Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Кошава започва акция за ремонт на църквата в селото

11
Снимка: радио Видин



Екипът на радио Видин гостува на село Кошава, едно село, което се намира в община Видин, близо е до областния град и се гордее с красивите си къщи и трудолюбиви хора, както и с плодородната си земя. А близостта до голямата река Дунав привлича хора, които предпочитат плажовете с мек и златист пясък. 
В селото живеят около 300 души,  безработни няма, всички са намерили работа във Видин , в други градове в страната или в чужбина, но се връщат отново тук и поддържат домовете си. Някои от хората работят на лозята, в гипсовата мина, във Видин. 
Идваме точно преди Възкресение Христово, намираме кметицата Галина Николова в църковния двор, където с жени-доброволки почистват , мъже косят с косачки тревата и изхвърлят падналите клони. Предстои им да почистят и храма "Света Троица" отвътре. За празника всичко трябва да свети от чистота и да е подготвено в най-добър вид за тържеството. Църквата "Света Троица" е една от  най-старите църкви в района на град Видин, построена през 1860 година.

Галина Николова е кметски наместник пети мандат. Обича работата си като кмет, грижи се за хората в своето село, отговорна и отдадена на работата си, тя се стреми да обедини всички жители около една идея - добруването на селото:
Това е първата задача на кметския  наместник  Галина Николова - да организира събирането на средства за ремонта на църквата. Има и други задачи, свързани с инфраструктурата на селото:
"...Тук сме около 291-292 души, върша си кметската работа, но обръщам внимание и на възрастните хора, те имат нужда от тях...Това ме зарежда, когато помагам на тези хора..Обединени сме, всички сме заедно, няма по-хубаво от това...Ние всички живеем на едно място, а празникът е много важен за нас, всеки ден имаме ритуали и млади и стари идват, църквата ни е пълна...Традицията се предава от поколение на поколение..Много искам да се направи ремонт на църквата, хората, които могат да помогнат да помогнат с пари, с доброволен труд...Това е задача номер едно..Покривът е направен, трябва да се ремонтират стените, пода, тавана..."


Кметският наместник Галина Николова е свързала живота си изцяло с кметската дейност, започнала от 19 -годишна и пенсионирала се на тази длъжност, в работата си се ръководи от отговорност и желание да е в помощ и услуга на хората, а коя е формулата за успеха на един кмет, казва Галина Николова:
" Формулата е трябва да сме добри и да сме християни, това, което не искаме с нас да се случи да не правим на други хора...да знаем, че всички сме редови хора, кметът трябва да има качества: как да се държиш с възрастните, с младите, дори с най-малкия...И доброта, защото доброто възтържествува винаги! Когато живееш с проблемите на хората, толкова по-добре...Най-важното е да има диалог и хората се включват ...
Направих една стая, в която хората се събират и всеки ден идват, говорят си, умуват, защото има хора, които искат внимание, искат да контактуват...Не можеш да се затвориш сам ...Колкото повече можеш да събереш хората, това е лидерското в един кмет и така се решават проблемите!"

 Кметският наместник Галина Николова споделя и за проблемите в село Кошава:
"Притесняват ме младите хора, те не са активни, не приемат традициите, които правим..Аз винаги говоря с тях и в диалога се оказва, че ни разбират..Асфалтирането е важно за селото, но без пари и без хора нищо не става..Заплатите за кмета трябва да са по-високи, капиталовите разходи да са по-високи, защото това крепи един кмет, когато се прави нещо за селото, не може един кмет без никаква стотинка..."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27