Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необратим ли е демографският срив в България?

Снимка: Генади Цоков

Продължава процесът на намаляване и застаряване на населението, сочат данните от националната статистика за миналата година. Населението в България вече е по-малко от 6 милиона и половина, а само за годината сме с 35 000 души по-малко. От сдружение "Гражданска инициатива България 2050" събраха на дискусионен форум специалисти от БАН, представители на неправителствени организации с желанието да се търсят решения за преодоляване на този проблем. 

"Данните вървят в същата логика, в която години наред статистическите данни показват една постоянна тенденция на намаляване на българското население. За съжаление от преброяване на преброяване, което се прави приблизително на десет години, тенденцията се засилва. През последното десетилетие- от 2011 до 2021 година спадът на населението на България беше най-големият, който познаваме в съвременната ни история- с близо 850 хиляди души... Въпросът дали е криза, или катастрофа бе широко дискутиран... Част от участниците във форума, както и аз самият, смятаме, че сегашното състояние и перспективите пред демографията на България най-добре се охарактеризират с думата "катастрофа"... Положението е тревожно, бъдещето изглежда още по-тревожно, това налага да се вземат максимално бързо мерки... Ако не се предприемат радикални мерки процесът е необратим... Тенденцията за намаляване на населението не е само българска, тя е за цяла Европа. Във всички европейски страни наблюдаваме процес на зстаряване и на известно намаляване на "коренното" население. Страните, които не познават спад, или имат леко увеличение на населението са страните от Западна Европа с най-висок жизнен стандрат, които привличат много мигранти. Плюсът при тях се дължи на голямата положителна миграция, а не на положителния естествен прираст на населението... За съжаление България в рамките на Европа стои най-зле... Ако не се вземат мерки, тенденцията ще стане неудържима...", коментира Валентин Съйков, председател на сдружение "Гражданска инициатива България 2050".   

Демографският проблем не може да бъде решен с чиновнически мерки. Необходимо е гражданското общество да се заеме с изработването на дългосрочна стратегия за демографско развитие, смята Валентин Съйков.

"Младежката миграция може да се спре на първо място с вдигане на жизнения стандарт до равнищата в останалите европейски страни. Ние имаме сериозни проблеми в социалната среда и ако доходите са един важен фактор за миграцията навън, но не са само те- нека да добавим корупцията, чувството за справедливост и безперспективност сред широки слоеве от населението- това са едни психологически фактори, но те се базират на явните недъзи на нашето общество. Затова промяната трябва да бъде комплексна- във всички сфери на живота..."

По данните, които от статистиката обявиха за миналата година, област Видин е най-малката и с най-бързо застаряващо население. Над 31 на сто от хората са на възраст над 65 години. Пред Изабел Борисова хората посочиха какво изгони младите. 

"Синът ми е в София, защото няма работа тук. Той е медицински работник- къде- болницата умира, заплатите са никакви- кой ще дойде тук?... Няма работа, няма препитание... Трудно ще се върнат младите- трябва да се открият работни места... Кое работи във Видин, за да дойдат хората?... Няма фабрики, пенсионери и служители- друго няма... Трябва да има работа и заплащането да е достойно за тази работа. Тук предлагат такива заплати, с които не можеш да вържеш двата края, камо ли да мислиш за бъдеще и перспективи... Не стигат само за сметките... "

Когато говорим за тревожни тенденции в демографията, трябва да се имат предвид регионалните диспропорции, коментира Валентин Съйков. Трябва да се търсят комплексни решения за преодоляване на демографската ситуация в страната.

"Делът на лицата над 65 години във Видин е близо 1/3 от населението. По петите го гонят и други области... Когато говорим за тревожните тенденции в демографията, те се изразяват и в регионалните диспропорции. За тези региони на конференцията беше използван терминът "антропологическа пустиня", т.е. очертават се в следващите десетилетия райони, в които ще има сгради, все още запазени пътища, ако се поддържат, но няма да има хора, които да живеят, да работят поне в този необходим минимум, за да се поддържат социалните функции в тези региони..." 

Според заместник-председателя на Народното събрание Росица Кирова, има законодателни инициативи, които да помогнат на региони като Видин да се спряват с демографския срив: 

"Това е сложен проблем, защото решението не е еднозначно. Обедняването на населението и високата инфлация също водят до изтичане на хора от държавата, защото всеки иска да живее нормално и достойно... Когато правилно решаваме икономическите проблеми на страната, и на регионите, ние създаваме условия хората да останат, да се завръщат тук, да работят тук. Вторият фактор е разкриването на работни места- трябва да има повече инвестиции, които се изразяват в производства, разкриване на различни нови дейности във всички сектори- в това отношение трябва да бъдат приложени мерки, които са свързани с икономическия растеж... За мен първото решение на демографския проблем е отговорно управление на държавата с добро познаване на икономическите процеси... " 

Още от коментарите чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55