Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо са ценни крайречните гори

Снимка: Радио ВИДИН

Кампанията на WWF „Общ дом. Общо бъдеще“ прераства в Месец на Земята. От организацията поставят акцент на крайречните гори - едни от най-ценните местообитания у нас. Те са толкова богати на биоразнообразие, че често биват оприличавани на екваториалните джунгли. Запазената естествена крайречна растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници, птици, земноводни, влечуги и насекоми. Изсичането на гората унищожава дома на дивите животни, някои от които не могат да се адаптират към новите условия и загиват.  Освен че създават местообитания за животните, крайречните гори са важни и за хората. Гъсто преплетените им коренища укрепват бреговете на реките и спират ерозията, с което намаляват риска от наводнения надолу по течението. По време на проливни дъждове гората забавя времето, за което дъждът достига до реката, поемайки значително количество вода, стичаща се по листата. Заедно с това, коренищата са в състояние да уловят по-голямата част от биогенните замърсители, попадащи в подпочвените води от обработваемите земи към реката.


„Усилията ни са насочени предимно към залесяванията, премахване на инвазивни видове. Имаме няколко територии, в които сме работили по-усърдно. Едната е по поречието на река Дунав, другата е по Марица и също така притоците. Целта ни да обърнем специално внимание на крайречните гори е най-вече заради това, че те са много малко останали естествени крайречни гори в цялата страна, също така са приоритетни за опазване и в рамките на цяла Европа. Действително, за да съхраним това, което е останало, е нужно да насочим поглед и към крайречните гори. Едни от най-ценните в България, които са съставени от черна елша, бяла топола, черна топола, са по-малко от 0,5% от всички гори в страната ни. Също така крайречните гори са много чувствителни на промените в климата, на които сме по-често свидетели и е необходимо да създадем добри практики за тяхното управление“, каза Нели Дончева - ръководител програма "Гори” на WWF- България.


Днес WWF- България ще открие изложба, проследяваща процеса на зараждане на една гора: „Чудесата на природата: от семе до гора“. Чрез нея се презентира красотата на българските гори, а също и шареният растителен и животински свят, който пазят. Всяко от близо тридесетте табла съдържа важна информация за биоразнообразието по нашите географски ширини, както и интересни детайли за залесяванията. Посетителите ще се запознаят и с най-съществените заплахи за горите, предизвикателствата пред тяхното опазване и възстановяване, както и с важни компоненти на правилното залесяване.


Официалното откриване е тази вечер, от 18:00 часа, в зона „Ларго” под площад „Независимост” (Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика”, филиал на Регионален исторически музей - София). Изложбата е посветена на Седмицата на гората – празник на българската гора и лесовъди.


Цялото интервю с Нели Дончева може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05