На 24 март отбелязваме Световния ден за борба с туберкулозата. Поводът е, че точно на този ден, но сто години по-рано, Роберт Кох открива причинителя на туберкулозата, обясни вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова. По думите ѝ идеята на световната инициатива е да се обърне внимание на това изключително опустошително заболяване не само в здравно, но и в социално-икономическо отношение и да се мобилизират усилията на цялото общество, за да можем да окажем отпор на нейното нашествие. Туберкулозата е едно древно заболяване, за което първите сведения са отпреди 2000-3000 години. В наши дни има поне три причини тя да продължава да бъде актуална, обясни вирусологът:
„Първото нещо е, че тя продължава да бъде сред водещите причини за настъпване смърт в световен мащаб. СЗО (Световната здравна организация - бел.ред.) я постави на 13-о място като причина за настъпване на смърт сред инфекциозните болести през 2020 година, съответно тя беше преди ХИВ СПИН и беше изпреварена единствено от COVID. При децата тя също е една от 10-те водещи причини за настъпване на смърт . Годишно се разболяват около 10 милиона души. През 2021 година броят им е 10,6 млн., и съответно 1,6 млн. души са загубили живота си. На ден около 4 100 души умират, около 30 000 души се разболяват. Около 95% от тези случаи са в развиващите се страни, но това по никакъв начин не трябва да успокоява никого… Латентната форма на туберкулозата засяга около 2 милиарда души, което на практика означава всеки четвърти човек. Латентна туберкулоза означава, че това са хора, които са инфектирани, но не са болни, нямат клинични симптоми и не могат да разпространяват заболяването. И като стана дума за разпространение туберкулозата в 90% от случаите засяга белия дроб, но тя би могла да засегне и всички останали тъкани и органи. Но инфекцията се предава от инфектирани с белодробна форма, които са с активно заболяване и когато кашлят. Втората причина е, че съвместните инфекции, да речем туберкулоза и ХИВ, привличат изключително много вниманието на специалистите, защото се оказа, че хората, които са инфектирани с ХИВ могат да развият туберкулоза много по-често, повече от 20 пъти е по-висок рискът в сравнение с останалите. Рискът да загубят живота си е два пъти по-висок... Добрата новина е, че комбинираната антиретровирусна терапия за ХИВ рязко снижава този риск… Третата причина, която изключително много стряска специалистите, това са туберкулозните причинители, които са устойчиви на терапия. Може да бъдат устойчиви на двата най-често използвани противотуберкулозни агента, но могат да бъдат устойчиви и на по-широк кръг и в този случай това заболяване става нелечимо…"
Проф. Александрова добави, че честота на тези случаи се увеличава както в развиващите се страни, така и в индустриализираните държави, което е огромна заплаха за общественото здраве.
Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..
Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..
През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..
„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..
Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..
Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите. Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..
Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..