От днес стартира Световната седмица за борба с глаукомата. Тя се провежда всяка година през м. март по инициатива на Световната асоциация по глаукома (WGA) и на Световната глаукомна пациентска асоциация (WGPA).
Целта е предотвратяване на слепотата, чрез запознаване на широката общественост с рисковете, симптомите и необходимостта от навременна профилактиката.
Глаукомата е хронично, дегенеративно заболяване, което настъпва безсимптомно и уврежда зрителния нерв и нервните клетки в ретината. С напредване на болестта настъпва загуба на периферно зрение, а на по-късен етап и на централното зрение.
Към рисковите фактори спадат повишено вътреочно налягане, съдови промени, хипертония, захарен диабет, напредване на възрастта, дебелината на роговицата, наличието на късогледство и др.
Липсата на ранна симптоматика при повечето форми на глаукома е причина заболяването да се установява късно във фаза на напреднало увреждане, когато голяма част от зрението е загубено необратимо.
В художествена галерия „Вълчо Вълчев" в Белоградчик бе представена изложбата „Мозайката днес". Изложбата е инициирана от сдруже нието на българските мозаисти, Художествена галерия „Вълчо Вълчев" и Исторически музей - Белоградчик. В изложбата участват 15 автори с 32 свои пана и пластики, обхващащи широк спектър от техники и стилове –..
Партито се очаква с голям интерес след първото подобно парти, което се състоя през юли. Събитието е в събота /23 август/ и започва в 21.00 часа в местността „Плажът", която се намира между града под Околчица и село Згориград. Организаторите анонсираха, че специален гост ще е DJ Динко Петров + Live Sax. Участниците ги очакват ярки светлини и..
Експерти от екоинспекцията във Враца спасиха три птици от защитения вид "Ням лебед". Продължителното лятно засушаване постави под заплаха оцеляването на по-младите лебеди, които обитават водоемите край борованското село Добролево. В инспекцията е подаден сигнал, че в борованското село Добролево са забелязани лебеди. При проверка на място е..
С празнична програма и различни изпълнители в кулското село Цар Петрово ще бъде отбелязан традиционния събор. Откриването на празничните дни ще е на 29 август, петък, от 20.00 часа на площада. "Празничната програма ще е два дни, в петък ще имаме ди джей, а в събота, на 30 август, оркестър "Хармония" ще потопят местните и гостите в магията на..
На 24 август /неделя/ от 18:00 ч. в Боров парк – Вършец (до Палеопарка) ще се проведе събитието „Детство мое" – част от кампанията „Дигитална хигиена". Организаторите на събитието имат за своя мисия да върнат децата в света на истинските игри, далеч от екраните. „Гоненица", „Надбягване с чували", „Народна топка", „Бягане с препятствия" са само..
Две години продължи разследването на катастрофата край козлодуйското село Бутан, при която загинаха две момчета на 12 и 15 години, а други две деца бяха ранени. За тежкия инцидент е обвинен 16 годишен младеж, който е шофирал без книжка и с висока скорост колата, в която са били загиналите и пострадалите младежи. По случая предстои съдебно дело...
Организатори на проявата са Народно читалище "Развитие 1897“ и Община Брегово. За първи път имаме и участници от област Враца, каза председателят на читалището Жасмина Генчева и допълни, че докато в петък повечето участия са били на групи и състави от Враца и Монтана, то днес ще се представят такива от област Видин и община Брегово: "Тияновци,..