Портал за споделяне на архивни документи от и за периода на Българското възраждане и сборникът "Българските земи в архивите и документите от XVIII-XIX век: Модерност и традиция" ще бъдат представени във Видин. Създадени са по научен проект, чиято цел е да даде възможност на институциите да споделят информация за съхраняваните от тях документи, които са носители на информация за Възраждането. Потребители ще могат да бъдат всички български граждани, които проявяват интерес, обясни ръководителят на научния проект доц. Християн Атанасов от Университета по библиотекознание и информационни технологии в София:
"Идеята се роди преди няколко години, когато се събрахме група архивисти и IT специалисти. В хода на разговора стигнахме до заключението, че всъщност ние знаем много малко за това какво притежават нашите архивохранилища... Решихме, че би било добре да има възможност за споделяне на информация от хора от съответните институции или пък ползватели на документи от съответните институции, да имат възможност да подават информация за това какво са видели, какво са прочели, какво съхраняват и така да имаме възможност да споделяме."
Порталът ще бъде активен и ще може да се ползва от средата на месец май, уточни доц. Атанасов. В рамките на научния проект са издадени и пет книги. Сборникът "Българските земи в архивите и документите от XVIII-XIX век: Модерност и традиция" е последната от тях. Продукт е на конференция за документалистика и архивистика с фокус върху документите от Възраждането.
"И успяхме да съберем материалите след въпросната конференция, да издам съответния сборник, в който има наистина много интересни публикации. Няколко тематични кръга се събраха - публикации за определени документи, преводи на определени документи, примерно от османски език, публикации на документи от български език от периода на Възраждането, кръг около целия масив от документи от този период, кръг с публикации, имащи отношение къмто обучението по архивистика."
Сборникът е съставен от доц. Християн Атанасов и Орлин Събев. Достъпен е и може да се ползва в електронен вариант на платформата за споделяне на научна литература Academia.edu. Официално ще бъде представен във Видин на 31 март, от 14:30 часа в Исторически музей "Конака".
Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..
Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..
Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..
Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..
Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък..
Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..