Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родолюбиво семейство възстановява българските традиции и духовност

Пламен и Деси Иванови: "Опитваме се да живеем това, което преподаваме"

9
Снимка: радио Видин

Нематериалното духовно наследство е темата на днешното издание на предаването "Калейдоскоп", гостуват ни семейство Пламен Иванов и Десислава Иванова - едно родолюбиво семейство, не само на думи, а и на дела. 

Пламен е роден във Видин, Десислава  е  от Русе. Живеят в София, но често си идват във Видин. Той работи като строител, тя като и хореограф ръководител на  Ателие за традиции и фолклор "Еподе"  в София. Ателието е създадено е през 2005 година. То обединява  хора с различни професии и интереси, които имат една обща кауза – да популяризират и интегрират елементи от духовното ни наследство, отразени в изящни и приложни изкуства. Като целта им е да възстановяват празници и чествания, част от съкровищницата на българската обредност.


Пламен  и Деси  имат три деца, две от тях вече пораснали и със свои собствени семейства, най-малката им дъщеря е на 15 години. Гордеят се с децата си и с това, в което са ги възпитали – почит към българските народни традиции, към българския род  и към българските национални герои и духовни водачи. Както те казват: "Опитваме се да живеем това, което преподават."


Поводът им да бъдат във Видин е подготовката и репетициите с ученици от 11. клас на видинската математическа гимназия "Екзарх Антим Първи" за спектакъл  "Мартенска мистерия", състоял се във Видин на 1 март. 



Организатори са Клуб "Мнемозина" София и Ателие за традиции и фолклор "Еподе"  София. Проявата бе организирана по повод Сирни Заговезни - Прошка и Мартенските празници. В тържествено шествие учениците преминаха през центъра на града с хоругви и портрети на велики личности от нашето минало, а пред сградата на Симфониета-Видин бе представен интерактивен спектакъл. Събралите се на площада видинчани имаха възможност да участват в обреда на опрощението, да разменят мартеници с пожелание за здраве и благоденствие. Всеки, който присъства на този ритуал, си тръгна развълнуван и изпълнен с нова сила и енергия. Сценарият на спектакъла "Мартенска мистерия"  е на Ателие за традиции и фолклор "Еподе" гр. София, хореограф е Деси  Иванова, съвместно с клуб "Мнемозина" гр. София, сценарист и режисьор е Нина Иванова.


Клуб "Мнемозина"  реализира проекти с различни възрастови групи младежи в цяла България, като създават пространство за възраждане на традиционните български ценности, чрез модерните интерактивни форми на сценичните изкуства. Ателие за традиции и фолклор "Еподе"  София прави изследвания и разработки в областта на древната ни култура и традиции. Работи по проекти, имащи за цел популяризирането и интегрирането на елементи от духовното ни наследство, отразени в изящните и приложни изкуства. Възстановява празници и чествания, част от съкровищницата на нашата обредност.


Плавен Иванов е благодарен е на родителите си, които са го възпитали в човешки добродетели, отговорност и честност, любов към родното.  За родителите си казва: 


"Син съм на Асен и Недка Иванови, дългогодишни труженици... Баща ми работеше в Химкомбината. Майка ми Недка работеше като библиотекар в библиотеката в Химията, а по-късно и в Регионалната библиотека, в отдел "Краезнание". Това за нея не беше само професия, едно – любовта към книгите, друго – любовта към родния край, с която ме е закърмила и мен и аз затова винаги се завръщам и често съм във Видин."


Пример за него са българите - възрожденци, които в основата на всяка своя дейност са поставяли Отечеството и добруването на българите. 


"Очаквам да се събуди отново в нас тоя възрожденски дух на българите, които са ходили в чужбина и са се връщали в България с едничката цел – да пресъздадат това, което са научили. Те са били страхотни родолюбци...", допълва той. 


А за 11-те младежи от видинската математическа гимназия, които се преобразиха в ролите си в спектакъл-шествието "Мартенска мистерия" Пламен и Деси Иванови споделят:

"Това са млади хора с голям заряд, които мислят самостоятелно. В рамките на 3 дена те се преобразиха и успяха да усвоят необходимото, за да могат да застанат и да заявят същината на нашата традиция. ...В децата има точно тази култура да се унаследи това наследство, защото в тях има отношението и разбирането, че всичко се постига с труд и със старателен учебен процес... Аз наистина съм възхитена от тяхното желание и упорство в процеса... В тях има една такава жажда, едно особено желание  да разберат повече..."

Накрая на разговора те ни пожелават   да почитаме празниците и да ги живеем, за да се усети удовлетворението от това, което правим и което чувствам със сетивата си, да имаме добро самочувствие и да съхраним духовността си.


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18