Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителката Маша Викторова - отдадена изцяло на професията си


Дългогодишният учител по история Маша Викторова е главна героиня в това издание на "Калейдоскоп". През целия си професионален път тя работи само и единствено в селски училища, не в елитни гимназии. И успява да докаже, че децата във всички училища могат да бъдат подготвени прекрасно по даден предмет, а това това зависи много от усилията и труда на учителя. Маша е един от малкото учители в България, който работи по темата за Холокоста, като извънкласна дейност я включва в СИП дейност от 2006 година. Работи по темата, защото смята, че това е важна тема в българската история.


Известен период от време  работи административна дейност в община Медковец, работи  няколко години в училището в село  Аспарухово, две години е директор на същото училище. Отказва се от директорската длъжност, защото е убедена, че призванието ѝ е да бъде учител по история. Всъщност такава е нейната детска мечта – да преподава история. Това й дава необходимата закалка – както и  сила, увереност, че когато си отдаден на работата си, когато си обичаш професията и работиш много и качествено, резултатите не закъсняват.


"Никога не съм се срамувала от факта, че работя в малко селско училище,  което обучава деца от 2 етноса, преобладаващ етнос са ромите, и с гордост съм заявявала този факт. Винаги съм се опитвала  да давам максималното от себе си  за свършването на всяка една работа, с която се захващам...“


Родена на 21 юли  1961 година в село Расово. Уважава своите родители и им е благодарна за възпитанието и помощта. Благодарна е на майка си, която винаги я подкрепя в мечтите ѝ и реализирането им, в ученето,  подкрепя я в отглеждането на децата ѝ, а по-късно и в следването ѝ. Семейството ѝ винаги я подкрепя в осъществяването на мечтата ѝ да учи и да работи като учител. Своята борбеност смята, че дължи на баба си,


Горда е с факта, че е завършила средното си образование в гимназия "Найден Геров" в Лом. През 1987 година заминава да учи  в педагогическия институт в Смолян. Продължава висшето си образование в Пловдивския университет със специалностите "Български език и история". След което започва нейният професионален път на учител по история.

От 1996 г. до днес работи като учител по история в СУ "Отец Паисий"  Медковец и преподава на ученици от 5. до 12. клас.


През 2011 година се случва инцидент, чупи крака си и остава у дома, но не спира да работи -  започва да работи по проект "Еразъм плюс". Това дава възможност ученици и учители да пътуват и да се срещат със свои връстници и да работят по различни теми. 


Маша Викторова  споделя: "Признанието за моя труд – 2 пъти съм награждавана с  почетна грамота  "Неофит Рилски", 2 пъти със званието  "Учител на годината", един от малкото учители в България, които участват по темата Холокоста в Йерусалим... Опитвала съм да си върша работата по най-добрия начин...“


Маша Викторова подготвя учениците си за участие в Националната ученическа конференция, която се провежда всяка година в Кърджали. Темите всяка година са различни, а тази година темата беше  "Ден на толерантност и междуетническа подкрепа" и е посветен на 80 години от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. С първо място в раздел "Презентации" и второ място в раздел "Видеоматериал" беше награден нейния ученик Цветелин Мечов.


Маша Викторова споделя: "За конференцията винаги се подготвяме изключително отговорно. Защото ние сме единственото училище от малко селище в България... Това за нас е предизвикателство, защото обучението трябва да води децата напред. Аз се старая да правя точно това. Участието ни в конференцията е резултат от труда ни по темата за Холокоста... Тази година ние създадохме продукти на темата за Холокоста, за българските праведници и един доклад, който представи съдбата на ромите в епохата за  Холокоста. Върнахме се с куп отличия, гордея се с моите ученици..." 


На учениците си казвам: "Ние се състезаваме със себе си, за да покажем още по-добрата си страна" това, което мен ме е ръководило, винаги да се справям добре, така че като погледна назад да съм доволна от професията, от добре свършената работа и от спомена, който оставям след себе си..."


За нея историята е всеобхватна дейност: "Смятам, че към историята не трябва да се подхожда като към работа, а като към една всеобхватна дейност, която ти позволява да успееш. Никога не съм мотивирала учениците си, защото, за да мотивираш един ученик да кандидатства с история, това означава да го заблуждаваш. За толкова година в училище аз имам няколко ученика, които са завършили история. Успях да мотивирам Димитър, Денислав, Димитрина, които се явиха на матура по история... Знаете ли кое уважавам в тях, те не сядат като другите ученици да се подготвят целенасочено, те не ходят като другите ученици на уроци, нямат такава възможност, те са се подготвяли само в учебните часове и те си взеха матурата... Другият ми ученик, който завърши археология е Димитър Цветомиров... Това, което много ме радва е, че  най-високата оценка беше оценката по ДЗИ по история. Рената е ученичката, която влезе с оценката си в Софийския университет, а другата ученичка, тя влезе български и история във филиала на Великотърновския университет... Те са толкова въздействащи ученици, че аз съм доволна, че точно те са решили да учат история... Ваня завърши "Архивистика" в Софийския университет, тя е завършила доста отдавна... Сериозният ѝ труд я доведе до много сериозен успех... Всички те контактуват и днес с мен..." 


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Целенасочени мерки за Северна България планира Програма "Развитие на човешките ресурси"

До 1 милион 245 хиляди лица в България или до всеки пети българин са достигнали мерките по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" в програмен период 2014 – 2020 година. 100 000 заети и безработни са преминали обучения, а повече от 115 000 младежи са включени в обучения, заетост и подкрепа от ментор в първата си работа. Осигурен е достъп до..

публикувано на 14.06.24 в 17:45

Внимание! Обявен е пожароопасния сезон

Летните горещини са повод да обърнем внимание на една актуална тема, а именно- пожароопасния сезон. Той се определя официално със заповед на областния управител, и е съобразен с началото на жътвената кампания, каза инспектор Георги Георгиев от Районна служба “Пожарна безопасност и защита на населението” Видин: "Пожарите започват към края на..

публикувано на 14.06.24 в 16:02

"Убийство в първа класа" разплита трупата на видинския драматичен театър

Криминалната комедия "Убийство в първа класа" е новото премиерно заглавие на Драматичен театър "Владимир Трандафилов" във Видин . Поставя я актьорът и режисьор Евгени Будинов, а директорът на театъра Кирил Кирилов влиза в главната роля. И двамата обещават да бъде заплетено и много забавно.  "Наистина има криминале, близо е до роман на Агата..

публикувано на 14.06.24 в 15:55

Във Видин наградиха кръводарители

14 юни е денят, на който светът за 20-и път официално ще отбележи Световния ден на доброволния кръводарител, с цел да насочи вниманието към огромната му значимост, да повиши осведомеността за необходимостта от безопасна кръв и кръвни продукти и разбира се - да благодари на доброволните кръводарители по целия свят за техния незаменим и безценен принос за..

публикувано на 14.06.24 в 13:39

"Не ме напускай" на Дейвид Левитан и Дженифър Нивън

На 25 март 2021 г. Езра Ахърн разбира, че е останал сам. Сестра му – осемнайсетгодишната Беа – е избягала от вкъщи. Отново! Този път обаче е различно. Беа се е постарала да заличи всяка следа от присъствието си в опит да скъса всяка нишка, способна да я препъне в намерението ѝ този път да се отърве завинаги от домашния ад, който майка им и..

публикувано на 14.06.24 в 13:00

Определят такса смет по нов начин

Видин е домакин на 61-ата Асамблея на еколозите от общините в България. В първия ден на форума бяха дискутирани управлението на отпадъците и въвеждането на новата наредба, по която ще се определя такса "битови отпадъци". "Има колебания в начина, по който ще определя и ще се формира бъдещата такса смет, като масово общините споделят, че това..

публикувано на 13.06.24 в 17:19
Така ще изглежда фасадата на учебното заведение след изрисуването ѝ.

6-метрово изображение на Левски ще краси мездренско училище

Апостолът на свободата ще бъде изобразен в цял ръст на фасадата на Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра. Инициативата се очаква да бъде реализирана през лятото. Самото изображение ще бъде с внушителни размери, с височино от около 6 метра, обясни за Радио ВИДИН директорът на учебното заведение Мирослав Павлов .  "Ще се навършат 2..

публикувано на 13.06.24 в 14:00