Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детегледачките - спасителен пояс за родителите

Снимка: Радио ВИДИН

Днес много деца не учат заради изборните секции в училища и детски градини. Родителите обаче работят и дни като днешния се превръщат в истински кошмар за тях. В някои семейства има кой да поеме грижата за детето - баба, дядо, дори съсед или близък приятел. В други обаче липсва фигурата на помощното лице и родителите са принудени или да използват отпуск, или да потърсят помощ от трети човек, който е напълно непознат, каквито са детегледачките. Една от тях е Веселина от Видин. Тя е "спасителният пояс" за пет семейства, за чиито деца полага грижа. 


"В повечето ситуации родителите се обръщат в дни, в които се дублира тяхното работно време и ваканция междусрочна или извънредна, като в дни като днешния, след избори. Родителите са принудени да потърсят помощ от външен човек, който, за съжаление, рядко вече се случва да е част от семейството. Понякога трябва да се отреагира в рамките на 24 часа, защото има случаи, в които дете се разболее внезапно, работят родителите в частния сектор и не е възможно да излязат болничен по средата на работния ден или да отсъстват от работа и тогава по спешност, както се казва, се налага да отреагират хора като мен. Слава богу, аз съм 24 часа на разположение и винаги се отзовавам, независимо поради какви причини ме търсят родителите."


В работата на Веселина не липсват и стресови ситуации, при които трябва да се реагира светкавично.


"Да, случвало се е в 12 часа и нещо през нощта да ме потърси майка, на която едно от децата вдигнало висока температура и жената беше с по-малко дете, не знаеше какво да прави, нямаше как да тръгне по Спешна помощ с детенцето. Обади ми се и разбира се доведе детето при мен, за да може да помогне на по-голямото дете и да иде с него на доктор."


Най-трудното от всичко е да научиш един родител да ти се довери, казва още детегледачката и добавя, че все по-често ще се търси помощта на хората като нея. 


"За съжаление, ролята на детегледача ще бъде все по-търсена, защото ежедневието и начинът на работния процес в България принуждават родителите, както и споменахме, и отказът на някои от по-възрастното поколение да помагат в случаите, и смятам, че, да, доста по-често ще се налага търсенето на трето лице за отглеждането на малко дете."


Ако преди години е било абсурдно дори да се спомене думата "детегледачка", то днес, не само че това е професия, която е много отговорна, но е и много търсена сред повечето родители, които по една или друга причина нямат на кого да поверят децата си. 


По публикацията работи: Полина Тодорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00