Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родолюбиво семейство възстановява българските традиции и духовност

Пламен и Деси Иванови: "Опитваме се да живеем това, което преподаваме"

9
Снимка: радио Видин

Нематериалното духовно наследство е темата на днешното издание на предаването "Калейдоскоп", гостуват ни семейство Пламен Иванов и Десислава Иванова - едно родолюбиво семейство, не само на думи, а и на дела. 

Пламен е роден във Видин, Десислава  е  от Русе. Живеят в София, но често си идват във Видин. Той работи като строител, тя като и хореограф ръководител на  Ателие за традиции и фолклор "Еподе"  в София. Ателието е създадено е през 2005 година. То обединява  хора с различни професии и интереси, които имат една обща кауза – да популяризират и интегрират елементи от духовното ни наследство, отразени в изящни и приложни изкуства. Като целта им е да възстановяват празници и чествания, част от съкровищницата на българската обредност.


Пламен  и Деси  имат три деца, две от тях вече пораснали и със свои собствени семейства, най-малката им дъщеря е на 15 години. Гордеят се с децата си и с това, в което са ги възпитали – почит към българските народни традиции, към българския род  и към българските национални герои и духовни водачи. Както те казват: "Опитваме се да живеем това, което преподават."


Поводът им да бъдат във Видин е подготовката и репетициите с ученици от 11. клас на видинската математическа гимназия "Екзарх Антим Първи" за спектакъл  "Мартенска мистерия", състоял се във Видин на 1 март. 



Организатори са Клуб "Мнемозина" София и Ателие за традиции и фолклор "Еподе"  София. Проявата бе организирана по повод Сирни Заговезни - Прошка и Мартенските празници. В тържествено шествие учениците преминаха през центъра на града с хоругви и портрети на велики личности от нашето минало, а пред сградата на Симфониета-Видин бе представен интерактивен спектакъл. Събралите се на площада видинчани имаха възможност да участват в обреда на опрощението, да разменят мартеници с пожелание за здраве и благоденствие. Всеки, който присъства на този ритуал, си тръгна развълнуван и изпълнен с нова сила и енергия. Сценарият на спектакъла "Мартенска мистерия"  е на Ателие за традиции и фолклор "Еподе" гр. София, хореограф е Деси  Иванова, съвместно с клуб "Мнемозина" гр. София, сценарист и режисьор е Нина Иванова.


Клуб "Мнемозина"  реализира проекти с различни възрастови групи младежи в цяла България, като създават пространство за възраждане на традиционните български ценности, чрез модерните интерактивни форми на сценичните изкуства. Ателие за традиции и фолклор "Еподе"  София прави изследвания и разработки в областта на древната ни култура и традиции. Работи по проекти, имащи за цел популяризирането и интегрирането на елементи от духовното ни наследство, отразени в изящните и приложни изкуства. Възстановява празници и чествания, част от съкровищницата на нашата обредност.


Плавен Иванов е благодарен е на родителите си, които са го възпитали в човешки добродетели, отговорност и честност, любов към родното.  За родителите си казва: 


"Син съм на Асен и Недка Иванови, дългогодишни труженици... Баща ми работеше в Химкомбината. Майка ми Недка работеше като библиотекар в библиотеката в Химията, а по-късно и в Регионалната библиотека, в отдел "Краезнание". Това за нея не беше само професия, едно – любовта към книгите, друго – любовта към родния край, с която ме е закърмила и мен и аз затова винаги се завръщам и често съм във Видин."


Пример за него са българите - възрожденци, които в основата на всяка своя дейност са поставяли Отечеството и добруването на българите. 


"Очаквам да се събуди отново в нас тоя възрожденски дух на българите, които са ходили в чужбина и са се връщали в България с едничката цел – да пресъздадат това, което са научили. Те са били страхотни родолюбци...", допълва той. 


А за 11-те младежи от видинската математическа гимназия, които се преобразиха в ролите си в спектакъл-шествието "Мартенска мистерия" Пламен и Деси Иванови споделят:

"Това са млади хора с голям заряд, които мислят самостоятелно. В рамките на 3 дена те се преобразиха и успяха да усвоят необходимото, за да могат да застанат и да заявят същината на нашата традиция. ...В децата има точно тази култура да се унаследи това наследство, защото в тях има отношението и разбирането, че всичко се постига с труд и със старателен учебен процес... Аз наистина съм възхитена от тяхното желание и упорство в процеса... В тях има една такава жажда, едно особено желание  да разберат повече..."

Накрая на разговора те ни пожелават   да почитаме празниците и да ги живеем, за да се усети удовлетворението от това, което правим и което чувствам със сетивата си, да имаме добро самочувствие и да съхраним духовността си.


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Самооценката - как се формира и как влияе на живота ни

Днес в рубриката, в която насочваме вниманието ни към психичното здраве, ще си говорим за самооценката. Това е начинът, по който виждаме и оценяваме себе си - своите качества, способности, външен вид, постижения и дори мястото си в света. Тя не се ражда с нас, а се изгражда постепенно, още от детството, чрез думите и поведението на родителите,..

публикувано на 12.05.25 в 16:30

Петгодишната Изабел от Видин дари косата си за онкоболно дете

Днес ще ви разкажем за един жест, направен от дете към дете. Петгодишната Изабел Филипова от Видин направи нещо изключително трогателно - дари косата си, за да бъде изработена перука за онкоболно дете . Един благороден и дълбоко състрадателен жест, който идва от едно толкова мъничко, но голямо по сърце същество. Макар и още дете, Изабел..

публикувано на 12.05.25 в 15:45

Бързи, модерни, опасни: Тротинетките под лупа във Видин

  Днес ще обърнем внимание на една изключително актуална тема, която все по-често се превръща в проблем в цялата страна, това са - електрическите тротинетки. Ситуацията наистина започва да излиза извън контрол. Расте броят на инцидентите с пешеходци, пострадали вследствие на неразумно или нерегламентирано управление на тези модерни превозни..

публикувано на 12.05.25 в 15:35

Тео Софрониев в „Час при зъболекаря“: Не подценявайте профилактиката

Актьорът Теодор Софрониев е роден в Монтана, живее в София, играе на театралната сцена във Враца, често отскача до белоградчишкото село Фалковец, откъдето са родовите му корени, но винаги намира време да се погрижи за усмивката си. Това обясни Тео в "Час при зъболекаря" и си спомни за първото си посещение в зъболекарския кабинет: "Имам спомени..

публикувано на 12.05.25 в 14:00

Самодейците в Замфирово представят премиерата на „Опечалена фамилия“

Самодейците при НЧ „Развитие 1928" – с. Замфирово ни канят на новата си постановка. Това е „Опечалена фамилия" по Бранислав Нушич. Те вече са доказали колко са талантливи, постигнаха голям зрителски успех и спечелиха театрални награди със спектакъла „Варено жито" по Стоян Николов – Турлака. Талантливите самодейци от НЧ „Развитие 1928" – с...

публикувано на 12.05.25 в 12:00

Farhod va Shirin в „Музикална зона“

Биографията на Farhod va Shirin, творчески дует от Узбекистан, не е изпълнена със звучни завоевания на световната музикална сцена. Въпреки това младите, красиви и талантливи солисти успяват да спечелят сърцата на своите сънародници. По време на кратката си кариера те създават няколко музикални шедьовъра. Талантливите младежи са почти на една и съща..

публикувано на 12.05.25 в 09:00