След сърдечносъдовите заболявания, дихателните и уринарните инфекции са едни от най-честите причини за смърт на възрастните хора. Това каза в „Направление здраве“ урологът от столичната Сити Клиник д-р Николай Милушев и призова симптомите да не се подценяват. Специалистът посочи и най-честите рискови фактори за развитие на уринарни инфекции:
"Основните фактори са най-честите неща, които ни се случват в живота. Това е естествено сексът като основен преносител на инфекции между мъжете и жените. Също така различни битови и хигиенни грешки – неправилно измиване, неправилни хигиенни навици, неправилно пране на дрехи, изобщо много фактори, които могат да доведат до бактериално замърсяване на половите ни органи, а оттам и на пикочната система. Всички знаем, че и при мъжа, и при жената пикочната и половата система са доста интимно свързани, много близки… Също така много често става въпрос за вирусни инфекции, за различни бактериални инфекции, които засягат други органи и системи и по кръвен път стигат до пикочните ни пътища или по лимфен път. Много чест проблем при съвременните хора е т. нар. стрес колит или синдром на раздразненото черво и много други термини се използват за това заболяване, защото то се дължи на неправилното хранене, на стреса, на който е подложен съвременният човек, на многото полуфабрикати и други храни, които се използват с консерванти, на системна злоупотреба с алкохол. Това води до нарушаване на чревния баланс на микроорганизми, на микробиома на тялото ни, който съответно променя цялостно и имунната ни система и създава предпоставки за т. нар синдром на пропускливите черва, тоест поради нарушената имунна защита на пропускливост на червата по лимфен път болестотворни бактерии преминават в съседни органи и системи. Така че пътищата са много, уринарните инфекции са широко разпространени."
Мъжете и жените са еднакво засегнати от уринарни инфекции, но мъжете не си обръщат достатъчно внимание и се притесняват да потърсят лекарска помощ, обясни д-р Милушев:
"Мъжете по-малко си обръщат внимание или повече се страхуват от лекари, но много често се случва ситуацията жената страда от 4 рецидиви на цистит, дори лекарят да каже мъжът да си направи преглед, той казва: "Не, нищо ми няма, оправяй се, лекувай се". Има един страх у мъжете от лекари, особено от уролози. Урологичният преглед се представя в техните фантазии като нещо много страшно, което е абсолютно невярно, защото при съвременната апаратура няма никаква болка, никакви действия, които да накърняват мъжкото самочувствие или достойнство. Така че няма никакъв проблем да отидете на уролог, да не говорим, че това трябва да се случва поне веднъж годишно."
Специалистът посочи също при какви симптоми е необходимо да се потърси помощта на лекар уролог:
"Всякакви отклонения от нормалното уриниране. От по-често уриниране, до симптоми на тежък цистит със силни болки, кръв в урината и т.н., изобщо всяко смущение в уринирането би трябвало да ни накара да си обърнем внимание. Изобщо колкото по-рано дадем значение на сигналите, които ни изпраща тялото, толкова по-лесно ще се отървем от болестите. Хубаво е да не се запуска тялото до такава степен, че след това лекарят да не знае откъде да започне лечението. Трябва да се лекуват още в самото начало болестите, за да се постигне едно добро здраве и бързо възстановяване."
За да бъде лечението навременно, всеки човек е необходимо да провежда редовни профилактични прегледи:
"Поне веднъж годишно трябва да се прави профилактичен преглед. В крайна сметка препоръката ми е да бъде на 6 месеца профилактиката, защото дори и най-лошите заболявания за 6 месеца не могат да се развият чак толкова много, че да станат невъзможни за лечение и съответно това би била една навременна и добра грижа за здравето ни. На всеки човек препоръчвам на 6 месеца да си направи една рентгенова снимка на белия дроб, консултация с кардиолог, уролог и гастроентеролог. Оттам вече да се направят изследванията, които тези специалисти препоръчват, и, ако се намери нещо, което е като отклонение от нормата и т.н., да се направят допълнителни консултации с други специалисти. Запомнете, че вашето джипи е длъжно веднъж годишно да ви предостави направления за такива изследвания, които може да си направите без специално да отделяте кой знае какви средства от бюджета си, просто си търсете това, което ви се полага."
Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...
Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито. "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..
Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..
Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..
Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..
Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...
Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин. Частният паркинг, където преди се отклоняваха..