Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комплектът за оцеляване в извънредни ситуации - какво да съдържа

Снимка: Радио ВИДИН

Опустошителното земетресение в Турция и Сирия, както и трусовете в Румъния, които бяха усетени и в България, направиха актуална темата как да се действа при извънредни ситуации и как да се подготвим за тях. Едно от нещата, които можем да направим предварително, е комплектът за оцеляване. Той е препоръчителен в случай на евакуация. Комплектът трябва да се побере в една раница за по-голямо удобство, съветват специалисти. 


Венелин Веселинов е един от тези хора, които са подготвени за най-различни ситуации благодарение на бушкрафтинга (оцеляването в естествена среда), който практикува. Неговата раница за извънредни случаи, освен че съдържа всичко необходимо, е и водоустойчива. 


"Да си сигурен, че раницата е водоустойчива, защото носиш провизии в нея. Ако не е водоустойчива, може да я направиш с 2, 3 торби. Аз в моята раница имам голям нож с голяма дръжка, който може да се използва почти за всичко. Рязане, може да се използва за цепене на дърва, за копаене, като колче за застопоряване на заслон. Важно нещо е да имаш порциони храна. Най-доброто и най-лекото нещо за ситуацията са ядките, които са дълготрайни, ако са добре пакетирани, протеинови барчета, които са доста хранителни. Другото нещо, което трябва да имаш в раничката си са топли дрехи, леки, не обемисти. Сламка за пречистване на вода в повечето магазини за лов-риболов ги продават. Аз не използвам сламка, използвам бутилка с филтър, която стига за малко повече. Другото нещо, което е много важно, е здрава връв, въже не по малко от 2 м. също може да се използва за много неща. Нещо, което съм сложил в моята раница, е дебел дъждобран, фенерче за чело, челник, задължително за тъмни ситуации. Флакон с течен пластир покрива малки рани, има антисептично действие и добре оборудвана аптечка. Имам едно кейсче в раницата, в което имам почти всичко, имам разплетени конопени влакна, магнезиева запалка, което ти е 80% готово. При земетресения и в такива извънредни ситуации аз бих отишъл на най-широкото открито място, за да се запазим от падащи предмети и падащите сгради, както стана в Турция преди няколко дена и аз предпочитам да съм подготвен и по-добре е да си подготвен, отколкото да се чудиш какво стана. Сентенцията е следната: "По-добре воин в градина, отколкото градинар на бойното поле".


Според Сава Иванов, член на Българския бушкрафт форум, в извънредни ситуации е важно да се действа без паника, а всяко умение, което имаме, може да ни помогне за оцеляването:


"Най-важното според мен е да се запази самообладание. Това трябва да се овладее. Хубаво е човек да се научи да си приготвя храна по различни начини, без нужните прибори. Примерно, на камък да си изпечеш нещо, на пясък може да си изпечете и ядки и е хубаво да свикне човек да борави с ножа, защото той е основен прибор за оцеляването. Да, нашите реки имат доста риба, можем винаги в раничката просто да си имаме кукичка с корда и да си набавим отнякъде по-здрава пръчка, за да може да хванем риба и после да изпечем на огън, където може да го направим с помощта отново на пръчка, без да използваме скари, както по принцип го правят и така да си набавим нужното количество енергия за организма, за да оцелее. Аз предпочитам храната, която я взимам, да е суха, защото когато храната е изсушена, първо е лека, второ- може да издържи много време и не е нужно тепърва да губиш време в приготвянето".


Повечето от анкетираните видинчани казват, че биха взели само най-важното и не биха рискували живота си в спасяването на ценности в случай на евакуация от дома при по-силно земетресение:


"Набързо слагам багаж, какъвто ми е най-необходим и по възможно най-бързия начин напускам апартамента, например. В раница дрехи на първи етап. Това бих направил. Става въпрос, че това нали е паника и бързаш, ако ми попадне нещо пред погледа, да, ще взема... Значи най-добре да се излезе навънка или под вратата да заставаме. При напускане на дома - документи, това е най-важното за мен... Качваш се в колата и излизаш на някаква поляна... Ако имам време, в раницата ще бъде най-необходимото. Нормално е храна и вода, ама всичко зависи от времето..."


Почти невъзможно е да сме подготвени за всички извънредни ситуации. Но все пак, ако се окажем в такава, е важно да запазим спокойствие, за да вземем най-правилното решение. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50

Зли дол се бори за своя първи православен храм

Православен храм искат жители на Зли дол, община Мездра. В селото никога досега не е имало църква и за да се осъществи идеята, е създаден инициативен комитет. Борбата за изграждането на параклис е от няколко години. Осигурен е терен, местен предприемач и Общината ще подпомогнат строителството, но преди това трябва да бъде решен проблем с..

публикувано на 10.04.25 в 15:00

Потомка на поручик Дворянов с голямата награда на Международното биенале "Интуитив"

Правнучка на защитника на Белоградчик - поручик Дворянов, спечели голямата награда на Третото международно виртуално биенале "Интуитив". Лиляна Дворянова е отличена сред близо 160 творци от 39 държави, като за първи път наградата остава в България.  В събитието, организирано от Салона за наивистично и интуитивно изкуство в Белоградчик, участваха..

публикувано на 10.04.25 в 14:52

Видински пожарникари обучават деца за поведение при бедствия

Служители на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във Видин представиха основни правила за поведение при бедствия и аварии  пред първокласници и второкласници от СУ „Свети свети Кирил и Методий" в града .  Децата разбраха как да се държат по време на пожар, наводнение и земетресение. Те имаха и възможността да се..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

Промени при шофьорските книжки предвиждат намалена възраст за професионални водачи

Намалена минималната възраст за водачи на камион и автобус предвижда една от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от европарламента. Целта на мярката е борба с недостига на професионални шофьори. Според промените минималната възраст за водач на камион ще бъде намалена от 21 на 18 години, а за водач на..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

В "Музикална зона" на 10 април 2025 слушаме Трилок Гурту и Саймън Филипс в 21 Spices - 2011

21 Spices е съвместен проект на двама перкусионисти от световна величина – Трилок Гурту и Саймън Филипс с NDR Bigband. Записът на албума е основно концертен, осъществен на Drums 'n' Percussion Paderborn Festival през май, 2010 г. в Heinz Nixdorf Museums Forum - Германия. Студийната част е реализирана в NDR Studio Hamburg. Диригент е Jord Achim..

публикувано на 10.04.25 в 09:00

Институции докладваха за дейността по безопасност на движение по пътищата във Видинско

Информация за пътно-транспортния травматизъм за първото тримесечие на годината и предприетите и планираните мерки за подобряване на безопасността на движението по пътищата бяха представени на заседание на Областната комисия за безопасност на движението по пътищата, председателствано от заместник-областния управител на Видин Ирена Николова...

публикувано на 09.04.25 в 15:16