Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Мария Нишева: Чат ботовете стават все по-комерсиални

Проф. Мария Нишева
Снимка: Добромир Видев

Започва ли ерата на регулирането на изкуствения интелект? Този въпрос коментира проф. Мария Нишева. Тя преподава "Изкуствен интелект" в Софийския университет и има наблюдение над развитието му в продължение на над 30 години. Твърди се, че има приложения, които са способни да взимат решения вместо нас.

"Има все повече области, в които или се доверяваш, или оставяш управлението в ръцете на този, който е по-бърз от теб и може да взима бързи решения. Естествено, ти носиш отговорност. Говорим за управление на процеси, които се извършват в реално време... Интересни са нещата, които се развиват във връзка с чат ботовете. Те стават все по-комерсиални. Важно е накъде ще тръгнат хората - политиците, научната и образователната сфера... Оказа се, че има още много път да се измине. За въпроси в специализирани области, като програмиране, препоръчвам студентите да го използват, ръководени от човек, който има професионални знания... Направих експерименти в областта на българската литературата и отговорите бяха потресаващи. Нищо общо с истината...", коментира проф. Нишева. 

Изкуственият интелект е бъдещето, посочва системният администратор на Радио ВИДИН Павел Иванов.

"Трябва умело да се задават параметри на работата на изкуствения интелект. Може много хора да останат без работа, ако той поеме определени дейности... Той няма чувства и емоции... Все пак той е навсякъде около нас и трябва да свикваме с него. Рано или късно ще си подадем ръка - ние, хората и изкуственият интелект, защото той е бъдещето...", счита Павел Иванов.

Да работим умно, да проверяваме и да не му възлагаме управлението, ако няма достатъчно доказателства за това, че решенията, които предлага са адекватни, съветват специалистите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Христос възкръсна!

Днес Христовата църква празнува Възкресението на нашия Господ и Спасител Иисус Христос. Няма в историята на човечеството събитие, по-велико от възкресението на нашия Спасител Иисус Христос! Велико е, защото е необяснимо и немислимо, защото за нас, хората с нашите технически свръхвъзможности не е възможно да върнем някого към живот след..

публикувано на 05.05.24 в 09:00

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26