Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прическата на Средновековието показаха във Видин (видео)

Снимка: Радио Видин




С демонстрация на средновековна прическа започна втория ден от фестивала "Видин-градът на трите крепости". В крепостта "Баба Вида" Веселка Каменова от историческия музей се превъплъти в образа на царица Анна, а в ролята на коафьор влезе Ани Атанасова. Броени минути преди да разкраси своята "клиентка", тя сподели каква е стилистиката на царската прическа и някои тънкости при прическите от Средновековието: 

"В Средновековието косата е била доста ценен атрибут в човешкото тяло и е имала доста голяма стойност... Младите девойки не са подстригвали косите си и изцяло са се грижели за нея с природни продукти. Момичетата, докато не се омъжат, са били с дълги и разпуснати коси, не със сложни прически. Повече за статуса на една жена са говорили украшенията на косата й, аксесоарите, с които се е украсявала косата- панделки, скъпоценности, сребърни монети. Украсата е била основен фактор... Предстои да направим царица от Средновековието, която има подготвена предварително корона, аз трябва да прибера косата й отзад на тила"- обясни Ани Атанасова.

По време на демонстрацията директорът на музея Христина Кирилова разказа и интересни факти за царица Анна, както и за миналото на града ни.

"Жалко е наистина, че нямаме нейния лик, защото тя създава един сборник с жития на жени-светици и много се е грижела за Видинския книжовен център или книжовната школа. Била е наистина важна нейната роля, като видинска и българска царица и достойна съпруга на цар Иван Срацимир... Този книжовен център, за който се грижи царица Анна, наистина има претенциите да бъде една книжовна школа, защото тук усилено се превеждат книги, пишат се сборници и имаме тази възможност. Може би е рано, но ни казаха, че може би ще ни предоставят копие от това Четвероевангелие, което е свързано с житията на жените-светици и което се е писало по заръка на царица Анна"- сподели директорът на музея.

Събитията от днешния фестивален ден продължиха с ателие за изработване на глинени фигурки и съдове. В крепостта "Баба Вида" е обособено място, на което децата да измайсторяват своите предмети, а непосредствено до тях бе направен и модел на пещ от Средновековието, а изработката на различните съдове протече под ръководството на Николай Казашки от видинския музей.

"Ще показваме технология на това, как са се изработвали съдовете в праисторията, без грънчарско колело, както и фигурките. И двата варианта са много лесни за изработка, просто трябва да се покаже технологията как е. Тя е шнурова- правят се едни шнурчета, които се завъртат и се оформят различните видове съдчета. Фигурките са тотална импровизация- там всяко дете може да направи всичко, което предпочита. Глината, за да е по-лесна за обработка от децата, сме взели обработена глина, не е взета от кариера- по-мека е и е механично обработена.-каза Николай Казашки.

По-късно ще бъде демонстрирано и Средновековно царско облекло. Занаятчийница "Видинска шевица" ще представи традиционни орнаменти и символи, както и бродиране под ръководството на видински майстори на везмото. 

Програмата на Фестивала "Видин-градът на трите крепости" продължава и през следващите два дни с още различни и интересни дейности.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44

Приказни герои оживяват в село Неговановци

Светът на приказките и приказните герои ще се материализира във видинското село Неговановци. Приказен карнавал ще се проведе там утре, 10 май. Събитието е традиционно и се радва на популярност сред малките жители и гости на населеното място, каза секретарят на Народно читалище "Светлина 1928" Мариана Димитрова : "Подготвили сме много..

публикувано на 09.05.25 в 13:00

92 млн. лева е бюджетът на Община Видин за 2025 г.

Бюджетът на Община Видин за 2025 година бе приет от Общинския съвет. Предложеният проект бе определен като балансиран и без много дебати бе подложен на гласуване и утвърден. Общият му размер е  малко над 92 332 000 лева, в това число е и преходен остатък от 12 840 000 лева. 59 млн. лева са планираните приходи за делегирани от държавата дейности,..

публикувано на 08.05.25 в 16:51