Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комплектът за оцеляване в извънредни ситуации - какво да съдържа

Снимка: Радио ВИДИН

Опустошителното земетресение в Турция и Сирия, както и трусовете в Румъния, които бяха усетени и в България, направиха актуална темата как да се действа при извънредни ситуации и как да се подготвим за тях. Едно от нещата, които можем да направим предварително, е комплектът за оцеляване. Той е препоръчителен в случай на евакуация. Комплектът трябва да се побере в една раница за по-голямо удобство, съветват специалисти. 


Венелин Веселинов е един от тези хора, които са подготвени за най-различни ситуации благодарение на бушкрафтинга (оцеляването в естествена среда), който практикува. Неговата раница за извънредни случаи, освен че съдържа всичко необходимо, е и водоустойчива. 


"Да си сигурен, че раницата е водоустойчива, защото носиш провизии в нея. Ако не е водоустойчива, може да я направиш с 2, 3 торби. Аз в моята раница имам голям нож с голяма дръжка, който може да се използва почти за всичко. Рязане, може да се използва за цепене на дърва, за копаене, като колче за застопоряване на заслон. Важно нещо е да имаш порциони храна. Най-доброто и най-лекото нещо за ситуацията са ядките, които са дълготрайни, ако са добре пакетирани, протеинови барчета, които са доста хранителни. Другото нещо, което трябва да имаш в раничката си са топли дрехи, леки, не обемисти. Сламка за пречистване на вода в повечето магазини за лов-риболов ги продават. Аз не използвам сламка, използвам бутилка с филтър, която стига за малко повече. Другото нещо, което е много важно, е здрава връв, въже не по малко от 2 м. също може да се използва за много неща. Нещо, което съм сложил в моята раница, е дебел дъждобран, фенерче за чело, челник, задължително за тъмни ситуации. Флакон с течен пластир покрива малки рани, има антисептично действие и добре оборудвана аптечка. Имам едно кейсче в раницата, в което имам почти всичко, имам разплетени конопени влакна, магнезиева запалка, което ти е 80% готово. При земетресения и в такива извънредни ситуации аз бих отишъл на най-широкото открито място, за да се запазим от падащи предмети и падащите сгради, както стана в Турция преди няколко дена и аз предпочитам да съм подготвен и по-добре е да си подготвен, отколкото да се чудиш какво стана. Сентенцията е следната: "По-добре воин в градина, отколкото градинар на бойното поле".


Според Сава Иванов, член на Българския бушкрафт форум, в извънредни ситуации е важно да се действа без паника, а всяко умение, което имаме, може да ни помогне за оцеляването:


"Най-важното според мен е да се запази самообладание. Това трябва да се овладее. Хубаво е човек да се научи да си приготвя храна по различни начини, без нужните прибори. Примерно, на камък да си изпечеш нещо, на пясък може да си изпечете и ядки и е хубаво да свикне човек да борави с ножа, защото той е основен прибор за оцеляването. Да, нашите реки имат доста риба, можем винаги в раничката просто да си имаме кукичка с корда и да си набавим отнякъде по-здрава пръчка, за да може да хванем риба и после да изпечем на огън, където може да го направим с помощта отново на пръчка, без да използваме скари, както по принцип го правят и така да си набавим нужното количество енергия за организма, за да оцелее. Аз предпочитам храната, която я взимам, да е суха, защото когато храната е изсушена, първо е лека, второ- може да издържи много време и не е нужно тепърва да губиш време в приготвянето".


Повечето от анкетираните видинчани казват, че биха взели само най-важното и не биха рискували живота си в спасяването на ценности в случай на евакуация от дома при по-силно земетресение:


"Набързо слагам багаж, какъвто ми е най-необходим и по възможно най-бързия начин напускам апартамента, например. В раница дрехи на първи етап. Това бих направил. Става въпрос, че това нали е паника и бързаш, ако ми попадне нещо пред погледа, да, ще взема... Значи най-добре да се излезе навънка или под вратата да заставаме. При напускане на дома - документи, това е най-важното за мен... Качваш се в колата и излизаш на някаква поляна... Ако имам време, в раницата ще бъде най-необходимото. Нормално е храна и вода, ама всичко зависи от времето..."


Почти невъзможно е да сме подготвени за всички извънредни ситуации. Но все пак, ако се окажем в такава, е важно да запазим спокойствие, за да вземем най-правилното решение. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Самооценката - как се формира и как влияе на живота ни

Днес в рубриката, в която насочваме вниманието ни към психичното здраве, ще си говорим за самооценката. Това е начинът, по който виждаме и оценяваме себе си - своите качества, способности, външен вид, постижения и дори мястото си в света. Тя не се ражда с нас, а се изгражда постепенно, още от детството, чрез думите и поведението на родителите,..

публикувано на 12.05.25 в 16:30

Петгодишната Изабел от Видин дари косата си за онкоболно дете

Днес ще ви разкажем за един жест, направен от дете към дете. Петгодишната Изабел Филипова от Видин направи нещо изключително трогателно - дари косата си, за да бъде изработена перука за онкоболно дете . Един благороден и дълбоко състрадателен жест, който идва от едно толкова мъничко, но голямо по сърце същество. Макар и още дете, Изабел..

публикувано на 12.05.25 в 15:45

Бързи, модерни, опасни: Тротинетките под лупа във Видин

  Днес ще обърнем внимание на една изключително актуална тема, която все по-често се превръща в проблем в цялата страна, това са - електрическите тротинетки. Ситуацията наистина започва да излиза извън контрол. Расте броят на инцидентите с пешеходци, пострадали вследствие на неразумно или нерегламентирано управление на тези модерни превозни..

публикувано на 12.05.25 в 15:35

Тео Софрониев в „Час при зъболекаря“: Не подценявайте профилактиката

Актьорът Теодор Софрониев е роден в Монтана, живее в София, играе на театралната сцена във Враца, често отскача до белоградчишкото село Фалковец, откъдето са родовите му корени, но винаги намира време да се погрижи за усмивката си. Това обясни Тео в "Час при зъболекаря" и си спомни за първото си посещение в зъболекарския кабинет: "Имам спомени..

публикувано на 12.05.25 в 14:00

Самодейците в Замфирово представят премиерата на „Опечалена фамилия“

Самодейците при НЧ „Развитие 1928" – с. Замфирово ни канят на новата си постановка. Това е „Опечалена фамилия" по Бранислав Нушич. Те вече са доказали колко са талантливи, постигнаха голям зрителски успех и спечелиха театрални награди със спектакъла „Варено жито" по Стоян Николов – Турлака. Талантливите самодейци от НЧ „Развитие 1928" – с...

публикувано на 12.05.25 в 12:00

Farhod va Shirin в „Музикална зона“

Биографията на Farhod va Shirin, творчески дует от Узбекистан, не е изпълнена със звучни завоевания на световната музикална сцена. Въпреки това младите, красиви и талантливи солисти успяват да спечелят сърцата на своите сънародници. По време на кратката си кариера те създават няколко музикални шедьовъра. Талантливите младежи са почти на една и съща..

публикувано на 12.05.25 в 09:00