Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уролог: Обръщайте внимание на всяко смущение в уринирането

Снимка: Личен архив

След сърдечносъдовите заболявания, дихателните и уринарните инфекции са едни от най-честите причини за смърт на възрастните хора. Това каза в „Направление здраве“ урологът от столичната Сити Клиник д-р Николай Милушев и призова симптомите да не се подценяват. Специалистът посочи и най-честите рискови фактори за развитие на уринарни инфекции:


"Основните фактори са най-честите неща, които ни се случват в живота. Това е естествено сексът като основен преносител на инфекции между мъжете и жените. Също така различни битови и хигиенни грешки – неправилно измиване, неправилни хигиенни навици, неправилно пране на дрехи, изобщо много фактори, които могат да доведат до бактериално замърсяване на половите ни органи, а оттам и на пикочната система. Всички знаем, че и при мъжа, и при жената пикочната и половата система са доста интимно свързани, много близки… Също така много често става въпрос за вирусни инфекции, за различни бактериални инфекции, които засягат други органи и системи и по кръвен път стигат до пикочните ни пътища или по лимфен път. Много чест проблем при съвременните хора е т. нар. стрес колит или синдром на раздразненото черво и много други термини се използват за това заболяване, защото то се дължи на неправилното хранене, на стреса, на който е подложен съвременният човек, на многото полуфабрикати и други храни, които се използват с консерванти, на системна злоупотреба с алкохол. Това води до нарушаване на чревния баланс на микроорганизми, на микробиома на тялото ни, който съответно променя цялостно и имунната ни система и създава предпоставки за т. нар синдром на пропускливите черва, тоест поради нарушената имунна защита на пропускливост на червата по лимфен път болестотворни бактерии преминават в съседни органи и системи. Така че пътищата са много, уринарните инфекции са широко разпространени."


Мъжете и жените са еднакво засегнати от уринарни инфекции, но мъжете не си обръщат достатъчно внимание и се притесняват да потърсят лекарска помощ, обясни д-р Милушев:


"Мъжете по-малко си обръщат внимание или повече се страхуват от лекари, но много често се случва ситуацията жената страда от 4 рецидиви на цистит, дори лекарят да каже мъжът да си направи преглед, той казва: "Не, нищо ми няма, оправяй се, лекувай се". Има един страх у мъжете от лекари, особено от уролози. Урологичният преглед се представя в техните фантазии като нещо много страшно, което е абсолютно невярно, защото при съвременната апаратура няма никаква болка, никакви действия, които да накърняват мъжкото самочувствие или достойнство. Така че няма никакъв проблем да отидете на уролог, да не говорим, че това трябва да се случва поне веднъж годишно." 


Специалистът посочи също при какви симптоми е необходимо да се потърси помощта на лекар уролог:


"Всякакви отклонения от нормалното уриниране. От по-често уриниране, до симптоми на тежък цистит със силни болки, кръв в урината  и т.н., изобщо всяко смущение в уринирането би трябвало да ни накара да си обърнем внимание. Изобщо колкото по-рано дадем значение на сигналите, които ни изпраща тялото, толкова по-лесно ще се отървем от болестите. Хубаво е да не се запуска тялото до такава степен, че след това лекарят да не знае откъде да започне лечението. Трябва да се лекуват още в самото начало болестите, за да се постигне едно добро здраве и бързо възстановяване."


За да бъде лечението навременно, всеки човек е необходимо да провежда редовни профилактични прегледи: 


"Поне веднъж годишно трябва да се прави профилактичен преглед. В крайна сметка препоръката ми е да бъде на 6 месеца профилактиката, защото дори и най-лошите заболявания за 6 месеца не могат да се развият чак толкова много, че да станат невъзможни за лечение и съответно това би била една навременна и добра грижа за здравето ни. На всеки човек препоръчвам на 6 месеца да си направи една рентгенова снимка на белия дроб, консултация с кардиолог, уролог и гастроентеролог. Оттам вече да се направят изследванията, които тези специалисти препоръчват, и, ако се намери нещо, което е като отклонение от нормата и т.н., да се направят допълнителни консултации с други специалисти. Запомнете, че вашето джипи е длъжно веднъж годишно да ви предостави направления за такива изследвания, които може да си направите без специално да отделяте кой знае какви средства от бюджета си, просто си търсете това, което ви се полага."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28