В заснемането на един филм участва голям екип от хора. Част от него е гримьорът, който спомага за крайния резултат на търсената визия от режисьора. Понякога гримът преобразява напълно даден персонаж. В зависимост от жанра, гримът е по-обикновен или по-сложен.
Днес ще погледнем зад кулисите на българския сериал "С река на сърцето", който беше заснет във Видин. В екипа от 50 души попада и видинчанката Теодора Стефанова. Тя е професионален бюти гримьор, който разкрасява дамите в дунавския град. След препоръка на нейна приятелка, Теди става помощник-гримьор в сериала. Това е първият ѝ опит в телевизия:
"По-сериозно започнах да се занимавам края на 2018-а, вече 2019-а започнах в студио и оттам, стечение на обстоятелствата, се стигна до там да гримирам в сериала, който се снима във Видин... Имах базов курс, бюти курс... И впоследствие мастер клас, който беше специално за сватби и за булки... И впоследствие вече, когато се занимавах със сериала, започнах да изкарвам и за кино грим - имам един базов кино грим курс и другия месец ми предстои за специални ефекти."
В тази сфера често се налага да се работи в тежки условия, по много часове на ден, от рано сутрин до късно вечер, понякога се налагат нощни снимки, както и на отдалечени места.
"На мен, честно казано, нощните снимки повече ми харесваха, защото успявах да се наспивам сутрин. Но в един момент, когато е лято и ти очакваш, че ще е много топло, към 12 часа вече е много студено и няма баланса между двете температури. Имаше и много тежки дни, от слънцето. Просто бяхме много изморени. На корабите всичко се отразява, цялата топлина - беше покъртително. Впоследствие свикваш, но не знам как не получихме топлинен удар."
Всичките тези трудности, обаче, чувството за екипност и стремежът към по-висок професионализъм обединяват и мотивират хората да работят за постигането на отлични крайни резултати.
"Общо взето имаме една обща цел, която всички преследваме и всеки гледа всичко да е прекрасно и това е много задружно. Има повече позитивни страни някак."
В сериала "С река на сърцето" някои бойни сцени са предизвикателство за гримьора:
"Да, имаше кръв. Има едни сцени, с един бой с ток, там имаше много кръв... Между всеки дубъл ти трябва да триеш тази кръв, а тази кръв не се чисти просто с мокра кърпа... Трябва с пяна за бръснене, от там са едни процедури. Не трябва да е с мокра кърпа, защото попива кръвта, става по-зле. Много трикчета, които трябва да ги знаеш, иначе всичко се оплесква."
Когато започва да се занимава професионално с гримиране, Теди е убедена, че бюти гримът е нейната зона на комфорт, докато не попада на снимачната площадка на сериала.
"Честно казано не мога да си избера все още и това се опитвам - да се ориентирам към един конкретен грим. Бях сигурна, че това е бюти гримът преди да започна да се занимавам с кино грима. Впоследствие много ми хареса да съм на терен, просто има нещо много чаровно в това да си с целия екип, да видиш как всички дават всичко от себе си... Докато в салона си сам, идват клиентките, пак е много хубаво... Но на мен на терен лично повече ми харесва, не мога да си избера, но малко повече ми харесва да съм на сет."
Актьорът в сериала, който е най-променен от грима, е Игор.
"Той играе като един психопат и го играе толкова добре, а в живота е такава мила душа, че просто няма база за сравнение. Все едно виждаш двама различни души - нямат нищо общо. И според мен гримът адски много помага на актьорите да влизат в роля. Помага им, например, когато ги изцапаш, когато вече са с кръв, с рана. По един или друг начин им помага да влезе в образ... Него го правехме супер блед, защото беше болен, с кръвясали очи, зализвахме косата му изцяло назад и според мен при него промяната беше най-драстична."
Чуйте целия разговор в прикачения звук.
Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..
Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата. Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..
Видин стана част от националната инициатива срещу агресивната хазартна реклама. Това стана възможно след като видинската доброволческа организация "Национални Бойци за Промяна" осигуриха билборд в подкрепа на кампанията срещу хазарта. Реализацията на антирекламата срещ у хазарта не се е случила безпроблемно, имало е няколко отказа да бъде поставено..
Двегодишен изпитателен срок за млади шофьори, удължаване на валидността и въвеждането на мобилни шофьорски книжки- това са част от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от Европарламента . Промените предвиждат шофьорите с по-малък опит да подлежат на по-строги изисквания и наказания при шофиране без..
Буквално преди два дни приключи седемдневното турне - дебют на Пласидо Доминго – джуниър у нас с концертното шоу Volver – Anima Tango, гостувайки в седем български града. Син на легендарния тенор, Доминго - младши е изключителен певец, композитор и продуцент. Партньор на сцена с него бе италианската певица и актриса Анализа Бианкофиоре, която..
Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..
Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България. Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..