Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерт: Енергийното и техническо обследване на сградите трябва да се прави от различни фирми

Снимка: Светослав Цветанов

Енергийното и техническо обследване на сградите, които кандидатстват по програмата за саниране с европейски средства, трябва да се прави от две различни, независими фирми. Това обясни за Радио ВИДИН Валентина Узунова, председател на Камарата на енергийните одитори в България. Според нея, също много важно е, сдруженията на сградите и енергийните и техническите одитори да работят в синхрон.

"Това, което правят нашите членове е да обясняват детайлно какво хората трябва да очакват, какво трябва да изпълнят, каква информация предварително трябва да подготвят и какво съдействие се очаква от тях. Например, дали един жилищен блок отговаря на условията на програмата, защото не всички жилищни блокове могат да се включат в тази програма. Ние много подробно обясняваме, че тази програма е направена за големите жилищни сгради. Сгради, които са над 5000 квадрата. Най-високите точки се формират от няколкото критерия, които са обявени по програмата. Четири или пет критерия касаят сгради, които са с над 5000 квадрата разгъната застроена площ. Това особено е важно за по-големите градове, каквито са Видин, Враца, Русе, Пловдив, София, Бургас, Варна и други градове. 

Бюджетът за всяка община е определен и също така има една определена стойност за изпълнение на строително-монтажните работи, която е около 300 лева. Тя е пределна стойност, която ще се поема от програмата. И беше много лесно, освен енергийните одитори и общините да се включат в една своеобразна информационна кампания - да обяснят на хората колко блока имат шанс да влязат в тази програма или поне да следят колко сдружения са създадени, в тези сдружения собственици на какви сгради са като разгъната застроена площ и да обясняват, ако има вече някакъв пределен лимит с малки резерви, да обясняват на хората, че нямат шанс за включване в тази програма, а имат шанс за следващи програми. Това нещо за съжаление обаче не се прави от общините, правим го ние, като енергийни одитори.

Ние искаме хората да взимат осъзнати решения при възлагането на енергийни обследвания и технически паспорти на сградите.

Какви решения трябва да вземе едно сдружение по отношение на енергийното и техническото обследване?

"Те трябва да си изберат енергиен одитор и фирма, която да извърши техническото заснемане и техническия паспорт. Съгласно Директивата за енергийните характеристики на сградите, енергийното обследване трябва да се прави по независим начин. Това значи, че не може един и същи екип да извърши енергийното обследване и сертифициране, и да направи техническия паспорт... Само тогава ние ще имаме гаранция за свършена наистина добре работа."

Какво представлява техническият паспорт?

Технически паспорт на сграда е документ, който включва техническите характеристики на сградата, инструкции за експлоатация, ремонт и отразява всички извършени строителни и монтажни работи след въвеждането на сградата в експлоатация (§5, т.64 от ЗУТ).

Паспортът съдържа данни за строежа, за основните му характеристики, мерките за поддържане, срокове за извършване на ремонти, както указания и инструкции за безопасна експлоатация.

Какво представлява енергийният сертификат?

Енергийният сертификат показва класа на енергийна ефективност на сградата и дава препоръки за подобрения с цел по-добра енергийна ефективност, както и какъв клас може да се постигне с тях.

Класифицирането на сградите в зависимост от съответния клас на енергопотребление - от клас А (високоефективен) до клас G (нискоефективен), се извършва в съответствие със скалата на класовете на енергопотребление съгласно наредбата по чл. 15, ал. 3 ЗЕЕ.

Не се препоръчва да се изпълняват предписани мерки за енергийна ефективност, преди да е направен техническият паспорт и да е изяснено цялостното състояние на сградата, съветват още експертите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18