Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на потребителите

Габриела Руменова: Високите цени на стоките водят до незаконни практики

Габриела Руменова
Снимка: Таня Милушева



На 15 март отбелязваме Световния ден на потребителя. Първото официално отбелязване на този ден е през 1983 година и от тогава става важна дата за потребителските организации по света. В България Денят се отбелязва за пръв път преди 9 години. Безопасност, информация, избор и високите цени на продуктите - това най-често потребителите посочват като проблеми у нас.


Високите цени на стоките са предпоставка търговци и вериги да прибягват до незаконни практики, обясни Габриела Руенова, създател на платформата „Ние потребителите“. 


Заради ниската покупателна активност някои стоки са пускани на т. нар. промоции. Не е изключен и вариантът продуктите да се изтеглят от пазара, да се препакетират и отново да се пуснат във веригите, но с нов срок на годност. Преди дни именно такъв сигнал е подаден и на платформата им, каза Габриела Руменова:


"Съвсем скоро в нашата платформа получихме един видеоклип, в който се вижда как едни най-обикновени бисквити са опаковани с две опаковки една върху друга. И върху горната датата е 03.03.2023 година, а върху долната е 03.05.2023 година. Това означава, че или става дума за някаква грешка, което е може би по-малко вероятно, или пък търговецът е приготвил вариант, в който, ако не се реализира тази продукция до 03.03, което съвсем наскоро мина като дата, да изтегли тази партида, да свали горните опаковки и да остави долните.. Логичното обяснение на един нормален потребител е именно това, защото каква да е причината един търговец да сложи две опаковки и горната да е с по-ранен срок на годност, а пък долната да е с по-късен... Затова е и Българската агенция по безопасност на храните, но според мен тук потребителите трябва да се обърнат и към търговеца и да си поискат парите обратно. Той няма право да им откаже да ги върне, защото става дума за хранителни стоки и това е свързано с рискове за здравето."


Гледат ли срока на годност и ако е изтекъл, знаят ли към кого да се обърнат - това проверихме в анкета с видинчани


"Случвало се е с киселите млека, но не сме ходили никъде. Като го вземем и го хвърляме, и край. Заети са хората, отчаяни са от всичко... Не ми се е случвало, но като има промоции, гледам, хората се радват. А то промоциите, като ги гледам как са ги омацали тези меса уж в марината, а те стояли, стояли да добият друг вид и да ги продадат. Всеки гледа да вземе парата, но то си е пак за наша сметка. Беден народ - жив дявол... Не гледам въобще срока на годност. Ако трябваше да го гледам, щеше да ми трябват 5 часа, за да пазарувам, а и те така са го направили тоя срок, че ако нямаш очила, няма да го видиш. Ние сме подиграни отвсякъде... Особено на яйцата не може да се разбере по никакъв начин срокът им на годност..."


Проверката за сроковете на годност е сред един от най-големите проблеми на потребителите в глобален мащаб. Показателно сред видинчани е намаленото доверие в контролните органи. Повечето от хората са запознати с правата си, голяма част от възрастните не толкова, но всеобщото мнение за измамите с годността на стоките е едно и това е, че те остават безнаказани.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50