Дългогодишният учител по история Маша Викторова е главна героиня в това издание на "Калейдоскоп". През целия си професионален път тя работи само и единствено в селски училища, не в елитни гимназии. И успява да докаже, че децата във всички училища могат да бъдат подготвени прекрасно по даден предмет, а това това зависи много от усилията и труда на учителя. Маша е един от малкото учители в България, който работи по темата за Холокоста, като извънкласна дейност я включва в СИП дейност от 2006 година. Работи по темата, защото смята, че това е важна тема в българската история.
Известен период от време работи административна дейност в община Медковец, работи няколко години в училището в село Аспарухово, две години е директор на същото училище. Отказва се от директорската длъжност, защото е убедена, че призванието ѝ е да бъде учител по история. Всъщност такава е нейната детска мечта – да преподава история. Това й дава необходимата закалка – както и сила, увереност, че когато си отдаден на работата си, когато си обичаш професията и работиш много и качествено, резултатите не закъсняват.
"Никога не съм се срамувала от факта, че работя в малко селско училище, което обучава деца от 2 етноса, преобладаващ етнос са ромите, и с гордост съм заявявала този факт. Винаги съм се опитвала да давам максималното от себе си за свършването на всяка една работа, с която се захващам...“
Родена на 21 юли 1961 година в село Расово. Уважава своите родители и им е благодарна за възпитанието и помощта. Благодарна е на майка си, която винаги я подкрепя в мечтите ѝ и реализирането им, в ученето, подкрепя я в отглеждането на децата ѝ, а по-късно и в следването ѝ. Семейството ѝ винаги я подкрепя в осъществяването на мечтата ѝ да учи и да работи като учител. Своята борбеност смята, че дължи на баба си,
Горда е с факта, че е завършила средното си образование в гимназия "Найден Геров" в Лом. През 1987 година заминава да учи в педагогическия институт в Смолян. Продължава висшето си образование в Пловдивския университет със специалностите "Български език и история". След което започва нейният професионален път на учител по история.
От 1996 г. до днес работи като учител по история в СУ "Отец Паисий" Медковец и преподава на ученици от 5. до 12. клас.
През 2011 година се случва инцидент, чупи крака си и остава у дома, но не спира да работи - започва да работи по проект "Еразъм плюс". Това дава възможност ученици и учители да пътуват и да се срещат със свои връстници и да работят по различни теми.
Маша Викторова споделя: "Признанието за моя труд – 2 пъти съм награждавана с почетна грамота "Неофит Рилски", 2 пъти със званието "Учител на годината", един от малкото учители в България, които участват по темата Холокоста в Йерусалим... Опитвала съм да си върша работата по най-добрия начин...“
Маша Викторова подготвя учениците си за участие в Националната ученическа конференция, която се провежда всяка година в Кърджали. Темите всяка година са различни, а тази година темата беше "Ден на толерантност и междуетническа подкрепа" и е посветен на 80 години от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. С първо място в раздел "Презентации" и второ място в раздел "Видеоматериал" беше награден нейния ученик Цветелин Мечов.
Маша Викторова споделя: "За конференцията винаги се подготвяме изключително отговорно. Защото ние сме единственото училище от малко селище в България... Това за нас е предизвикателство, защото обучението трябва да води децата напред. Аз се старая да правя точно това. Участието ни в конференцията е резултат от труда ни по темата за Холокоста... Тази година ние създадохме продукти на темата за Холокоста, за българските праведници и един доклад, който представи съдбата на ромите в епохата за Холокоста. Върнахме се с куп отличия, гордея се с моите ученици..."
На учениците си казвам: "Ние се състезаваме със себе си, за да покажем още по-добрата си страна" това, което мен ме е ръководило, винаги да се справям добре, така че като погледна назад да съм доволна от професията, от добре свършената работа и от спомена, който оставям след себе си..."
За нея историята е всеобхватна дейност: "Смятам, че към историята не трябва да се подхожда като към работа, а като към една всеобхватна дейност, която ти позволява да успееш. Никога не съм мотивирала учениците си, защото, за да мотивираш един ученик да кандидатства с история, това означава да го заблуждаваш. За толкова година в училище аз имам няколко ученика, които са завършили история. Успях да мотивирам Димитър, Денислав, Димитрина, които се явиха на матура по история... Знаете ли кое уважавам в тях, те не сядат като другите ученици да се подготвят целенасочено, те не ходят като другите ученици на уроци, нямат такава възможност, те са се подготвяли само в учебните часове и те си взеха матурата... Другият ми ученик, който завърши археология е Димитър Цветомиров... Това, което много ме радва е, че най-високата оценка беше оценката по ДЗИ по история. Рената е ученичката, която влезе с оценката си в Софийския университет, а другата ученичка, тя влезе български и история във филиала на Великотърновския университет... Те са толкова въздействащи ученици, че аз съм доволна, че точно те са решили да учат история... Ваня завърши "Архивистика" в Софийския университет, тя е завършила доста отдавна... Сериозният ѝ труд я доведе до много сериозен успех... Всички те контактуват и днес с мен..."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев. Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..
След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..
Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове. Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..
Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..