Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинчанин, помагал в Турция като доброволец след земетресение преди 24 години, призовава да помогнем

Разрушенията в Турция през 1999 година
Снимка: Личен архив: Богдан Тодоров

Опустошителните земетресения в Турция и Сирия от преди дни предизвикаха вълна от съпричастност. Подобно бедствие в Турция преживяват през лятото на 1999 година. Епицентърът тогава е в Измитския залив в Северозападната част на страната. Земетресението е с магнитуд 7,5 по скалата на Рихтер. Видинският нотариус Богдан Тодоров тогава е сред доброволците, които отиват да помогнат на пострадалите. Той е и алпинист  и тогава се озовава близо до района на бедствието, готвейки се за експедиция. Член е на Клуба на пътешественика към съществуващия тогава Съвет по туризъм към Софийския университет. Този клуб се трансформира в Университетски спасителен отряд. През 1999 година са в контакт с  Техническия университет в Анкара и подготвят заедно изкачване на планински връх в Турция. Ден преди плануваното изкачване става земетресението. Екипът от турския университет заминава на помощ на пострадалите и тогава Богдан Тодоров заедно с останалите българи също търсят начин да се включат в спасителните акции. Нужно е съгласуване с Червения кръст, за да се присъединят към  екипите там. След дни успяват да достигнат до засегнатия район и остават там в продължение на седмица.

Богдан Тодоров

"Земетресението беше изключително тежко. Това, което виждаме сега по телевизията, виждахме и тогава и минавахме през него. В района на Измит беше най-тежко положението. Там има и рафинерия и химически заводи, които бяха се запалили и горяха.  Всичко беше разрушено. През още един град минахме... Бяхме базирани в град Ялова. Там имаше кризисен щаб и каквито задачи ни поставяха, ние ги вършехме... Имаше в новата част на града цял квартал, сгради на пет-шест етажа, които са паднали. Беше доста стресиращо. След това бяхме в друг град, съседен на Ялова, на 7-8 километра от Ялова, Чинарджик. Там бяхме заедно с шведи. Те бяха с термокамера. Правеха дупки в плочата. Партерният етаж на блок от 7-8 етажа се беше сплескал. Сградата си стоеше леко наклонена...От  първия етаж, който беше почти на нивото на земята направиха дупка в плочата. Пуснаха ни да търсим оцелели. Не намерихме. Спомням си, че на двора между блоковете част от шведите с една бутилка вода стояха и гледаха във водата дали ще се разлюлее, тъй като продължаваше да има вторични трусове, някои по-слаби, други по-силни. Когато се разлюляваше водата в бутилката, другите скачаха през балконите. След това имаше в другия край на град Чинарджик едни сгради, четири, пет сгради на осем-десет етажа, бяха паднали върху себе си и бяха станали като сандвич. Там се засякохме с българската Гражданска защита, които с тежка техника махаха плочите една по една. Нарязваха ги на парчета, колкото е възможно да поеме крана.... Една нощ, цяла нощ чакахме да намерят оцелели, но това беше на петия, шестия ден. Намериха хората, но вече не бяха живи... С каквото можехме, помагахме. Имаше много тежки разрушения. Бяхме на стадиона в Ялова, на палатки.... Беше много тежко психически, защото виждаш цялото страдание на хората, загиналите хора.", разказва Богдан Тодоров. Днес той отправя призив за подкрепа на хората, които са пострадали от последните земетресения в Турция и Сирия чрез участие в кампанията на Българския Червен кръст или други организации, които набират помощи за засегнатите райони.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28

В "Музикална зона" на 25 април 2024 слушаме сръбската блус китаристка и певица Ана Попович

Родена в семейството на блус китарист, на петнайсет взима китарата на баща си. Много скоро той осъзнава, че дъщеря му го превъзхожда многократно с таланта си. Ана завършва реномирани учебни заведения в западната ни съседка и в Холандия. Способностите и се изявяват на сцени по цял свят. Работи с големи имена сред музикантите и сред..

публикувано на 25.04.24 в 09:00

Дора и нейният сладък свят

Днес ще ви срещнем с една дама, с която отдавна искаме да ви запознаем. Тя е затвърдена като професионалист в нашия град, и не само, защото нейното име е познато в цялата страна. Става популярна с бисквитите, които рисува и декорира. Но преди да ви разкажем историята за професионалния път на Дора Любенова , ще ви запознаем с нейното минало...

публикувано на 24.04.24 в 17:00

Стартира онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца"

Онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца" организира Мариана Асенова, журналист, експерт в сферата на образованието, културата и природата. Тя е и създател на Горското школо "Великото навън".  За Мариана Асенова промяната в поведението и мисленето на родители и деца е мисия: "Всички деца се раждат будни, абсолютно съм уверена..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

Рахманинов в програмата на видинската Симфониета

Като екстремно изживяване диригентът Петър Димитров определи концерта на Симфониета Видин, който ще дирижира тази вечер. В програмата са включени произведения на Рахманинов, Пучини, Верди и Маскани. Солисти са тенорът Бойко Цветанов, сопраното Евгения Ралчева и пианистката Анелия Господинова. Концертът е предизвикателство за нас, каза..

публикувано на 24.04.24 в 14:00

По-малко ще са гласуващите в община Кула на 9 юни

Дванадесет са секционните избирателни комисии в община Кула за изборите на 9 юни, с една по-малко в град Кула заради намаляване на населението. Закрива се секционно избирателната комисия в бившата детска градина. Жителите на града ще могат да гласуват машинно и с хартиена бюлетина.  Четири са избирателните секции в Кула. Хората в селата ще..

публикувано на 24.04.24 в 09:00