Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"На църква да идем" с Анюта Каменова


Етнолог събра в книга историята на православния храм "Св. Св. Кирил и Методий" в Монтана. "На църква да идем" е поредният краеведски труд на Анюта Каменова-Борин - дългогодишен директор на музеите в Монтана и Чипровци, и изследовател на местната история. Издава го с подкрепата на Видинския мирополит Даниил, на църковното настоятелство и дарители. 

"Този храм има много интересна история, виждала съм мои колеги, които пишеха по една-две статии, освен това живея точно срещу църквата и от дете ме е впечатлявала, познавала съм всички свещеници...  Най-вече храмът има интересна история, затова, че тук се забелязва един синкретизъм, който съществува в нашия край, в Северозападна България, в Чипровската покрайнина се наблюдава един търпим синкретизъм между католици и православни, а тук, с този храм се оказва, че някога това е било турска джамия, според някои автори- турска къща...  Мястото, където е тази църква, това е сакрално място за града, защото тук са се помещавали една турска джамия, еврейската синагога, малко по-нагоре е бил и параклиса "Свети Георги"- тогава Монтана не е имала църква... В града има турска махала, един турски съветник в Общината, преди да се изнесе от България временното турско управление, предлага на заседание на Общински съвет тази джамия да се превърне в православен храм. Тази джамия е правоъгълна, прилича на православен храм... Сведенията пишат, че за една нощ минарето било свалено от българите- тя е била ниска, схлупена, на един етаж, с прозорци... те започват да я преустройват с течение на годините и сега тя се превърна в красив храм". 

Джамията е преустроена през 1879 година, а през 1898 година църквата е осветена:

"Целият град е присъствал на това голямо събитие, за да се освети тази църква на българите, даже тогавашният кмет е издал заповед до обяд магазините да не работят и да бъде празник..."

В книгата са представени видни граждани и църковни дейци, които мобилизират гражданството за строителството, ремонтите, украсата, обзавеждането и функционирането на храма. Самите свещеници отработват като строители много безплатни трудови дни и увличат и гражданството. Десетки са дарителите, които подпомагат през годините. Авторката разкрива и многобройните спънки пред църковните дейци в годините на социализма. 

"На стотина метра от църквата се намира Къща-музей "Христо Михайлов", сега е Михайловата къща, Христо Михайлов е един от символите на града- известен партиен функционер. Неговият баща- Васил Вариклечков е дошъл от Видин и е бил тук свещеник. Когато са открили музея, някои от посетителите- отявлени комунисти, са реагирали защо църквата ще се ремонтира".

Любопитен факт е, че през 1942 година църквата събира и изпраща помощи на пострадалите от наводнението видинчани. 

Как Анюта Каменова избира заглавието на книгата и как си спомня Великден от детските години - чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 1 декември 2024 година

Днес се проведе туристическата надпревара Вещица Рън , организирана BG Events & Guiding.  Осветиха новоизградения храм "Свети Николай Чудотворец" в мездренското село Ослен Криводол .  Виртуоза - гъдулар от Враца Любомир Гешковски е новият художествен ръководител на Ансамбъл „Вратица“ към читалище „Развитие“ в града. На 16 декември..

публикувано на 01.12.24 в 13:45

Господ е невидим за телесните, но видим за духовните човешки очи

Четиринадесета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че трябва да пристъпваме винаги с постоянство към Него, особено когато Му се молим и просим да удовлетвори нашите нужди. "А когато Той се приближаваше до Иерихон, един слепец седеше край пътя и просеше; и като чу да минава край него народ,..

публикувано на 01.12.24 в 08:00
Светла Буюклийска

Сдружението "Врачанските къщи" става на 4 години

Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца.  Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..

публикувано на 29.11.24 в 17:05

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Сали и Кори - котки с рок имена от Враца

Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..

публикувано на 29.11.24 в 13:08

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Ден без покупки - възможно ли е?

Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..

публикувано на 29.11.24 в 12:21