Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магурата и Лепеница стават сцена на интерактивни спектакли

Интерактивни спектакли ще потопят зрителите в света на древните траки и мегалитната цивилизация по нашите земи. "Мистериите на Лепеница" и "Възкресението на Евридика" са създадени от клуб "Аргонавти" - екип от експерти, професионалисти, доброволци и любители на древната култура. Те избират да представят своя труд в две от най-древните мегалитни светилища на нашите предци - пещерите Лепеница и Магурата край Белоградчик. Организацията има подобни възстановки в цялата страна, обясни ръководителят на проекта, драматург и режисьор академик Цветан Гайд:

"Клуб "Аргонавти" прави възстановки из цялата страна, на мегалитни светилища и на други места - обекти на изследвания както на нашата древност, на нашите предци, така че това не е новост за нас. По-скоро сега вече е в партньорство с Национален фонд "Култура"..."

Зрителите на двата спектакъла ще видят неща, които не знаят и ще бъдат силно впечатлени, смята академик Гайд:

"Древните митологеми, всъщност, съдържат много истини, които са завоалирани зад един разказ, който звучи приказно, но всъщност се отнася до нашето съвремие. Така че със сигурност ще бъдат много впечатлени, особено от автентичната музика на Мирослава Тодорова и на Елица Александрова, известна композиторка в цял свят. Наистина ще бъде впечатляващо... Много ни е трудно понякога да извадим съвременния човек от неговата летаргия, от черупката, от джунглата, която в случая е бетонната джунгла в градовете, или едно отделяне от истинските извори на живота. Всъщност, пещерата е гостоприемна, по-скоро съвременният човек не е гостоприемен за истинските неща. Това е голям проблем, но винаги има едни ценители, макар и малък процент, са истински достойни, и ние знаем, че те ще си намерят своето място и преживяване на Лепеница. Древните имат едно непосредствено преживяване на света около тях, за тях всичко е дар на духа, тоест за тях всичко е дарба, способности, които не са отделени както съвременния човек в съвременното изкуството трябва някак си да излезе от ежедневието, за да влезе в някаква измислена среда - дали е музейна, дали е на изкуството. Докато за древния човек това е непосредствено. Изкуството всъщност е част от неговия живот, не е изкуство, а естеството на неговия живот изобщо, даденост..."

Оригиналната хореография е на известния хореограф Нина Томашова-Иванова. В двата спектакъла тя работи със самодейци от Белоградчик. 

"Работата ми с тези жени реално е провокация и за тях, също така и любопитство. Те имат своята работа с мен, която ги доведе до определени преживявания, ползотворни за тях. Смятам, че се справиха добре. Ние не работим с професионалисти, защото професионалистът малко или много е ограничен от танцовата форма, която познава. А, всъщност, ние изхождаме от човека и неговите вътрешни съдържания, които носи в себе си. Затова елементите огън, въздух, вода са вътре в човека също и това е едно предизвикателство да говорим за нещата, които са вътре в нас, извън и можем да ги изразим чрез движение, жест, за да разберем и ние кои сме и как общуваме със себе си, вътрешния си свят."
 
Публиката ще може да съпреживее "Мистериите на Лепеница" на 22 април, а седмица по-късно - "Възкресението на Евдридика" в Магурата. Спектаклите са с вход свободен.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04