На 25 март Българската православна църква отбелязва големия християнски празник Благовещение на Пресвета Богородица. Празникът се свързва с радостната вест, която архангел Гавриил донесъл на Дева Мария, че ще роди дългоочаквания Спасител на човешкия род, обясни отец Илия Симеонов от Видин.
„Светата ни Православна църква особено тържествено чества този празник, защото на този празник, както се пее в църковните песнопения, започва спасението на света, имаме надеждата, че ще се роди Синът человечески, който ще изкупи света от греховете.“
За празника видинчани си пожелаха повече добри вести, които да стоплят сърцата и да правят живота по-хубав.
„Като имаме добри новини, ние можем да даваме добри новини, да подхождаме по-положително към нещата и да ни се получават. По такъв начин положителната енергия може би ще се връща към нас...Всеки малък жест е от значение, добра мисъл, добър комплимент прави деня ти много по-добър и дава една по-положителна настройка за деня…“
В народната традиция Благовещение се свързва с идването на пролетта. Вярва се, че ако на Благовещение се засаждат дръвчета, те ще родят много сладки плодове. Имен ден празнуват всички с имена Блага, Благо, Благовест, Благовеста, Благой, Благойна.
Със света литургия отслужена от отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия в кулското село Цар Петрово отпразнуваха 103 години от освещаването на църква "Св. св. Кирил и Методий" . "Благодаря на Бога, че този достолепен храм във вашето село Цар Петрово носи името на светите равноапостоли Кирил и Методий. Каква по-голяма радост..
Управителният съвет на Общински фонд "Култура" към общинския съвет във Враца обяви конкурс за финансова подкрепа на проекти в областта на културата, културни прояви и любителско изкуство на творци и организации, живеещи и осъществяващи дейност на територията на Община Враца и други такива, чието творчество е свързано с историята, бита и културата на..
Близо 3 000 човека са гласували досега в анкетата на Община Враца, която беше обявена в търсене на име за новия парк в ж.к. "Сениче". Врачани могат да избират между 18 направени предложения. На този етап най-много събрани гласове – 1 400 са новоизграденият обект да носи името "Триъгълникът". На второ място засега се е наредило предложението мястото за..
Клисурският манастир "Св. Св. Кирил и Методий" край Вършец отбелязва днес своя храмов празник. Видинският митрополит Пахомий ще отслужи тържествена света литургия. Манастирът е ч етвърти по големина в България. Разположен е в подножието на северните склонове на връх "Тодорини кукли" в Западна Стара планина. Манастирът е многократно опожаряван,..
Кулското село Цар Петрово ще чества храмовия празник на местната църква "Св. св. Кирил и Методий" днес,11 май. Света литургия ще бъде отслужена от 09:00 часа от отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия. Около 1850 година в селото е живял един пришълец от Кула - Лило Ковача. След като напуснал селото, той продал къщата, в която в една..
Паметникът на Христо Ботев в Козлодуй ще бъде реставриран. Това става възможно, след като в края на миналата година Община Козлодуй сключи договор с Министерството на културата за финансиране на дейности по изпълнение на консервация и реставрация на Паметника на Христо Ботев и неговата чета в Козлодуй – историческа недвижима културна ценност с..
Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" ще отбележи 155 години библиотечно дело във Видин. Честването на годишнината съвпада с деня, в който църквата почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий, а българските библиотекари имат професионален празник - 11 май. По случай празника видинската библиотека ще зарадва с подаръци свои читатели,..