Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повечето българи имат проблем със съня - защо спим по-малко?

Снимка: Pixabay

76% от българите споделят, че имат проблеми със съня си. Всеки трети се разсънва повече от два пъти на вечер, става прекомерно рано сутрин и рядко се усеща отпочинал. Най-честите аргументи за това са стрес (69%), изтощеност (46%), липса на физическа интензивност и напрежение на работното място (32%). Това показаха преди дни данните от съвместно изследване на организация “Прагматика” и фирма, предлагаща аксесоари за сън. Целевата група обхваща мъже и жени на възраст 25-55 години, живеещи в градове, с население над 50 000 души. 

Българите спят приблизително с половин час по-малко от целесъобразните най-малко седем, като качеството на съня се утежнява с възрастта и казусът е по-често срещан при дамите - 36% от тях се разсънват повече от един път на вечер в сравнение с 29% при мъжете. Всеки пети заспива трудно, а 11% сънуват кошмари. Едва 12% от българите считат съня си за отличен. Според резултатите от проучването има пряка връзка между качеството на съня и здравословното, психическото състояние, леглото, на което спим, храната, взаимоотношенията ни с хората около нас и настроенията ни през деня. Близо два пъти по-често българите с проблематичен сън изпитват терзание, тревога или някаква физическа болка. Потърсихме за коментар психолога от Монтана Ирина Дамянова.


"Като специалист мога да кажа, че освен количеството сън, което би трябвало да е между 7 и 8 часа, е много важно и качеството на съня. Освен часовете е важно дали човек се буди лесно, колко пъти се буди нощем, дали се буди прекалено рано, а някой може да има нужда и от обратното - да има нужда от много сън и да не са му достатъчни 7 или 8 часа спане. Организмът не може да се възстанови и в двата случая. От сферата на психологията, един от първите симптоми, които се проявяват при някакво психично страдание или прекалено много стрес е именно влошаването на съня"- коментира Ирина Дамянова.


Според данните от изследването тъга изпитват 18% от лицата с безпроблемен сън, а при хората с нарушен сън това чувство се появява в 46% от случаите. 12% от анкетираните без проблеми със съня усещат гняв, докато при хората с такива проблеми резултатът скача тройно - до 39%. Отчаяние изпитват 29% от запитаните с проблеми със съня и единствено 8% от лицата със здрав сън. 


Попитахме видинчани спят ли спокойно и от какво зависи спокойният сън на човека:


"Сънят ни зависи от много неща. Аз спя спокойно, защото вече не се впечатлявам от нищо, защото най-лошата нация сме ние, българите, и това влияе и на съня. Алкохолът омаря и ти заспиваш, но после, миг след като си заспал, започваш да сънуваш лошотиите... Ние не спим, не ни хваща сън... Това, което ни сервират всеки ден, ти как мислиш? Тук увеличават, там увеличават... 100-150 грама и две чаши вино с лимонадка, и спя като къпан"- коментираха видинчани


Има пряка връзка между голям брой хронични болести и проблемите със съня, показват още резултатите от изследването. Хората, които страдат от хипертония, тревога, меланхолия и мигрена, имат по-проблематичен сън от здравите хора. В крайна сметка е от съществено значение да обръщаме внимание на времето за сън и качеството му, а това при какви условия и къде спим са значими детайли, които носят съществени последствия върху здравето на всеки един от нас. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50