На 24 март отбелязваме Световния ден за борба с туберкулозата. Поводът е, че точно на този ден, но сто години по-рано, Роберт Кох открива причинителя на туберкулозата, обясни вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова. По думите ѝ идеята на световната инициатива е да се обърне внимание на това изключително опустошително заболяване не само в здравно, но и в социално-икономическо отношение и да се мобилизират усилията на цялото общество, за да можем да окажем отпор на нейното нашествие. Туберкулозата е едно древно заболяване, за което първите сведения са отпреди 2000-3000 години. В наши дни има поне три причини тя да продължава да бъде актуална, обясни вирусологът:
„Първото нещо е, че тя продължава да бъде сред водещите причини за настъпване смърт в световен мащаб. СЗО (Световната здравна организация - бел.ред.) я постави на 13-о място като причина за настъпване на смърт сред инфекциозните болести през 2020 година, съответно тя беше преди ХИВ СПИН и беше изпреварена единствено от COVID. При децата тя също е една от 10-те водещи причини за настъпване на смърт . Годишно се разболяват около 10 милиона души. През 2021 година броят им е 10,6 млн., и съответно 1,6 млн. души са загубили живота си. На ден около 4 100 души умират, около 30 000 души се разболяват. Около 95% от тези случаи са в развиващите се страни, но това по никакъв начин не трябва да успокоява никого… Латентната форма на туберкулозата засяга около 2 милиарда души, което на практика означава всеки четвърти човек. Латентна туберкулоза означава, че това са хора, които са инфектирани, но не са болни, нямат клинични симптоми и не могат да разпространяват заболяването. И като стана дума за разпространение туберкулозата в 90% от случаите засяга белия дроб, но тя би могла да засегне и всички останали тъкани и органи. Но инфекцията се предава от инфектирани с белодробна форма, които са с активно заболяване и когато кашлят. Втората причина е, че съвместните инфекции, да речем туберкулоза и ХИВ, привличат изключително много вниманието на специалистите, защото се оказа, че хората, които са инфектирани с ХИВ могат да развият туберкулоза много по-често, повече от 20 пъти е по-висок рискът в сравнение с останалите. Рискът да загубят живота си е два пъти по-висок... Добрата новина е, че комбинираната антиретровирусна терапия за ХИВ рязко снижава този риск… Третата причина, която изключително много стряска специалистите, това са туберкулозните причинители, които са устойчиви на терапия. Може да бъдат устойчиви на двата най-често използвани противотуберкулозни агента, но могат да бъдат устойчиви и на по-широк кръг и в този случай това заболяване става нелечимо…"
Проф. Александрова добави, че честота на тези случаи се увеличава както в развиващите се страни, така и в индустриализираните държави, което е огромна заплаха за общественото здраве.
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..