Наближава времето на Великия пост и малко по малко църквата ни подготвя чрез текстовете от Библията, четени по време на богослужението за този период от нашия живот.
Никой от нас не може да свърже времето, когато има някаква трудна битка или изпитание в живота с приятността или с радостното спокойствие. Такова е и времето на Великия пост – време на борба, време, в което пазим сърцето си от гняв, раздразнителност, осъждане и внимаваме върху мислите си да имаме добри намерения към хората с които общуваме (а това всички знаем колко е трудно. За мнозина от нас за сега дори е невъзможно); внимаваме какви думички произнасят устата ни, за да не забием нож в сърцето на този, с когото общуваме. И за да стигнем до това, което изброихме по-горе, ни трябва нещо, което да ни подсеща; нещо което да ни напомня, че сме в борба всяка минутка. И това е нещото, което е най-нормалното за нас – храната. Лишаваме се от нещо, което много ни харесва, за да помним думите на Христос: "В света скърби ще имате, но дерзайте, защото Аз победих света". Като казваме "света", разбира се, че нямаме предвид всичко и всички, които ни заобикалят, но имаме предвид греха в света, желанието да постъпваме на всяка цена според нашето мнение, нашето желание и нашата воля, без да се съобразим с мнението на съпруг, съпруга, началник, учител, родител, ръководител и т. н.
Не е лесно за човека да се самоограничава! За да го направи се иска първо мотив, който може да е правилен или неправилен. След това – воля да се направи замисленото. Постът, доброволният пост, постът с правилната мотивация, а не диетата - те изграждат личността, те възпитават духа на човека да се самоограничава. И по този начин може да се постигне онова състояние на св. ап. Павел, който казва за себе си: "Мога и глад да търпя, и в изобилие да живея".
В рубриката "Съвременна Библия" – защо ни връхлитат природни бедствия? Този въпрос е актуален. Земята под нозете ни се разтърсва, а бедствието на Турция е неописуемо. Може би отговорът, който ще дам е повече богословски, отколкото ми се иска, но това е библейският отговор. Намираме го в мястото на раздялата ни с Бога, в онази Едемска градина, където всяка дума и действие заслужават да бъдат поставени под микроскоп. Ще наблегна на един детайл, който може би не всеки е забелязал, но който ни открива важен отговор - този, който търсим.
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Между 70 и 80 са белоглавите лешояди на територията на Природен парк "Врачански Балкан". Двойките са около 27, поне 20 със сигурност имат малки , на другите гнездата са трудно достъпни и не може да се каже дали са успешни. "При черния лешояд има 7 сформирани двойки, три от които са неуспешни. Те са млади двойки и там нещата със сигурност не..
На 15 май отбелязваме Международния ден на климата. Инициативата е неофициална, по предложение на метеоролози, които настояват за защита на климата като ценен ресурс за бъдещето на човечеството. Обявен е с цел да се насочи общественото внимание към опасните последици за климата от причиненото от хората замърсяване и да повиши осведомеността за тези..
Водопад Бобука беше посетен от комисия след като Асоциацията на парковете в България направи предложение да бъде обявен за природна забележителност. Водопадът се намира преди края на село Бела в посока към град Димово. Това е още един пример за прекрасно място, което е слабо познато, каза Симеон Арангелов- председател на Асоциацията на..
Видинската Гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" тържествено изпрати своите абитуриенти. "2025 година е специална за нашето училище", каза в приветствието си директорът на гимназията Боянка Никова : "Тази година училището навършва 55 години от своето създаване. Първият випуск на гимназията отбелязва 50 години от завършването..
Археологическият комплекс "Калето" в Мездра ще е домакин за единадесета поредна година на Фестивала на средновековните традиции, бит и култура. Събитието ще се проведе на 17-и и 18-и май и ще включва битки, възстановки, средновековна кухня и ритуали, обясни за Радио ВИДИН Павел Петров, ръководител на комплекса. "Фестивалът на средновековните..
Общо 21 дванадесетокласници бяха празнично изпратени от своите преподаватели и любими съученици. От тях 11 завършват училището по изкуствата "Свети свети Кирил и Методий" с профил "Музика", а 10 са с профил "Изобразително изкуство", обясни директорът Бисерка Каменова . "Средният успех на класа е много добър 4.82, като 10 от учениците са се..
По-скъпи електронни винетки заплащат шофьорите от началото на май. Още по време на обсъждането на бюджета стана ясно, че се планира увеличение на пътните такси. Винетките за леки автомобили бяха намалени преди няколко години и сега се връщат на цените отпреди COVID пандемията. Годишната се увеличава от 87 на 97 лева, тримесечната от 48 вече ще е 54..