал много години... Простичко е, но не е за всеки. Трябва да имаш някакво познание минимално."


В началото започват да използват подръчни материали, разказва Николай:


"Имахме стари греди, а в повечето случаи старите греди са дъски, които са от материал чам. Чам реално е борче. И много голяма част от хората, които в момента правят ремонти, давам пример с ремонт на една стара къща - изхвърлят тези прозорци, които са правени едно време от стари майстори, все пак тогава е имало много голямо занаятчийство... И, за съжаление, този материал просто отива на боклука. Имахме възможност да съберем голяма част от, да кажем, "боклука", който за едни е боклук, за други е злато и първоначално започнахме с този материал, но в строителните магазини може да се намери, особено тези, в които продават дървен материал и има избор и говорим за материал, който е доста евтин."


Николай намира на тавана на къщата му парче дърво от орех, което най-вероятно е оставил прадядо му, преди около 25 години. 


"Орехът е защитен от гледна точка на това, защото не може всеки да вземе примерно една резачка и да го нареже... Орехът е много красив като материал, става за дърворезба и могат да се изработят от него много интересни маси или артикули, които да украсяват реално домашната среда... Като отрязахме едно парче от него, полирахме го, изшкурихме го, подготвихме го за лампа, минато е с масло, като в повечето случаи дървото, за да стане хубаво, хората го третират с пчелен восък или с масло и в момента подготвяме това парче, което е стояло толкова години на тавана, понеже то трябва да е сухо. Ще направим от него една много интересна винтидж лампа и тези лампи по принцип се наричат тип "Томас Едисън", защото реално първият прототип на лампата, която той е създал, е била просто една лампа, забита на едно парче дърво."


Орехът е най-добър като дървен материал, за разлика от чама, казват Ники и Емо:


"Но пък чама много ни харесва, защото от него могат да се направят страшно много неща и е напълно достъпен. Да не говорим, че с два пирона и с един чук, можеш да направиш сглобка, на която да си сложиш примерно книгите или някакво рафтче. Отделно от това, когато се обгори с горелка или се третира под огън, самата дъска придобива нови свойства... Когато се мине на термична обработка с огън, се запечатва горната част на слоя и по този начин дори да вали, да има сняг и всякакви метеорологични условия, това дърво се запазва."

 

Николай и Емил правят и предмети за деца - изрязани букви, пъзели, логически сглобки, които стимулират двигателната и умствената им дейност, както и за хора със здравословни проблеми. 


"Имаме страшно много приятели, които се занимават в различни сектори, било то правни, здравословни, здравен сектор. Един стар приятел, който в момента е кинезитерапевт, той се занимава с физиотерапия на хора, които имат здравословни проблеми, минали са примерно инсулти, имат проблем с фината и двигателната моторика и с него в момента работим с определени продукти, които стимулират тази дейност, като в повечето случаи те са направени от дърво - обикновени сглобки, през които може да прекарваш кръгли форми, да ги слагаш в други формички или примерно да кажем кръгче в кръгче, триъгълник в триъгълник. Насочеността е да се опитаме да помогнем по този начин на нас, като малка работилничка, и на хората, които са около нас и по този начин да завъртим колелото, така че всеки да е полезен на другия."


В момента двамата, заедно с физиотерапевта Емилиян Софрониев, разработват няколко продукта от дърво и пластмаса. 


Ники и Емо избират да кръстят тяхната работилница Кубо, вдъхновени от формата на лампите, която наподобява куб. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04