Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иново пази спомена за загиналите румънски воини в битката край селото

| обновено на 03.03.23 в 15:35
20
Снимка: Радио Видин

В деня, в който се навършват 145 години от Освобождението на България от османско владичество, гостуваме на видинското село Иново. Фактът, да го посетим точно на 3-ти март, не е случаен.

През Руско-турската война край Смърдан, днешно Иново, румънски войски водят решително сражение с турците на 24 януари 1878 г. По време на битката губят живота си 119 войници и 4 офицери, ранени са 316 войници и 7 офицери. В селото има паметник на загиналите румънски воини. От този паметник всяка година започват и възпоменателните тържества за 3-ти март, организирани от Община Видин и на които съорганизатор е и местното читалище "Св.Паисий Хилендарски 1926“.

За тези събития преди 145 години разказва секретарят му, Анелия Младенова, която работи в читалището от 1987 година:


"Паметникът е посветен на всички онези войници и офицери, които са загинали тук за освобождението на видинския край. Много са загинали. Много хора и от Иново са им помагали с риск за живота си. И това не са легенди. Историята я помнят хората и се предава от поколение на поколение. Другото, което местните жители са направили за тези румънски войничета и офицери е, че когато виждат, че турската армия успява да надделее, преминават замръзналия Дунав и отиват в Румъния. Там обясняват, че румънските войници няма да могат да удържат фронта и тогава от Румъния идват още войски, които да помогнат на събратята си...

Този паметник е нашата прзнателност към тези румънци, които са дошли да защитават вярата Христова. Нито един от тях не е дошъл поради някакви политически причини- това са били орачи, животновъди, земеделци, съвсем обикновени хора. Те просто са дошли тук, за да помогнат на християнските си братя и за което сме им безкрайно благодарни...

Много са загиналите, дори в Румъния има село, което е прекръстено на Смърдан, защото 90 % от мъжете в него са загинали в тази битка. Освен това, в Букурещ и в Крайова има улици, които са казват Смърдан. Така румънците отдават своята почит към тези, които са загинали тук...

Много разкази и легенди има за тези боеве, но това, което е останало за нас и трябва да помним е, че румънците са направили всичко възможно да ни помогнат като братя християни...“

Паметникът в село Смърдан е важен за честването на 3-ти март и не слу;чайно тук всяка година идват както представители на румънското посолство в България, така и различни представтели на държавната и общинска власт, както и много жители на селото, обяснява иконом Ванко Ванков или отец Ванко, както го знаят в Иново. Той е председател на местния храм "Света Троица“ в селото и продължава с увлекателен разказ за историческите събития от преди 145 години:


"Тук трябва да говорим за два паметника. Първият паметник, който е бил построен е бил много внушителен. Аз също имам копие от снимката, която е запечатла едни прекрасни колонади, старите тежки вериги, вътре е имало помещение, което сигурно е било костница, а отгоре паметникът е завършвал със статуя на жена с факел в ръка, сигурно богинята та победата. Този паметник е бил висок над 10-15 метра...

По стечение на обстоятелствата обаче, през 1914 или 1916 година, паметникът е взривен и така приключва неговата съдба...

Новият паметник е под формата на кръст върху фундамент. Построен е през 1994- 95 година. Стана традиция, която продължаваме и до днес, на националния ни празник 3-ти март, началото на тържествата да започват оттук...

Интересна подробност е, че в националната галерия в Букурещ има картина озаглавена "Смърданската битка" на известния им художник Николае Григореску..."


Какво още разказват за миналото и настоящето на село Иново кметът  - Павел Петров, учителят Асен Лозанов, отец Ванко и секретарят на местното читалище Анелия Младенова, може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27