В Международния ден на туризма, 21 февруари, ви срещаме с Гергана Иванова - професионален екскурзовод от Монтана. За себе си сподели, че е завършила „Туризъм“ в Благоевград и това ѝ е дало възможност да се регистрира в Министерството на туризма като професионален екскурзовод без да държи изпити. През 2016 година, когато е направен регистърът на екскурзоводите в България, в него е включена и Гергана Иванова. Сега там са вписани около 1500 екскурзоводи от страната. Ако нямаш нужното образование, трябва да положиш изпити - практически и писмени, които дават представа за общата култура на кандидата за екскурзовода, обясни Гергана Иванова.
„В Европа, за да бъдеш екскурзовод и да водиш група, трябва да покажеш съответния лиценз. Има така наречената туристическа полиция и ако ти водиш групи без да имаш този лиценз, може да ти бъде наложена сериозна глоба. Това е първото, което е. Аз, специално, когато пътувам с група, пътувам и в чужбина и това ми дава така да се каже нужното спокойствие, че съм лицензирана и че имам това право... Това си е вид реклама, ако човекът, който работи в сферата на туризма, се издържа само от тази професия. Има така наречените съюзи на екскурзоводите в България, сдружения, които също, ако членуваш в тях, са един вид реклама за теб и ти дават повече клиенти, повече работа“, сподели Гергана Иванова.
За да впечатлиш групата, трябва да се научиш да споделяш. Колкото повече даваш от своята енергия, толкова повече и получаваш, добави Гергана Иванова:
„Трябва задължително, за мен, да търсиш комуникация с групата, с туристите, а не просто да разкажеш едни факти. Въпрос на емоция. Пътуването се превърна в една емоция и поне за мен това е целта на моето пътуване, да създам на туристите емоция, да споделя част от моята емоция и да я предам на тях. Сега, всеки си избира различни начини, аз вицове точно не мога да разказвам, но знам и съм чувала екскурзоводи, които по този начин забавляват туристите и разчитат на това. Всеки си намира своя личен подход и аз, определено, повече разчитам на скъсяването на дистанцията, говоренето на "ти", създаването на приятелство.“
Като екскурзовод работи още от 2008 година, когато завършва и образованието си. Спомня си, че тогава туристите търсели по-ниската цена. Сега са по-взискателни и предпочитат да платят повече, но да получат по-високо качество на обслужване.
„Под качество имам предвид комплексна услуга. Т.е. по-комфортен автобус, по-комфортен хотел, качествена храна. Всичко е от значение. Реално, едно нещо, ако се пропука и не хареса на туриста, това е първото нещо, което ще разкаже след като се прибере от дадена екскурзия. Така е заложено, имам чувството, генетично в човека - първо отрицателното да споделя, после положителното. Но пак казвам, това, което се промени в годините, поне последните години, е че предпочита туристът да плати повече, по-скъпо, но да получи хотел в центъра на Истанбул, а не периферно разположен, да е близо до магазини, заведения, транспортни средства, в свободното време да може сам да се разхожда и да стигне до различни обекти. Дигитализацията също оказа влияние. Много така достъпната информация в интернет, блоговете, коментарите, дават прекалено много информация и общо взето туристът търси в днешно време повече емоцията, отколкото конкретната дестинация. Сега нашумяха последните години, преди пандемията, Дубай като туристическа дестинация. Дубай няма история, няма какво да се разказва толкова, колкото самия лукс, който може да видиш там и да изпиташ. Голяма атракция е да изпиеш златно кафе, поръсено с 24 карата злато в един от известните 5-звездни хотели, само за 26 долара. Такъв вид преживявания търсят туристите“, разказа още професионалният екскурзовод.
Каква полезна информация трябва да предостави един екскурзовод на групата, която води на екскурзия, какво мотивира Гергана Иванова да пътува с групи, може да чуете от разговора в звуковия файл.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..