Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марион Колева: Венецуела е като красиво хищно цвете

Марион Колева-Георгиева е българска журналистка, поетеса, публицист и преводач. Член е на Съюза на българските журналисти и на Лига на българските писатели в САЩ и по света. 

Родена е в Лом, завършила е журналистика в Софийския университет. Десет години е работила в Младежката редакция на Българската национална телевизия. Живяла е 13 години в Каракас, Венецуела (последните пет от тях е работила в телекомуникационна компания като ръководител на отдел "Реклама и връзки с обществеността“). Преди това защитава магистърска степен по история на Америка в Католическия университет в Каракас. В периода 2004-2007 г. живее в Йоханесбург, Южна Африка, където е работила в "NetGroup“ и е била асистент на културния аташе в мексиканското посолство в Претория. 

Личен архивТя е автор на пътеписа "Венесуела" (1994), за който става носител на ордена "Андрес Бельо", на стихосбирката "Отвъдни думи" (1996) и на новелата "Крилатата змия на пътя" , на книгите "Пчеларска ферма Аржентина" (2012), "Война на медовете" (2012), на стихосбирката "Спомен за тропик" (2014), на сборника с разкази и повести "Крилатата змия на пътя" (2014) и на сборника с разкази "Тя идва в карнавално оперение" – десет карибски истории за смъртта (2017).

Има и доста награди:

Конкурс за емигрантски разказ (2008), награда за специализирана литература (2013), орден "Андрес Бельо“ втора степен (1995) и специално отличие "Обединител на култури" (2020), което се присъжда на журналисти, творци и интелектуалци за техен цялостен принос в сближаването между културите на България и испаноезичния свят. Краткият видеофилм, заснет по нейното стихотворение "Сезонът на печалните кентаври", печели първо място на фестивала Bologna in Lettere 2022 в раздела "Видеопоезия".

Марион Колева е пропътувала хиляди километри по света, била е дори в Тринидад и Тобаго, а интересни подробности за част от срещите ѝ по света разказа и в две поредни издания на "Другата истина": 

"Толкова е пъстър и шокиращ този свят. Но, за съжаление, винаги съм казвала, че той прилича малко и на хищно цвете, защото в моя личен живот нещата се стекоха така, че той ми донесе както радост, така и мъка. По тази причина, едно от последните неща беше сборникът ми с разкази "Тя идва в карнавално оперение“, с подзаглавие – десет карибски разкази. Предхожда я една по-ведра книга. Нарича се "Спомен за тропик“. Това вече е стихосбирка, която събира много от впечатленията ми за пътуванията ми в Бразилия, Тринидад и Тобаго, Аруба, Куба, Мексико, Боливия, Перу и Аржентина...

...Латинска Америка е много различна. Има страни с голямо европейско влияние като Чили, Аржентина и Уругвай. Други са предимно метиски, като Венецуела, където съм живяла и трети, където преобладава индианското население като Боливия...

Различно е усещането, което човек има за страните, които посещава като турист и като емигрант или е попаднал там за по-дълго време...

... Венецуела ме покори с природата си. Има невероятно красива природа. Тук се намира най-високият водопад в света- Анхел, има и едни безумно красиви местности...

За чужденеца във Венецуела е трудно, защото там първо има голяма езикова бариера - те искат от теб да научиш езика им, не говорят нито английски, нито нещо друго. Човек трябва бързо да се приспособи. Освен това културата им на пръв поглед е близка до нашата, но всъщност не чак толкова. Например, ако поканиш някого на рожден ден и не потвърдиш предишния ден, той просто няма да дойде. А ако дойде, ще бъде със закъснение най-малко от 15 минути...

На пръв поглед са широко отворени за контакти, но, всъщност, за да те допуснат в дома си трябва да мине много време и да те почувстват наистина близък...

Венецуелците са темпераментни - бързо се палят, но и бързо им минава. Но иначе са бавни. Това е т.нар. "бавен свят“, както го наричам аз. И ако не се приспособиш към този живот, просто ще се пръснеш, а там нищо няма да се промени..."  


Целия разговор с Марион Колева - в звуковите файлове.


* Снимки - личен архив и Фейсбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00