Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повечето българи имат проблем със съня - защо спим по-малко?

Снимка: Pixabay

76% от българите споделят, че имат проблеми със съня си. Всеки трети се разсънва повече от два пъти на вечер, става прекомерно рано сутрин и рядко се усеща отпочинал. Най-честите аргументи за това са стрес (69%), изтощеност (46%), липса на физическа интензивност и напрежение на работното място (32%). Това показаха преди дни данните от съвместно изследване на организация “Прагматика” и фирма, предлагаща аксесоари за сън. Целевата група обхваща мъже и жени на възраст 25-55 години, живеещи в градове, с население над 50 000 души. 

Българите спят приблизително с половин час по-малко от целесъобразните най-малко седем, като качеството на съня се утежнява с възрастта и казусът е по-често срещан при дамите - 36% от тях се разсънват повече от един път на вечер в сравнение с 29% при мъжете. Всеки пети заспива трудно, а 11% сънуват кошмари. Едва 12% от българите считат съня си за отличен. Според резултатите от проучването има пряка връзка между качеството на съня и здравословното, психическото състояние, леглото, на което спим, храната, взаимоотношенията ни с хората около нас и настроенията ни през деня. Близо два пъти по-често българите с проблематичен сън изпитват терзание, тревога или някаква физическа болка. Потърсихме за коментар психолога от Монтана Ирина Дамянова.


"Като специалист мога да кажа, че освен количеството сън, което би трябвало да е между 7 и 8 часа, е много важно и качеството на съня. Освен часовете е важно дали човек се буди лесно, колко пъти се буди нощем, дали се буди прекалено рано, а някой може да има нужда и от обратното - да има нужда от много сън и да не са му достатъчни 7 или 8 часа спане. Организмът не може да се възстанови и в двата случая. От сферата на психологията, един от първите симптоми, които се проявяват при някакво психично страдание или прекалено много стрес е именно влошаването на съня"- коментира Ирина Дамянова.


Според данните от изследването тъга изпитват 18% от лицата с безпроблемен сън, а при хората с нарушен сън това чувство се появява в 46% от случаите. 12% от анкетираните без проблеми със съня усещат гняв, докато при хората с такива проблеми резултатът скача тройно - до 39%. Отчаяние изпитват 29% от запитаните с проблеми със съня и единствено 8% от лицата със здрав сън. 


Попитахме видинчани спят ли спокойно и от какво зависи спокойният сън на човека:


"Сънят ни зависи от много неща. Аз спя спокойно, защото вече не се впечатлявам от нищо, защото най-лошата нация сме ние, българите, и това влияе и на съня. Алкохолът омаря и ти заспиваш, но после, миг след като си заспал, започваш да сънуваш лошотиите... Ние не спим, не ни хваща сън... Това, което ни сервират всеки ден, ти как мислиш? Тук увеличават, там увеличават... 100-150 грама и две чаши вино с лимонадка, и спя като къпан"- коментираха видинчани


Има пряка връзка между голям брой хронични болести и проблемите със съня, показват още резултатите от изследването. Хората, които страдат от хипертония, тревога, меланхолия и мигрена, имат по-проблематичен сън от здравите хора. В крайна сметка е от съществено значение да обръщаме внимание на времето за сън и качеството му, а това при какви условия и къде спим са значими детайли, които носят съществени последствия върху здравето на всеки един от нас. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

92 млн. лева е бюджетът на Община Видин за 2025 г.

Бюджетът на Община Видин за 2025 година бе приет от Общинския съвет. Предложеният проект бе определен като балансиран и без много дебати бе подложен на гласуване и утвърден. Общият му размер е  малко над 92 332 000 лева, в това число е и преходен остатък от 12 840 000 лева. 59 млн. лева са планираните приходи за делегирани от държавата дейности,..

публикувано на 08.05.25 в 16:51

Фолклорен фестивал организират в Галиче

Белослатинското село Галиче за поредна година ще е домакин на фолклорния фестивал "Данфорови ритми". Музикалното събитие със състезателен характер е част от Шампионатната система на Европейската асоциация на фолклорните фестивали с ранг на “Локален шампионат по фолклор” за региона на Северозападна България. Инициативата ще се проведе на 10 май,..

публикувано на 08.05.25 в 13:47

Каньонът на река Ботуня - забравената красота

Местността "Сопово" се намира край село Стояново, област Монтана. През местността минава река Ботуня, а над нея през 19 век е построен железен мост, наречен "Чудото на Северозападна България". Местността не е много известна, може би защото е труднодостъпна. В нея могат да се видят интересни дълбоки дупки, които според твърденията са били..

обновено на 08.05.25 в 12:47

Шерлок Холмс "оживява" в ученически спектакъл

Гениалният детектив Шерлок Холмс ще оживее в театрална постановка на видинското училище "Цар Симеон Велики" . Спектакълът "Загадката на долината Боскум" е по едноименния разказ на Артър Конан Дойл, публикуван за първи път през 1891 година. Поставен е от теа тралната трупа при учебното заведение, ръководена от преподавателя по български език и..

публикувано на 08.05.25 в 11:30

Камери следят за неплатени такси в Синята зона на Видин

Мобилни камери подпомагани от изкуствен интелект следят за неплатени такси в зоната за платено паркиране във Видин. Техническите средства са инсталирани върху автомобил на Общинското предприятие "Зони за платено паркиране" и подпомагат за контрола. Камерите допринасят за повишаване на ефективността при засичането на автомобили без заплатена такса за..

публикувано на 08.05.25 в 11:11

В "Музикална зона" на 08 май 2025 слушаме шведския композитор Хюго Алфвен

Днес се навършват 65 г. от кончината на шведския композитор, диригент, цигулар и художник Хюго Алфвеен. Първата "Шведска рапсодия" от общо три е сред най-популярните му произведения. Свири на цигулка в Кралската опера в Стокхолм, преподава композиция и дирижира разнообразни хорове и оркестри. Музикален директор на Упсалския университет в..

публикувано на 08.05.25 в 09:00

Дъждът през май ще създава условия за гъбни болести при растенията

С неустойчиво време, температури и валежи, близки до климатичните норми за месеца, се характеризират метеорологичните условия през май. След хладното за сезона време в началото на месеца, в средата на първото десетдневие се прогнозира подобрение на топлинните условия и ускоряване на вегетационните процеси при земеделските култури. В "Земята, която ни..

публикувано на 07.05.25 в 17:09