Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как България загуби своя параклис до Божи гроб

На Светла сряда ще посетим Базиликата "Възкресение Христово" в Йерусалим, за да разберем, как изгубихме нашия параклис там. Това е един от първите християнски храмове в света, построен на мястото, където според преданието е разпнат, погребан, а сетне и възкръснал Иисус Христос. Точно в този храм в съботата срещу Великден вярващите станаха свидетели на най-голямото тайнство на църквата - слизането на Благодатния огън.

Първата църква на Божи гроб е издигната през 335 г. по инициатива на света Елена - откривателката на Животворния кръст и майка на Св. Константин Велики.

По разкази на монаси става ясно, че българите са били сред първите народи със свое храмово пространство непосредствено до Божи гроб. 

В своите спомени от Йерусалим през 1858 г. родният възрожденец Димитър Паничков предава разказа на български свещеник, според когото още по времето на цар Симеон Велики в Светия град е съществувал и голям български манастир "Свети Симеон".

Когато Йерусалим бива завладян от кръстоносците, в голямата църква над Божи гроб "различни народности" имали вече свои "параклиси и вътрешни църкви". Това пише немският монах Йоан Вюрцбургски след посещението си в Йерусалим между 1160 и 1170 г. В списъка на народите, имащи параклиси при Божи гроб, той поставя българите на второ място след гърците.

В своето "Описание на Светите места“ руският търговец и дипломат Василий Позняков пише: "...И пред малката църква на гроба стои български престол (олтар) и над него ден и нощ гори кандило."

Именно в този български навремето храм са се намирали изсечени в скалата гробовете на Свети Йосиф Ариматейски и Свети Никодим- наричани тайните ученици на Христа, които са свалили тялото му от кръста и са го положили в гробницата. 

Георги Милков
Как губим българския параклис в Базиликата "Възкресение Христово", разказва роденият във Видин известен журналист, пътешественик, издател и водещ на "Религията днес", Георги Милков, който многократно е посещавал Йерусалим и Божи гроб.

"Това е една много дълга история. Ние съдим по останали исторически данни за това, че сме имали такъв параклис и знаем точното място, на което се е намирал от свидетелството на един пратеник на руския цар Иван Грозни при Йерусалимския патриарх. Това е свидетелство от 1583 година, а пратеникът се казва Трифон Коробейников. Той пише, че до самия гроб е имало голяма българска църква, в която са се намрали гробовете на Свети Йосиф Ариматейски и Свети Никодим. Този пратеник, описвайки цялата архитектура и развитието на храма по това време, обяснява много подробно за българския параклис и дори уточнява, че там горели 15 златни кандила...

Защо нямаме вече български параклис там, е отговор, който също се нуждае от малко историечски препратки. Всъщност, след погиването на Търновската патриаршия, тоест, след падането на Втората българска държава и превземането й от османците, а след това и краят на Охридската епископия, се оказва, че българите вече нямат своя църква. И трябва да мине доста време, за да възстановим своята църковна независимост. В тези векове, в които не сме имали своя църква, сме загубили и присъствието си в Базиликата "Възкресение Христово". И това е съвсем накратко историята за българския параклис до Божи гроб..."

Защо е почти невъзможно да възстановим този българския параклис и подробности за Йерусалим- в продължението на разговора с Георги Милков в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

92 млн. лева е бюджетът на Община Видин за 2025 г.

Бюджетът на Община Видин за 2025 година бе приет от Общинския съвет. Предложеният проект бе определен като балансиран и без много дебати бе подложен на гласуване и утвърден. Общият му размер е  малко над 92 332 000 лева, в това число е и преходен остатък от 12 840 000 лева. 59 млн. лева са планираните приходи за делегирани от държавата дейности,..

публикувано на 08.05.25 в 16:51

Фолклорен фестивал организират в Галиче

Белослатинското село Галиче за поредна година ще е домакин на фолклорния фестивал "Данфорови ритми". Музикалното събитие със състезателен характер е част от Шампионатната система на Европейската асоциация на фолклорните фестивали с ранг на “Локален шампионат по фолклор” за региона на Северозападна България. Инициативата ще се проведе на 10 май,..

публикувано на 08.05.25 в 13:47

Каньонът на река Ботуня - забравената красота

Местността "Сопово" се намира край село Стояново, област Монтана. През местността минава река Ботуня, а над нея през 19 век е построен железен мост, наречен "Чудото на Северозападна България". Местността не е много известна, може би защото е труднодостъпна. В нея могат да се видят интересни дълбоки дупки, които според твърденията са били..

обновено на 08.05.25 в 12:47

Шерлок Холмс "оживява" в ученически спектакъл

Гениалният детектив Шерлок Холмс ще оживее в театрална постановка на видинското училище "Цар Симеон Велики" . Спектакълът "Загадката на долината Боскум" е по едноименния разказ на Артър Конан Дойл, публикуван за първи път през 1891 година. Поставен е от теа тралната трупа при учебното заведение, ръководена от преподавателя по български език и..

публикувано на 08.05.25 в 11:30

Камери следят за неплатени такси в Синята зона на Видин

Мобилни камери подпомагани от изкуствен интелект следят за неплатени такси в зоната за платено паркиране във Видин. Техническите средства са инсталирани върху автомобил на Общинското предприятие "Зони за платено паркиране" и подпомагат за контрола. Камерите допринасят за повишаване на ефективността при засичането на автомобили без заплатена такса за..

публикувано на 08.05.25 в 11:11

В "Музикална зона" на 08 май 2025 слушаме шведския композитор Хюго Алфвен

Днес се навършват 65 г. от кончината на шведския композитор, диригент, цигулар и художник Хюго Алфвеен. Първата "Шведска рапсодия" от общо три е сред най-популярните му произведения. Свири на цигулка в Кралската опера в Стокхолм, преподава композиция и дирижира разнообразни хорове и оркестри. Музикален директор на Упсалския университет в..

публикувано на 08.05.25 в 09:00

Дъждът през май ще създава условия за гъбни болести при растенията

С неустойчиво време, температури и валежи, близки до климатичните норми за месеца, се характеризират метеорологичните условия през май. След хладното за сезона време в началото на месеца, в средата на първото десетдневие се прогнозира подобрение на топлинните условия и ускоряване на вегетационните процеси при земеделските култури. В "Земята, която ни..

публикувано на 07.05.25 в 17:09