Ако планирате сватба през 2023 година, то сега е моментът да започнете с приготовленията, защото, ако през изминалата година сватбеното тържество е било скъпо удоволствие, то през тази ще е още по-скъпо. Причините за това са инфлационните процеси в страната, но и не само.
Поскъпване се наблюдава и в бижутерския сектор, където отчитат ръст от около 20%. Увеличава се цената на годежните пръстени и брачните халки, каза за Радио ВИДИН Тихомир Янков, управител на бижутерски бранд в България:
"Като цяло смятам, че едно такова събитие е скъпо удоволствие, но със сигурност през 2023 година ще бъде по-скъпо за разлика от 2022 и предходните години. Поне с 15-20% процента в нашия сегмент се наблюдава ръст на цените. Пръстените, които се закупуват по време на годеж, годежните пръстени са с диаманти предимно от бяло или жълто злато, като това много не влияе на цената. Предпочитаните пръстени са около 2000-3000 лева. Има и клиенти, които си позволяват да похарчат много по-големи бюджети, но при тях по принцип се прави планиране по-рано и рядко купуват нещо, което е налично. Освен годежни пръстени имаме и брачни халки, при тях е по-различен ценовият диапазон, като мога да кажа, че е около 1500-1600 лева комплектът, като пак много зависи и от грамажа на златото."
Макар и не толкова често, има младоженци, които предпочитат среброто при избора на брачни халки. И не става дума дали бъдещото семейство разполага с голям бюджет или не, коментира още Тихомир Янков.
"Има много клиенти, които просто предпочитат среброто, не харесват златото. Съответно, среброто е по-евтино, разбира се, плаща се за изработка и дизайн на съответното бижу, но цената е в пъти по-евтина от златните бижута."
Сребърни брачни халки за себе си и съпруга си избира и Кристина Брезоева. През миналата година те успяват да сключат само граждански брак, но си обещават, че ще сключат и църковен, тогава ще си подновят както обетите, така и халките. Годежният пръстен на Кристина е 800 лева и казва, че същият модел към този момент е вече над 1000.
Кристина е една амбициозна булка, която в стремежа си да има мечтаната сватба, купува роклята си месец преди събитието. Тя и нейната половинка сключват брак във Видин, точно по време на ръста в цените. И, въпреки че Кристина получава своята сватба-мечта, се сблъсква и с огорчението от агенциите, предлагащи сватбени услуги:
"Беше доста стресово за мен и мъжа ми, но в крайна сметка се решихме и първото нещо, което направихме, бе да запазим ресторант. Много е важно да се запази поне година преди събитието, защото много бързо се запазват дати. След това запазихме дата в Общината - там може и 3-4 месеца преди събитието. За сватбата бяхме планирали 150 гости, но отпаднаха няколко и в крайна сметка бяхме около 140 - доста голяма и луда сватба. Струваше ни малко над 20 000 лева и може би украсата беше най-скъпото нещо в цялата сватба, като изключим ресторанта, разбира се. Искам да отбележа, че много трябва да се внимава с избора на агенция. Хората трябва да се срещнат задължително с поне няколко агенции, не да приемат първата агенция и вече след това да вземат решение. От опит го казвам. Аз лично съм разочарована от агенцията, която избрах. За тази сума, която платихме ние, очаквахме нещо много повече."
Разбира се, винаги остава и опцията за сватба в тесен семеен кръг. Това е една все по-често наблюдавана тенденция. Много хора предпочитат да отпразнуват най-щастливия си ден с най-близките си не толкова заради малък бюджет, колкото за да си спестят ангажиментите по организацията на едно голямо сватбено тържество.
Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..
Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..
Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение. Днешната неделя е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за изцеряването на слепия просяк..
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..
Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство. Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..
Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..
С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..