Частица от Светия Кръст Господен пристига за поклонение във Враца в навечерието на 21 май- Денят на светите равноапостоли Константин и Елена. Тази година празникът във Враца ще бъде отбелязан тържествено, защото се навършват 120 години от построяването на храма в града, който носи името на светите царе Константин и Елена, съобщават от митрополията във Враца.
По повод кръглата годишнина и по молба на Негово Високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий за поклонение в града ще бъде донесена частица от Светия и Животворящ Кръст Господен. Светинята пристига във Враца от Варненска епархия, с благословението на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан. Припомняме, че именно по почин на св. царица Елена е открит Кръстът Господен на хълма Голгота.
Частицата от Светия Кръст Господен ще бъде посрещната във Враца от Негово Високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий и врачански духовници на 20 май – събота – в 17 ч. в храма "Св. св. Константин и Елена" – църквата, позната на врачани, като "Св. царей", зад сградата на Регионалния исторически музей. Веднага след пристигането й в храма ще започне отслужването на празнична вечерня. В богослужението ще вземе участие мъжкият хор за византийско пеене "Св. Наум Охридски" от София с ръководител Андрей Касабов.
Светинята ще остане за поклонение в храма до понеделник сутринта.
В неделя – 21 май, когато се чества паметта на св. велики царе равноапостолни Константин и Елена, от 9 часа ще започне Архиерейска Света литургия, предстоявана от Негово Високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий в съслужение с архиереи от Българската православна църква. След края на богослужението ще бъде раздадена храна за здраве и благословение на вярващите.
Св. Константин (274 г. – 337 г.) царувал в Рим и Византия - Цариград. По негово време, през 313 г., се обявява свободата на християнската вяра. Той свикал Първия вселенски събор в 325 година против ереста на Арий. Починал в 337 г. в Никомидия и бил поставен в златен ковчег в църквата "Св. апостоли" в Цариград. Майка му, св. царица Елена, живяла благочестиво и нейна е заслугата за откриването на Кръста Господен на хълма Голгота.
Врачанската света митрополия кани врачани и гостите на града да участват в духовния празник и да се поклонят пред светинята.
Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..
Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..
Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване. Целта е да се преодолеят щетите от пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни Габриела Георгиева , секретар на културното средище. "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...
Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..
Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..
Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..
Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..