Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономист: Допълнителните увеличения на пенсиите са проблем за системата

Снимка: Радио ВИДИН



С 12% от 1 юли по т.нар швейцарско правило да се индексират всички пенсии предлага служебното правителство в проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за тази година. 

Минималната пенсия ще нарасне с 56,04 лева и ще бъде 523,04 лева. С повишението размерът ѝ ще надхвърли линията на бедност в България.

Според повечето от анкетираните видинчани повишението не е достатъчно за осигуряването на адекватен живот:

"Проблемът е, че цените изяждат всичко това, което отпускат. Дори след преизчислението - какво друго да кажа, когато още не сме ги получили, а вече са изядени... Да, аз подкрепям това преизчисление, защото моята прислуга получава толкова, колкото и аз... Нищо е, защото цените скочиха много, вече доста месеци е такова положението, аз трябва да се лишавам... Да, да ги вдигнат, макар че всеки пенсионер има различни претенции, колкото и да му дадат, той казва, че е нищо... Добре е за всички, пенсионерите има нужда... Да, добре е това повишение... За жалост, не е достатъчно."

Средната пенсия ще нарасне с 16,8% и се очаква да достигне 788,20 лева.

Всяко увеличение на разходите на ДОО, без да подсигуриш дългосрочното здраве на тази система, е проблем, посочи икономистът Стоян Панчев.

"Става въпрос за нещо, което е разписано в закона. Имаш т.нар. швейцарско правило в Кодекса за социално осигуряване, който казва, че всяка година трябва да има индексация на пенсиите. Тя зависи от инфлацията и от ръста на облагаемия доход, като го сметнеш - става 12%. Това е заложено в закона, не може да бъде избегнато от който и да съставя бюджета. Всяко увеличение на разходите на ДОО, без да подсигуриш дългосрочното здраве на тази система, е проблем. По-скоро не заради индексацията, а заради допълнителните увеличения на пенсиите. Например, от октомври миналата година, пак се наруши балансът в ДОО и в пенсионната система, защото дефицитът в нея е около 50%. Това, което влиза под формата на осигуровки, покрива само 50% от разходите. Проблемът не е в този бюджет, а в цялостната структура на пенсионната система. Във времена на много избори, на висока инфлация - да се мисли за някаква разумна реформа на тази система, за съжаление, ми изглежда много трудно."

Таванът на пенсиите се запазва на 3400 лева. Предлага се също минималният осигурителен доход да се увеличи от 1 юли - от сегашните 710 на 780 лева. Не се предвижда да нараства максималният осигурителен доход - той остава 3400 лева. 

Колко трябва да бъде минималната пенсия обаче?

"Пенсиите трябва да зависят от това, което си имал като доходи в частта от живота си, в която си работил. Човек, който е работил за висока заплата - трябва да получава по-висока пенсия. В България има социална пенсия, която се дава на хората, които не са работили изобщо или нямат достатъчно работен стаж. Тази пенсия, в този проектобюджет имам предвид, е най-увеличената - над 20%. И в момента в някакъв смисъл пенсионната система за неработилите е твърде разхитителна. За тези, които са работили и са имали най-високи заплати - за тях имаше едно голямо увеличение миналата година, с което максималната пенсия стана 3400 лева, което не е твърде малко. По света има подобни на нашите проблеми. Цяла Европа е с разходнопокривна система. Знаем за сегашните протести в Париж, които тръгват по тази линия. И френската пенсионна система среща подобни проблеми: трябва да се увеличава възрастта за пенсиониране, защото става твърде скъпо на държавата да я издържа, имайки предвид, че тя има доста по-голям дълг. Това е универсален проблем, който произхожда от пенсионните реформи от средата на миналия век. Тогава се решава, че този проблем ще бъде прехвърлен някъде в бъдещето."

На българските граждани трябва да бъде позволено сами да трупат реални спестявания за своите старини, а не просто да плащат за нечия чужда издръжка, обясни още експертът.

"Това е един от големите проблеми на този тип система - разходнопокривната система: работещите издържат пенсионерите в основна степен. Това работи, когато имаш малко пенсионери, много работещи и растяща икономика, но не и когато ситуацията е с обърната демографска пирамида, много пенсионери и малко работещи. Сегашните работещи е много по-малко вероятно да получават пенсия. Основният механизъм да бъде отнета пенсията на сегашните работещи, който се прилага и в момента, е увеличаването на пенсионната възраст. Пенсионирането е направено все по-малко достижимо."

Проектът ще бъде внесен на 3 май в Народното събрание, ако до тази дата няма служебно правителство.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10