Село Златия се намира в Северозападна България и е част от община Вълчедръм. Разположено е на десния бряг на река Цибрица, на разстояние около 5 км от река Дунав. Селото се намира в едноименната местност "Златията", известна като една от най-плодородните в България. Преди години селото било многолюдно, над 2300 били жителите му. Днес са малко над 600. Действащи са били 2 училища (начално и основно, което е закрито 2021 година). Сега има само детска градина. В селото има 7 магазина, аптека, лекарски кабинет и полицейски участък. Известно е със своите „Калушари“. За селото разказва кметът Снежина Борисова:
"Едно голямо село се управлява с много търпение и човещина. Нямаме особени проблеми... Благодарение на общинския кмет Иван Барзин повечето улици, които не са асфалтирани са баластрирани. Добре работим с Общината. Магазините са ни добре заредени... Предстои да решим и проблема с водата, защото тя е негодна за пиене. До края на годината ще направим нов сондаж и ще имаме вода...".
В близост до кметството се намира историческият паметник на загиналите в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна войни. Паметникът е построен през 1932 година в чест на падналите бойци от селото. Той представлява красив постамент с войник на пост. Другият паметник се намира в долния край при влизане в селото и е построен през 1941 година в чест на падналите в Първата и Втората световни войни. Около него има парк.
Съборът "Калуша" се провежда всяка година в петък, събота и неделя на седмицата след "Свети Дух", а фолклорният танцов състав „Калушари“ са гордостта на селото, обясни Пролетка Николова, секретар на читалище „Никола Йонков Вапцаров – 1921“:
"На събора в "Панаира" идват много хора. Поддържаме състава... Имаме и други самодейци... Селото някога беше голямо, но сега останахме по-малко, но се справяме... Има хора, които се занимават със земеделие и такива, които работят в АЕЦ - Козлодуй... Имаме автобус за София и с него ходим до Вълчедръм и Монтана. За Лом няма транспорт. С коли ходим, ако се наложи...".
Председателката на читалището Стефка Патрашкова, която е дългогодишен начален учител в селото, тъгува за закритото училище:
"Закриха го 2021 година. Като мина покрай него, ми се плаче, но така е... Едно време кипеше живот. Имахме две театрални групи... Имахме и мажоретен състав... Не са много младите хора, но има... Къщи също се купуват. Лятото си идват децата и те се включват в дейността на читалището... Иначе имаме и животновъди... По исторически данни селото е създадено 15 години преди 1800 година. Образувано е от две махали – Куле махала и Калугер махала. На запад от река Цибрица (на 200 – 300 м от нея) е имало манастир, който не съществува днес. От там идва и името на Калугер махала, като спомен за този манастир...".
Чуйте повече в звуковия файл.
Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..
Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..
Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори . На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..
Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..
Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..
Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта. Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..
"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..